Panorāma

Botāniskajā dārzā sāk ziedēt magnolijas

Panorāma

Auto entuziasti pulcējas Rīgā

Topošie ārsti trenējas kopā ar juristiem

VIDEO. Topošie ārsti izzina savas un pacientu tiesības un «trenējas» kopā ar juristiem

Laiki, kad tikai "ārsts zina labāk," ir beigušies. Pacients drīkst atteikties no ārstēšanas un arī ārstam ir jāzina pacienta tiesības. Iztiesājamo lietu skaits tiesās, kā arī pieteikumu skaits Ārstniecības riska fondam liecina, ka ārstiem ir pārāk maz zināšanu par pacienta un arī par savām tiesībām. Lai situāciju mainītu, pašlaik jaunie medicīnas studenti trenējas simulācijās kopā ar juristiem.

Simulētas situācijas ietvaros Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rezidentu Egīlu Zaķi izaicina apmācītu aktieru komanda. Viņam ne vien jānovērtē pacientes trauma, bet arī vēlmes. Simulācijas aktieru vidū pacientes vīra lomā ir RSU Juridiskās fakultātes profesors, kurš arī pārbauda topošo traumatologu.

Rezidents dodas pie pacientes, kura guvusi traumu. Jaunais speciālists novērtē situāciju un paziņo, ka būs jāveic operācija, bet pirms tās noteikti jāpārlej asinis, tomēr paciente nevēlas. Situācija izvēršas neplānoti – sievietes vīrs iebilst pret asins pārliešanu, pamatojot to ar ticību. Tikmēr paciente zaudē samaņu.

Rezidents citiem kolēģiem paziņo: "Iepauzējam pagaidām ar asins pārliešanu. Paciente teica nē, vīrs teica nē. Dēls ir nākamais rindā, kurš saka par pārliešanu, – tad mēs nevaram pārliet. Vēlos sazināties ar atbildīgo ārstu par šo."

Rezidents Egīls uzskata, ka ar situāciju ticis galā visai veiksmīgi un viņam piekrīt arī Juridiskās fakultātes profesors Aldis Lieljuksis.

Vaicāts, vai ko darīt dzīvē – vai glābt šādu pacientu, Lieljuksis atbildēja: "Arī ECT [Eiropas Cilvēktiesību tiesas] nolēmumos nonākts pie tā, ka neglābs pacienti, kaut gan es saku tā –, ja mēs viņu glābsim, viņam vismaz būs kam sūdzēties Eiropas Cilvēktiesību tiesā."

"Bez šādām zināšanām tiešām ārstniecības personas mūsdienās vairs nevar nodrošināt patiešām kvalitatīvu, uz pacienta tiesību aizsardzību, drošību vērstu ārstniecības procesu," norādīja RSU Juridiskās fakultātes prodekāne, advokāte Karina Palkova.

Šī ir jauna paradigma – norādīja Stradiņa universitātē. Tikai ievērojot savas un pārējo tiesības, iespējams izvairīties no konfliktiem.

"Jaunā paradigma paredz, ka prioritāri ir ārstniecības personu drošība. Un stiprinot ārstniecības personu drošību, mēs pozitīvi ietekmējam un veicinām, uzlabojam pacientu drošību," norādīja RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktora vietniece Andreta Slavinska.

Jau nākamajai simulācijai tiek gatavota grūtniece. Mediķim būs jāatpazīst vardarbība un jāzina, kā pareizi rīkoties. Šādas simulācijas ir dārgas, taču efektīvas, uzskata universitātē. Un arī topošais traumatologs pauda – vecākie kolēģi, kuriem nav bijis šādu apmācību, izsaka vēlmi apgūt šādas zināšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti