Panorāma

Ministrija prasa paskaidrojumus "AirBaltic" par luksusa elektroauto nomu

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Rīgas centrā sagrūst piecstāvu māja

Rīgā sagruvusi neapdzīvota piecstāvu ēka; nav ziņu par cietušajiem

Ceturtdien pēcpusdienā Rīgā, Satekles ielā, sagruvusi neapdzīvota piecstāvu māja, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācija.

ĪSUMĀ:

  • Rīgas centrā netālu no Centrālās stacijas sabruka piecstāvu ēka.
  • Ēka nav apdzīvota, un blakus atrodas būvlaukums - tiek celts biznesa centrs.
  • Nogruvuma dēļ bojātas 10 automašīnas; cilvēku tajās nebija.
  • Tāpat nav ziņu par cietušajiem. Glābēji vēl pārmeklē konstrukcijas.
  • No blakus ēkas evakuēti 8 cilvēki.
  • Kvartāls ap notikuma vietu ir daļēji norobežots, un apkārt daļēji slēgta satiksme.
  • Apkārtnes iedzīvotāji neizpratnē par notikušo.
  • Sabrukusī ēka pirms mēneša nonākusi Būvniecības valsts kontroles biroja uzraudzībā.
  • Birznieka-Upīša ielā 6 pagaidām aizliegta ēkas daļas ekspluatācija.

VUGD pārstāve Ilze Dāme-Birziņa
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

VUGD izsaukumu uz Satekles ielu 1C saņēma plkst. 14.15. Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka būvlaukumā sagruvusi ēka. Nogruvuma rezultātā bojātas desmit automašīnas, no kurām vairākas glābēji atbrīvoja no gruvešiem. Cilvēki tajās neatradās.

Mājai sabrūkot, pilnībā saplacinātas vairākas automašīnas. Arī Nikils, kurš strādā vienā no blakus ēkām, savu spēkratu bijis novietojis šīs mājas pagalmā. Taču viņam paveicies – mašīnai tikusi vien bieza putekļu kārta.

"Es strādāju savā veikalā. Es redzēju tādus kā dūmus, skrēju un atradu, ka noticis šādi," pastāstīja Nikils.

Turpinās sagruvušās ēkas konstrukciju pārmeklēšana.

Informācijas par cietušiem cilvēkiem nav.

"No būvdarbu vadītāja ir saņemta informācija, ka visi strādnieki evakuējās laikus pirms notikuma. Bet te intensīvi darbi notiek otrā būvlaukuma pusē, kur ir pagalms. Tur ir apbērtas privātmašīnas, kur teorētiski pastāvēja iespēja, ka var atrasties cilvēki. Līdz ar to mēs arī evakuējām blakus esošās mājas un risinām jautājumus par komunikāciju atslēgšanu," sacīja VUGD Operatīvās vadības pārvaldes operatīvais dežurants Igors Boruns.

Notikuma vietā izveidots operatīvais štābs, lai efektīvāk koordinētu konstrukciju pārmeklēšanas darbus. Tajā darbojas VUGD, "Latvijas gāzes", pašvaldības policijas, Valsts policijas pārstāvji un būvdarbu vadītājs. Satekles un Dzirnavu ielās atrodas vairākas VUGD, policijas un mediķu ekipāžas.

Policija par notikušo sākusi kriminālprocesu. Policijas Rīgas Latgales iecirkņa priekšnieks Sergejs Galilejevs pastāstīja, ka process sākts par noziedzīgu nodarījumu un pārkāpumiem, tai skaitā būvniecības jomā, "notiek procesuālās darbības un lietisko pierādījumu fiksēšana".

Notikuma vietā strādāja 34 ugunsdzēsēji glābēji ar sešām autocisternām, glābšanas automobili un autokāpnēm.

Aģentūra LETA novēroja, ka kvartāls ap notikuma vietu ir daļēji norobežots. Viena Dzirnavu ielas puse ir slēgta gājējiem, tāpat Dzirnavu ielas posms starp Satekles un Ernesta Birznieka-Upīša ielām ir slēgts satiksmei.

Satekles ielā, kur izvietotas divas sabiedriskā transporta pieturas, gājēju kustība nav ierobežota.

Iedzīvotāji neizpratnē

No blakus ēkas evakuēti astoņi cilvēki. Evakuēto pagaidu izmitināšanai nodrošināts "Rīgas satiksmes" autobuss.

Pagaidu izmitināšanai pašvaldības viesnīcā patlaban pieteikušās trīs personas, kurām pašvaldības darbinieki tuvākajā laikā piedāvās arī telpas ilgstošai īrēšanai, informēja Rīgas dome. Dienu vēlāk vietvara informēja, ka pagaidu izmitināšana dienesta viesnīcā bija nepieciešama četriem cilvēkiem, tostarp vienai ukraiņu ģimenei.

Šobrīd nav zināms tas, cik ilgā laikā savās mājās varētu atgriezties no blakus ēkas evakuētie iedzīvotāji. Viena no tādām – arī Oksana no Ukrainas.

"Mums pateiks, vai mēs varam šeit palikt vai tas nav iespējams.  [..] Mēs atbraucām pirms gada ar to, ar ko es tagad stāvu. Ar šo pašu somu, ar dokumentiem, tikai cita jaka bija," pastāstīja Oksana.

Latvijas Radio uzrunātie tuvējo māju iedzīvotāji pauda neizpratni par notikušo.

Rīgā sagruvusi neapdzīvota piecstāvu ēka; nav ziņu par cietušajiem
00:00 / 02:39
Lejuplādēt

Kāda iedzīvotāja, kuras mamma dzīvo netālajā mājā un šodien neatradās notikuma vietā, sacīja, ka šāda situācija bijusi paredzama, jo būvobjekta strādnieki "biedējoši enerģiski" centušies to nojaukt. Līdzīgi izteicās vēl kāda iedzīvotāja, kuras vērtējumā process notika nepārdomāti.

Sabrukusī ēka Satekles ielā. 2023. gada 29. marts.
Sabrukusī ēka Satekles ielā. 2023. gada 29. marts.

Satekles ielā 1C sabrukusī  ēka nonākusi Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) uzraudzībā esošo objektu sarakstā pirms mēneša – šā gada februārī. Ēka bija iekļauta tuvākajā laikā pārbaudāmo objektu sarakstā, taču pārbaude vēl nebija veikta, informēja BVKB.

Būvniecības uzraugi sola sadarbībā ar sertificēšanas institūcijām izvērtēt veiktās tehniskās apsekošanas atbilstību un pietiekamību, būvprojekta atbilstību normatīvo aktu prasībām un būvniecības procesa dalībnieku veiktās darbības objektā. BVKB būvinspektori strādā notikuma vietā.

Birznieka-Upīša ielas 6.nama ieejas mezglam uzkritušas brūkošās ēkas daļas, tādēļ pagaidām aizliegta ēkas daļas ekspluatācija, ziņo LETA.

Būvē Satekles biznesa centru

Šajā būvlaukumā notiek nekustamā īpašuma attīstītāja "Linstow Baltic" plānotā Satekles biznesa centra būvdarbi. Būvdarbu ģenerāluzņēmējs ir SIA "Bukoteks". "Bukoteks" pārstāvji aģentūrai LETA sacīja, ka šobrīd uzņēmumam par notikušo nekādu komentāru nav.

Biroju komplekss atradīsies Rīgas Centrālās dzelzceļa pasažieru stacijas un "Origo One" biznesa centra apkaimes kvartālā starp Elizabetes, Ernesta Birznieka-Upīša, Dzirnavu un Satekles ielām.

Topošais 12 000 kvadrātmetru plašais Satekles biznesa centra biroju komplekss kopumā ietvers piecas savstarpēji saistītas ēkas, tostarp integrējot arī divas pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma ēkas. Kompleksa galvenajai ēkai būs septiņi stāvi, un jau šobrīd ir zināms, ka par jaunās ēkas enkurnomnieku kļūs "SEB banka", pārceļot uz Satekles biznesa centru galveno biroju.

Būvlaukums un sagruvusī ēka Satekles ielā
Būvlaukums un sagruvusī ēka Satekles ielā

"SEB banka" 2021. gada oktobrī parakstījusi līgumu ar "Linstow Baltic" par biroja ēkas celtniecību un nomu Rīgas centrā – Ernesta Birznieka-Upīša ielā bijušā "Mildas tirdziņa" vietā, kas atrodas līdzās Stacijas laukumam. Uz jauno biroju "SEB banka" plāno pārcelties 2025. gada sākumā. Patlaban "SEB bankas" Latvijā galvenais birojs ir Valdlaučos, Meistaru ielā.

Darījuma summu puses vienojušās neizpaust.

"Linstow Baltic" valdes priekšsēdētājs Frode Gronvolds norāda, ka personu apvienības "SN&L" (SIA "Lauder Architects", SIA "Sarma&Norde arhitekti") izstrādātais risinājums pilnībā atbilda "Linstow Baltic" iecerei par ilgtspējīga biznesa centra attīstības vīziju pilsētas centrā un ieguvis atļauju tā turpmākai realizācijai arī no galvaspilsētas attīstību uzraugošo institūciju puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti