Pēc prezidenta amata kandidātu oficiālajām sarunām ar Saeimas frakcijām intriga saglabājas līdz vēlēšanu dienai

Noslēgušās Valsts prezidenta amata kandidātu oficiālās tikšanās ar Saeimas frakcijām. Tomēr, kā jau prognozēts iepriekš, tas vēl neļauj secināt, vai kādam no trīs prezidenta amata kandidātiem ir izredzes trešdien kļūt par Valsts prezidentu. Otrdien, 30. maijā, ar Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) frakciju tikās "Jaunās Vienotības" izvirzītais Edgars Rinkēvičs.

29. maijā, kad Latvijā bija noteikta svētku diena Latvijas hokejistu sagaidīšanai pēc bronzas medaļu izcīnīšanas, Valsts prezidenta amata kandidātu vizītes frakcijās neatcēla. Visi kandidāti – Elīna Pinto ("Progresīvo" virzīta), Uldis Pīlēns ("Apvienotais saraksts") un Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") – tikās ar Nacionālās apvienības frakciju.

Nacionālās apvienības deputāti aizvien noskaņoti neatbalstīt nevienu no trīs kandidātiem, bet lēmumus pieņems 31. maijā pirms katra balsojuma.

Savukārt "Latvija pirmajā vietā" frakcijas deviņi deputāti un ārpusfrakciju Glorija Grevcova atbalstīšot Pīlēna kandidatūru, bet "Stabilitātei!" – nevienu.

Otrdienas rītā "Jaunās Vienotības" kandidāts uz Valsts prezidenta amatu Edgars Rinkēvičs tikās ar Zaļo un Zemnieku savienības frakciju. Pēc tās ZZS frakcijas vadītājs Viktors Valainis apliecināja, ka lēmumu, kā balsot, frakcija pieņems trešdien pirms Saeimas sēdes, kurā notiks Valsts prezidenta vēlēšanas.

"Mums bija ļoti laba saruna, iezīmējās arī vairākas jaunas šķautnes, par kurām publiskajā telpā mazāk runāts attiecībā uz politiskajiem jautājumiem, kas mums svarīgi, piemēram, reģionu politika. Es domāju, ka mums priekšā ļoti grūta izšķiršanās, lai izlemtu par savu izvēli 31. maija rītā. Vēl priekšā arī pašiem kandidātiem vairākas debates, kurām mēs ļoti sekojam līdzi," sacīja Valainis.

Apspriedē ZZS frakcijas deputāti izmantojuši iespēju uzdot Rinkēvičam daudzus jautājumus. Gaidot šīs sarunas noslēgumu, varēja dzirdēt, ka neizpalika arī joki un smiekli.

Savukārt izredzes iegūt ZZS frakcijas 16 deputātu balsis, kurām gaidāmajās vēlēšanās varētu būt izšķiroša loma, Edgars Rinkēvičs komentēja šādi. "Es absolūti respektēju to, ko teica Valaiņa kungs, ka frakcijai sagaidāma diskusija un lēmums rītdien. Un es respektēšu jebkuru lēmumu, ko ZZS frakcija izvēlēsies. Jebkurā gadījumā mūsu sadarbība gan pozīcijā, gan opozīcijā ir bijusi, kā ārlietu ministram tā turpinājusies arī ikdienā un ārpolitikas debašu laikā. Tā kā es domāju, ka viņi zina, ko var no manis sagaidīt, bet diskusija un lēmums ir absolūti suverēns frakcijas lēmums."

Tā nu pašlaik, kad pēc nepilnas diennakts Saeimā būs sākusies Valsts prezidenta vēlēšanām veltītā Saeimas sēde, par tās iznākumu pagaidām var tikai spekulēt. Tātad publiski vērtēt savas izredzes nevēlas neviens no kandidātiem. Intriga saglabājas.

KONTEKSTS:

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks 31. maijā.

Šim amatam izvirzīti divi koalīciju veidojošo partiju pārstāvji – "Apvienotais saraksts" pieteicis uzņēmēja un politiskā spēka dibinātāja Ulda Pīlēna kandidatūru, bet "Jaunā Vienotība" izvirzījusi savu partijas biedru, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču.

Savukārt opozīcijā esošā Saeimas frakcija "Progresīvie" izvirzīja latviešu diasporas pārstāvi, bezpartejisko Elīnu Pinto.

Nevienam no viņiem šobrīd nav ievēlēšanai nepieciešamā 51 deputāta atbalsta. 

Iedzīvotāju aptauja liecina, ka 35% aptaujāto neatbalsta nevienu no trim Valsts prezidenta amatam izvirzītajiem kandidātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti