Šobrīd ir novākti būvniecības tīkli, dzīvokļos iespīd gaisma un visapkārt vairs nav būvlaukums. Taču, kā stāsta iedzīvotāji, būvgruži no mājas pagalma aizvākti tikai pirms pāris nedēļām. Bet neviens strādnieks šeit nav rādījies kopš februāra - darbi stāvējuši uz vietas visu pavasari un vasaru.
Darbus turpina jau trešais būvnieks
Šobrīd otro nedēļu strādā renovācijas projekta būvnieks nr.3. Pagaidām uz šo būvfirmu iedzīvotāji raugās ar cerībām.
Taču, laikam ejot, viņos nostiprinājusies pārliecība, ka neveiksme ar būvniekiem ir tikai viena medaļas puse.
"Iedzīvotāju skatījumā namu pārvalde neseko līdzi tam projektam, kā pienākas. Neviens nenes atbildību. Šī projekta autors uztaisīja projektu, kur mēs sastapāmies ar daudz kļūdām, kas bija jālabo nez kāpēc mums. Mēs neesam speciālisti celtniecībā. Tas viss paņem laiku, paņem papildu finanses mūsu mājām. Bet, lai kāds prasītu atbildību no projekta autora, es neredzēju," norādīja mājas vecākais Igors Sitenkovs.
Ar iepriekšējo būvnieku - "Logi 24" - līgums ir lauzts, bet darbi stāvējuši pusgadu uz vietas, jo bijis jārīko jauns iepirkums, tā iedzīvotājiem skaidroja "Liepājas namu apsaimniekotājs".
Renovācijai ir projekta autors, būvuzraugs un no "Liepājas namu apsaimniekotāja" - projekta vadītājs, taču roku uz pulsa, vai darbi notiek kā nākas, nepārtraukti ir spiesti turēt paši mājas iedzīvotāji.
Bažas par ES atbalsta zaudēšanu būvnieku dēļ
Dzintaru ielas 97/99 iedzīvotāji ar baltu skaudību norādīja uz netālo kaimiņu māju, kas renovēta septiņu mēnešu laikā. Par savu situāciju nedaudz skumji ironizē, ka viņu mājas renovācija ir pārdzīvojusi gan "Covid-19" pandēmiju, gan kara sākumu un vairāki nama iedzīvotāji renovācijas beigas tā arī nav sagaidījuši, jo devušies viņsaulē.
Ja ar tagadējo pieredzi viņi ķertos pie mājas renovācijas, tad vispirms nomainītu apsaimniekotāju, kam šajā procesā, viņuprāt, ir jābūt virzītājspēkam, kuram iedzīvotāji var uzticēties.
"Bīdīt tos būvniekus, vairāk sekot viņiem līdzi, analizēt. Ne jau mēs esam speciālisti, bet viņi ir speciālisti, un viņi galu galā saņem par to algu," uzsvēra Sitenkovs.
Kredīta maksājums par 1 miljonu eiro vērto renovāciju, piemēram, trīs istabu dzīvokļa īpašniekam 15 gadus ir 70 eiro mēnesī. Vislielākais satraukums iedzīvotājiem ir par to, ka šoruden mājai jābūt nodotai. Ja nē - iedzīvotājiem būs jāmaksā dubultā.
"Mūs baida tas, ka mēs vienkārši varam palikt bez Eiropas naudas," sacīja mājas vecākais.
Apsaimniekotājs vainu noliedz
"Liepājas namu apsaimniekotājs" savu vainu ieilgušajā renovācijā noliedz. Procesu diktējot Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējuma saņemšanas noteikumi.
"Viens no ES fondu līdzfinansēšanas saņemšanas noteikumiem ir tas, ka konkursā tiek izvēlēts izpildītājs, kas piedāvā viszemāko cenu. Un diemžēl ne vienmēr šīs zemākās cenas piedāvātājs ir spējīgs izpildīt līguma nosacījumus," atzina SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" pārstāve Ita Cērmane.
"Liepājas namu apsaimniekotājs" ir vadījis renovācijas darbus 80 daudzdzīvokļu mājām, un uzņēmuma pieredzē šis nav pirmais nams, kuram darbi ieilguši būvnieku dēļ.
Lai iekļautos ES fondu līdzfinansējuma noteikumos, nams Dzintaru ielā jānodod līdz 30. novembrim.
Liepājas pašvaldība Dzintaru ielas nama renovāciju sauc par neveiksmīgu apstākļu sakritību.
Pirmais darbu izpildītājs uzvarējis septiņos iepirkumu konkursos, taču spējis pabeigt tikai divas mājas. Arī otrais būvnieks neticis galā ar darbiem. Turklāt lauzt līgumu ar būvnieku nav nemaz tik vienkārši.
"Vienmēr tiek solīts, ka rīt jau nu izdarīs. Tā tiek solīts vairākas reizes. Pēc kāda laika saprot, ka nebūs. Un tas uzņēmējs, jau izskatās, ir pieņēmis lēmumu, ka viņš to objektu nemaz nevar un negrib pabeigt, bet viņš joprojām saka, ka pabeigs," skaidroja Liepājas Centrālās administrācijas direktora vietnieks Mārtiņš Tīdens.
Pašvaldības pārstāvis piekrita, ka projekta uzraudzību allaž var vēlēties aktīvāku un stingrāku. Ar "Liepājas namu apsaimniekotāju" pašvaldībai kā uzņēmuma kapitāldaļu turētājai regulāri notiekot pārrunas. Atrast būvnieku, kas grib pabeigt citu būvnieku iesākto darbu, esot ļoti sarežģīti, jo garantija par paveikto jāuzņemas pēdējam darbu veicējam. Dzintara ielas iedzīvotājiem vēl ir cerība, ka māja tiks nodota laikus.