Panorāma

Rīgā pārvietota Puškina skulptūra

Panorāma

Panorāma

Valdība pieņem zināšanai ziņojumu par slimnīcu tīklu

Valdība atbalsta Veselības ministrijas sākto slimnīcu tīkla sakārtošanu

Valdība 30. maijā atbalstīja Veselības ministrijas (VM) uzsākto slimnīcu tīkla sakārtošanu, VM ziņojumu pieņemot zināšanai. Līdzīgi kā par skolu tīklu, līdz augusta vidum ministrijai ir jāsagatavo jauns, precizēts ziņojums, ar detalizēti aprakstītiem kritērijiem par katru slimnīcu.

VM izstrādātā slimnīcu tīkla reforma valdībai šodien tika piedāvāta ar saukli "nauda seko kvalitātei". Slimnīcām būšot vienotas prasības pakalpojumu sniegšanai un kvalitātes rādītājiem. Ieguvums valstij būs efektīva un optimāla resursu izmantošana, bet pacients iegūšot kvalitatīvu pakalpojumu. Ja nebūšot kvalitātes, pakalpojums slimnīcai tikšot atņemts.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") skaidroja, ka reformai bija nepieciešams plašs atbalsts, tādēļ diskusija bija publiska.

"Es gribēju publisko diskusiju, lai arī sabiedrība saprot, uz ko valdība iet. Šādas reformas bez ļoti plaša atbalsta sabiedrībā, faktiski arī Saeimā nebūs iespējamas.

Es meklēju paplašinātu atbalsta loku, šobrīd valdībā man tas ir," sacīja Kariņš.

Pēc diskusijām Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs valdības sēdē atgādināja, ka ir vajadzīgs finansējums, lai reformas īstenotu. Satraucošākais ir finansējuma trūkums jau šogad.

"Tad, kad jūs, Kariņa kungs, no kanceles paziņojāt "draugi, nav labi", kas notika? Visas slimnīcas, visi mediķi metās palīgā. Mēs nokopām teritoriju. Mēs tikām galā ar kovidu. Tagad mūsu puse saka – draugi, nav labi. Un jums par to ir jādomā. Jādomā par šā gada finansējumu, jo mēs esam pateikuši – ja tas nebūs, būs maksas pakalpojumi."

Valdības vadītājs norādīja, ka ministri viņu ir sadzirdējuši. Savukārt VM līdz augusta vidum jāsagatavo jau detalizētāks ziņojums, iekļaujot smalki aprakstītus kritērijus par katru slimnīcu.

"Veselības ministrija piedāvā reformu – doties veselas un ekonomiski stipras nācijas virzienā. Lai to sasniegtu, mums jāievieš jauna komponente veselības aprūpē – kvalitāte. Mūsu uzdevums ir jau uz izveidotiem pamatiem padarīt slimnīcu tīklu drošu un pieejamu. Mums vajadzīgi ne tikai zinoši mediķi, medicīnas tehnoloģijas, bet arī skaidri un vienoti kvalitātes standarti," norādīja veselības ministre Līga Meņģelsone ("Apvienotā saraksta" deleģēta).

Galvenās izmaiņas ir saistītas ar kvalitātes kritērijiem, ko vēl definēs VM. Ministrija izstrādās kvalitātes prasības un indikatorus, saskaņos tās ar slimnīcām un līdz 1. augustam plāno vienoties ar visām iesaistītajām pusēm par slimnīcu līmeņiem un medicīniskajiem profiliem.

Savukārt līdz 30. augustam tiks precizēti tarifi un aprēķinātas izmaksas jauno slimnīcu profilu finansēšanai.

Līdz decembra beigām VM izstrādās klīniskos rādītājus, kas būs jāizpilda slimnīcu profiliem, tādējādi līdz 29. decembrim būs iespējams aktualizēt slimnīcu stacionāro profilu sarakstu atbilstoši minētajiem kritērijiem. Plānots, ka slimnīcas ar precizētajiem profiliem uzsāks darbu 2024. gada 1. aprīlī, informēja ministrija.

Latvijā valsts apmaksātus stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus sniedz 39 slimnīcas, no kurām 26 slimnīcām sniegtā pakalpojuma apjoms noteikts atbilstoši slimnīcu līmenim un medicīniskajiem profiliem, kā arī 11 specializētās slimnīcas un divas pārējās slimnīcas. Piektā un augstākā līmeņa slimnīcas ir klīniskās universitātes slimnīcas, savukārt zemākās nodrošina salīdzinoši mazāk pakalpojumu - divus medicīniskos profilus, norādīja VM.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija plāno veikt slimnīcu pakalpojumu tīkla reformu.

Veselības jomai šā gada budžetā papildus novirzīti 85,8 miljoni eiro, no kuriem vislielākā daļa paredzēta mediķu atalgojuma celšanai un onkoloģijai. Nozare uzskata, ka papildus tam būtu nepieciešami vēl aptuveni 220 miljoni eiro.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) valde līdz 1. jūlijam lūdz valdību papildus piešķirt 140 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti