Kādi VAM bloki paredzēti
Valsts aizsardzības mācības sastāv no trīs blokiem, stāsta Jaunsardzes centrā. Pirmais bloks saucas "Pilsoniskā aktivitāte valsts drošības kontekstā" vai, kā to sarunā ar Latvijas Radio Ziņu dienestu dēvē Jaunsardzes pārstāvis – "patriotisma bloks".
Nākamais mācību bloks VAM ietvaros ir "Noturība krīzes situācijās un vadība". Šīs sadaļas mērķis ir iepazīstināt jauniešus ar visaptverošas valsts aizsardzības sistēmu, veidot viņiem izpratni par indivīda lomu valsts drošības stiprināšanā un sadarbības efektivitāti sociālpolitisko procesu ietekmēšanā. Tas tiks darīts, diskutējot, analizējot un modelējot dažādus līderības un vadības modeļus.
Savukārt trešais VAM bloks ir tieši Valsts aizsardzības iemaņas. Tajā ietilpst galvenokārt praktiskās zināšanas un nodarbības – darbs ar karti, orientēšanās, pirmā medicīniskā palīdzība, šaušana un lauka kaujas iemaņas.
Lielākās grūtības Rīgā un lielajās pilsētās
"Visa valsts aizsardzības mācība, vairāk nekā 90%, būs praktiskas nodarbības. Tātad mūsu mērķis ir jaunieti izvilkt no skolas sola. Katrā izglītības iestādē mēs esam apzinājuši infrastruktūru. Visgrūtāk, protams, ir Rīgā un lielajās pilsētās. Bet arī tur mēs esam atraduši infrastruktūru, kur viņi ārpus skolas ies orientēties. Soļos skolā, kur ir sporta zāle, vai gaiteņos, vai ārpus [skolas]. Lauka kaujas iemaņas [tiks pasniegtas] arī vai nu uz sporta laukuma, vai, ja piegulošā teritorijā ir parks – tad tajā," par to, kā mācības tiks organizētas, stāsta Jaunsardzes centra direktors Aivis Mirbahs.
Skolas varēs organizēt valsts aizsardzības mācības divos veidos – vai nu mācību stundu laikā, vai ārpus stundu laika.
"Pēc vienošanās ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem un instruktoriem, kuri pie mums strādās, mums viss būs organizēts trijās dienās, jo skolēnu skaits ir liels. [Tas tiks organizēts] pa grupām, kur viņiem būs visas iespējas praktiski nodarboties," skaidro Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors Romans Alijevs. Tas notikšot mācību stundu laikā, līdz ar to ir arī pārveidoti mācību plāni. Piemēram, nedaudz samazināts pārējo priekšmetu stundu skaits, lai atvēlētu laiku nodarboties ar aizsardzības jautājumiem mācību stundu laikā.
Pēc Alijeva teiktā, Valsts aizsardzības mācības tika lemts organizēt mācību stundu laikā, jo ir svarīgi cienīt arī skolēnu tiesības uz pašizpausmi ārpus skolas – jauniešiem ir jābūt pietiekami daudz laika atpūtai vai interešu izglītības apguvei.
Vēlas savu Valsts aizsardzības mācību centru
Savukārt Rīgas Valsts tehnikumā (RVT)pastāstīja, ka organizē valsts aizsardzības mācības visiem 2. un 3. kursa audzēkņiem jau ceturto gadu. Kopumā apmācības iziet ap 1000 tehnikuma studējošo, kuri tiek sadalīti 63 grupās. Tehnikumam arī esot plāni atvērt savu Valsts aizsardzības mācību centru, stāsta RVT direktore Dagnija Vanaga:
"Tad mēs varētu daudz apjomīgāk un efektīvāk veidot praktiskās mācības ar pilnīgi visiem nepieciešamajiem aizsardzības elementiem. Tur arī būtu lieliska vieta, kur novietot nepieciešamo inventāru instruktoriem. Un, protams, esam arī domājuši, ka šo ēku, šo centru, varētu izmantot arī reģionā esošās vispārizglītojošās skolas. Tā ka ļoti ceram, ka mums to var izdoties īstenot jau šajā mācību gadā ," norāda Vanaga.
Vasaras brīvlaikā 10. un 11. klases skolniekiem tiks piedāvāts piedalīties praktisko iemaņu nometnēs, kurām būs interešu izglītības statuss.
Nometnes tiks organizētas pēc katra mācību gada un ilgs 10 dienas piecos Latvijas reģionos — Kurzemē, Latgalē, Vidzemē, Zemgalē un Rīgas rajonā.
Katra reģiona kapacitāte nodrošinās 200 valsts aizsardzības mācībā apmācāmo dalību iemaņu nometnē. Ja izveidosies situācija, ka pretendentu skaits būs lielāks, atlase notiks konkursa kārtībā. Savukārt pēc 2024. gada ir plānots kāpināt šādu nometņu kapacitāti līdz 300 vietām.