Dienas ziņas

Piemin holokaustā nogalinātos ebrejus

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Daugavpils pašvaldība spiesta nojaukt privātīpašumu

Daugavpils pašvaldība spiesta nojaukt privātīpašnieku graustus

Daugavpilī sākta graustu nojaukšana. Degradētajā kvartālā uzturas bezpajumtnieki, tur bieži izcēlušies ugunsgrēki un pašas ēkas ir bīstamas. Būvēm ir vairāki īpašnieki, kuri ilgstoši nav rīkojušies, nav atbildējuši uz pašvaldības aicinājumiem, tāpēc vietvarā nolemts ēkas nojaukt par saviem līdzekļiem.

ĪSUMĀ:

  • Daugavpils pašvaldība nojauks graustus degradētajā kvartālā.
  • Tur bieži notika ugunsgrēki, pulcējas bezpajumtnieki.
  • Ēku privātīpašnieki tās nav sakārtojuši un nav atsaukušies pašvaldībai.
  • Daļa no vienas ēkas fasādes būs jāsaglabā, jo tas ir arhitektūras mantojums.
  • Par to, kāda būs šī īpašuma nākotne, šobrīd nav skaidrs. 

Nojaucamām mājām ir Daugavpilij raksturīga 19. un 20.gadsimta mijas arhitektūra, tāpēc viena no fasādēm būs jāsaglabā.   

 Degradētajā kvartālā ir vairākas ēkas – ražošanas ēka, darbnīca, caurlaides punkts, divas noliktavas un divi šķūņi. Gan pašvaldības policija, gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests par šo teritoriju saņem daudz sūdzību.

Arī netālu dzīvojošie iedzīvotāji graustu nojaukšanu vēlas, jo tajos pulcējas bezpajumtnieki.

"Es te blakus dzīvoju, un tie nelabvēļi lien iekšā un dedzina," stāstīja Daugavpils iedzīvotāja Aija. "Tur aizdedzina, ēka taču visu laiku deg un viņa pilsētas centrā, tāda jau pamesta, nu, neizskatās skaisti."

Tomēr, lai sāktu demontāžu, bija jāiziet sarežģīta un ilga saskaņošanas procedūra, jo tas nav pašvaldības īpašums – daļa īpašnieku ir miruši, cits atrodas ārzemēs, Latvijā dzīvojošais nav atsaucies.

Neviens neesot arī pieteicies uz mantojumu, skaidroja pašvaldībā.

"Privātīpašums Latvijā ir svēts, kā mēs zinām. Tāpēc tas arī radīja sarežģījumus.  Ja izdosies, mēs mēģināsim, protams, atgūt tos līdzekļus, ko pašvaldība ir iztērējusi nojaukšanai, bet diemžēl šobrīd izskatās, ka izredzes ir mazas," atzina Daugavpils domes Pilsētplānošanas un būvniecības nodaļas vadītāja Santa Pupiņa.

Demontāžas darbu sarežģītāku padara tas, ka blakus ir ietve un arī tramvaja sliedes, viss jādara pārdomāti un rūpīgi.

Līdztekus tam Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde likusi saglabāt daļu no fasādes, jo tā ieskicē Daugavpilij raksturīgo 19.–20.gadsimta mijas arhitektūru.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Arhitektūras un mākslas daļas vadītāja Anna Ancāne stāstīja, ka gadījumā, ja "kāds iegādājas šo zemes īpašumu un vēlas tur  attīstīt kādu apbūvi, tad tam īpašniekam būtu pienākums šo ēku, kas atrodas Sakņu un Stacijas ielas stūrī, atjaunot sākotnējā apjomā, attiecīgi arī izveidojot fasādes risinājumu tādā veidā, kāds tas ir bijis."

Demontējot ēkas stūri, būvniekiem sākumā tas jāuzmēra, jāveic detalizēta fotofiksācija un jāsaglabā viena no sienām pirmā stāva augstumā. Kāda būs šī īpašuma nākotne, šobrīd nav skaidrs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti