Dzintars: Nacionālā apvienība respektēs jebkādu «Jaunās Vienotības» izvēli par koalīcijas modeli

Nacionālā apvienība respektēs jebkādu "Jaunās Vienotības" izvēli par koalīcijas modeli – vai tas būtu esošais ar Nacionālo apvienību un "Apvienoto sarakstu", vai 52 balsu koalīcija ar "Progresīvajiem" un Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" Valsts prezidenta vēlēšanu priekšvakarā sacīja Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

Dzintars atzina, ka Nacionālā apvienība un "Jaunā Vienotība" ir sadarbības partneri, taču ir bijuši jautājumi, par kuriem abām partijām ir notikušas cīņas, piemēram, imigrācijas politika, demogrāfija. "Te ne vienmēr esam varējuši [uz "Jauno Vienotību"] paļauties. Ne vienmēr viņi bijuši tādi sabiedrotie, kā mēs gribētu," sacīja Dzintars.

Šobrīd, pēc Dzintara domām, joprojām saglabājas intriga par prezidenta vēlēšanu iznākumu.  Viņaprāt, ir divas lielas izšķiršanās. Pirmā – vai "Jaunā Vienotība" par atbalstu tās izvirzītajam kandidātam Edgaram Rinkēvičam ("Jaunā Vienotība") ir "gatava maksāt ar koalīcijas maiņu, tajā iesaistot ZZS, kur joprojām ietekmīgākā persona ir ASV sankcionētais Aivars Lembergs, un "Progresīvos", bet otrs jautājums – vai ZZS ir gatava atbalstīt Rinkēviču, ja "Jaunā Vienotība" nav devusi "cietu solījumu" par ZZS iesaisti valdībā.

Dzintars pauda pārliecību, ka, izvirzot Rinkēviču, "Jaunā Vienotība" bijusi droša par vairākuma atbalstu savam kandidātam. "Nacionālā apvienība [Rinkēviča] izvirzīšanas brīdī par šo kandidātu nebija uzrunāta, arī "Apvienotais saraksts" nebija uzrunāts, tātad bija rēķināšanās ar citām balsīm," teica politiķis. Viņš arī norādīja, ka pašreizējais Valsts prezidents Egils Levits atteicies kandidēt, jo "Jaunā Vienotība" strādājusi pie cita kandidāta izvelēšanas, nevis otrādi.

Uz jautājumu, kādēļ Nacionālā apvienība nevēlas atbalstīt Rinkēviču, Dzintars norādīja, ka vērtē ne vien kandidātu atbilstību politiskā spēka programmai, bet arī to, "kāda cena par to tiek maksāta".

"Ja cena ir, ka koalīcijas padomes sanāksmēs pie galda būs ASV sankcijām pakļauta persona, mēs šo nevaram ignorēt.

Arī ideoloģiski atšķirīgo "Progresīvo" atrašanos koalīcijā nevaram ignorēt," apliecināja Dzintars.

Vienlaikus Nacionālās apvienības līderis uzsvēra, ka varai ir jābūt līdzsvarotai, taču, ievēlot Rinkēviču, vienas partijas rokās būtu "milzīga varas koncentrācija".

Atbildot uz jautājumu, kādēļ Nacionālā apvienība nevarētu atbalstīt "Apvienotā saraksta" virzīto Uldi Pīlēnu, Dzintars atzina, ka biedru rindās ir tādi, kas būtu gatavi viņu atbalstīt, bet "dominējošais noskaņojums ir tāds, ka varam atrast mūsu vēlētāju rindās viennozīmīgāk uztvertu kandidātu".

Dzintars vēlreiz apliecināja, ka gan Nacionālā apvienība, gan "Apvienotais saraksts" koalīciju kopā ar  "Jauno Vienotību" uzskata par labāko.

"Bumba ir "Jaunās Vienotības" pusē. 

Ja "Jaunā Vienotība" izšķiras par citas koalīcijas veidošanu, tas var nebūt tā, ka 1. jūnijā paziņojam, ka ir jauns Valsts prezidents un taisām jaunu valdību. Tas var smalkāk notikt," vērtēja Nacionālās apvienības līderis.

Dzintars pavēstīja, ka Nacionālās apvienības frakcija par to, kā balsos prezidenta vēlēšanās, izlems trešdien, 31. maijā, plkst. 8.  Viņš neatklāja, kā frakcija balsos pirmajā vēlēšanu kārtā.

KONTEKSTS:

Saeima trešdien, 31. maijā, vēlēs Valsts prezidentu. 

Šim amatam izvirzīti divi koalīciju veidojošo partiju pārstāvji – "Apvienotais saraksts" pieteicis uzņēmēja un politiskā spēka dibinātāja Ulda Pīlēna kandidatūru, bet "Jaunā Vienotība" izvirzījusi savu partijas biedru, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču.

Savukārt opozīcijā esošā Saeimas frakcija "Progresīvie" izvirzīja latviešu diasporas pārstāvi, bezpartejisko Elīnu Pinto.

Nevienam no viņiem šobrīd nav ievēlēšanai nepieciešamā 51 deputāta atbalsta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti