Panorāma

Līdz Valsts prezidenta vēlēšanām divi mēneši

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

Aizvien neskaidrība par iestājpārbaudījumiem vidusskolās

IZM: Pretēji iecerētajam Saeima apgrūtina iestājeksāmenu rīkošanu ģimnāzijām šogad (precizēts)

Lai gan sākotnēji ziņots, ka Saeima no darba kārtības izslēdza grozījumus, kas liegtu vidusskolām rīkot iestājpārbaudījumus mācību priekšmetos, kuros pamatskolā jau paredzēti centralizētie eksāmeni, tomēr Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādījusi, ka Saeima patiesībā apgrūtinājusi iestājeksāmenu rīkošanu ģimnāzijām šogad.

ĪSUMĀ:

  • Saeima no darba kārtības izslēdza izmaiņas attiecībā uz vidusskolu iestājpārbaudījumiem priekšmetos, kuros pamatskolēni kārto centralizētos eksāmenus.
  • Grozījumi paredzēja liegt šādus pārbaudījumus no septembra.
  • Taču likumā šāds liegums jau ir paredzēts, un to nāktos piemērot jau šajā mācību gadā.
  • Tātad negrozot likumu, iestājpārbaudījumi tiktu liegti jau šopavasar, nevis no septembra, kā tika piedāvāts.

Ziņā precizēts viss teksts un virsraksts.

Pēc deputātu lēmuma izņemt no ceturtdien, 30. martā, plānotās Saeimas darba kārtības grozījumus Vispārējās izglītības likumā, Nacionālā apvienība tviterī norādīja, ka tādējādi izņemts IZM ierosinājums liegt rīkot iestājeksāmenus ģimnāzijās.

Savukārt ministrija vēlāk paziņojumā medijiem skaidroja – svītrojot minētā likumprojekta izskatīšanu no Saeimas darba kārtības, ir panākts pretējs rezultāts. Proti, Saeima izslēgusi grozījumus Vispārējās izglītības likuma 2018. gada redakcijā, kas ļautu ģimnāzijām arī šogad turpināt iestājpārbaudījumu rīkošanu.

Tādējādi deputāti ir atstājuši spēkā 2018. gadā pieņemto likuma redakciju, kas liedz mācību priekšmetos, kuros izglītojamie kārto centralizētos eksāmenus, vidusskolām rīkot iestājpārbaudījumus. Jāpiebilst, ka agrāk tas nav bijis aktuāli, jo vien šogad pirmo reizi paredzēti centralizētie eksāmeni arī 9. klasēm.

IZM sagatavotajos labojumos, ko ceturtdien svītroja no darba kārtības, bija paredzēts, ka norma stājas spēkā no 2023. gada 1. septembra.  Vienlaikus Saeimas deputātiem būtu bijusi iespēja debatēt par šo pantu un tā attiecināšanu uz ģimnāzijām, nepieciešamības gadījumā precizējot redakciju, norādīja IZM.

Komunikācijas kļūda

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre ("Jaunā Vienotība") gan pauda, ka parlaments nemaz neesot domājis atstāt spēkā Vispārējās izglītības likuma 2018. gada redakciju. Notikušais esot komunikācijas kļūda.

"Šī bija Nacionālās apvienības ideja. Viņi laikam no šī normatīva, no grozījumiem nebija īsti nolasījuši informāciju.

Ar lasītprasmi arī pieaugušajiem ir problēmas kādreiz. Viņi, gribēdami atbalstīt ģimnāzijas, izdarīja tieši otrādi," sacīja deputāte.

"Mūsuprāt, būtu jāuzlabo šis punkts, bet mēs to tieši nenolasījām šajā piedāvājumā. Nu, šoreiz tā sanāca, ka mēs būtībā gribējām labāk, bet sanāca it kā skaļāk... Bet nu es ceru, ka mēs ar to tiksim veiksmīgi galā," sacīja Nacionālās apvienības deputāts Normunds Dzintars.

Paredzams, ka konkrētie likuma grozījumi Saeimas darba kārtībā varētu atgriezties jau nākamnedēļ. 

Ceturtdien pēc Valsts ģimnāziju direktoru uzklausīšanas ne tikai no Rīgas, bet no visas Latvijas, izglītības ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") atzina, ka viedoklis šajā jautājumā vēl varētu mainīties.

"Šodien, runājot ar ģimnāziju direktoriem, viņi pauda ļoti stingri, ka ir nepieciešams iestājeksāmens, lai atlasītu izcilības. Mums būs jāvienojas par to, kādā veidā tas tiek likumā atspoguļots. Jāatceras, ka šis ir jau no 2018. gada bijis likumā. Un mēs šobrīd vienkārši esam tajā posmā, kur ir jāsaprot, kā mums dzīvot tālāk," sacīja Čakša.

Tikmēr direktori pauda – vajadzēja uzklausīt jau agrāk, tad tā nesanāktu.

"Es šodien jutu, ka ministre ieklausījās. Protams, viņa nav izglītības speciāliste, bet pacientus viņa labi jūt. Un viņa sajuta, ka droši vien vajag, un šis iestājpārbaudījums nav obligāts. Tās ģimnāzijas, tās pašvaldības, kuras vienojas, to pilda. Kuras ne, tās neizmanto šo rīku," sacīja Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Aicina neatteikties no pārbaudījumiem

To, ka iestājeksāmenus atcelt visās ģimnāzijās nedrīkstētu, Latvijas Radio pauda Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns, kurš vada arī Latvijas Izglītības vadītāju asociāciju. Viņš arī šonedēļ rīkoja attālinātu sapulci skolu direktoriem.

"Specializēti iestājpārbaudījumi, kas dublētu valsts centralizēto eksāmenu tēmas – visvairāk runa ir par matemātiku, – šāda vajadzība ir vairākām Rīgas pilsētas Valsts ģimnāzijām un varbūt pāris reģionālajām Valsts ģimnāzijām. Tas ir metodiski pamatots, un arī pamatots no iestādes stratēģijas viedokļa. Konsensus starp mums, Valsts ģimnāziju direktoriem, ir tāds, ka jāļauj tomēr diferencēt šīs vajadzības, nenosakot vienotus ierobežojumus," sacīja Kalvāns.

Latvijas izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas nosaukums gadu gaitā ir mainījies, bet iestājpārbaudījumi šeit bijuši vienmēr, Latvijas Radio sacīja matemātikas skolotājs Dainis Kriķis, kurš jau kopš 1977. gada strādā skolā ar matemātikas un dabaszinību padziļinātu apguvi. Ziņa par iestājpārbaudījumu liegumu pieredzējušajā pedagogā izraisīja sašutumu.

"Mēs iestājpārbaudījumā neveidojam uzdevumus, kā beidzot 9. klasi, kur jāparāda, ka tas, kas ļoti vāji zina vielu, tomēr ir nopelnījis pozitīvo vērtējumu. Viena daļa uzdevumu ir izteikti vienkārši. Mūsu iestājpārbaudījumā ir cits mērķis – lai nebūtu pārāk daudz skolēnu ar vienādiem punktiem," sacīja Kriķis.

Skolotājs secināja – šāds devīto klašu eksāmens, kur var iegūt ne vairāk par 50 punktiem, nozīmē, ka būtu arī pārāk daudz skolēnu ar vienādu punktu skaitu. Pagājušogad visā Latvijā maksimālo punktu skaitu matemātikā ieguva 175 devītklasnieku un aptuveni 200 skolēnu saņēma vienu punktu mazāk. Bet Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, kur katru gadu sāk mācīties 210 skolēni, eksāmenu noteikumi esot arī daudz niansētāki.

Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolotājs Dainis Kriķis
Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolotājs Dainis Kriķis

Daiņa Kriķa ģimnāzija ir viena no skolām, kuru Vispārējās izglītības likuma 2018. gada redakcija skartu ļoti tieši. Iepriekš neapmierinātību ar iestājpārbaudījumu liegumu pauda vairums Valsts ģimnāziju Rīgā. 

Saeimai tagad jāgroza likums, pārceļot aizlieguma termiņu uz septembri, un komisijā jāizšķiras, kā likumā atrunāt iestājpārbaudījumu darba likumīgu rīkošanu tajās skolās, kas to vēlas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti