Augšdaugavas novada Subates bijušās skolas telpas nu piemērotas bibliotēkas vajadzībām, stāstīja Jeļena Žukova, Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes projektu vadītāja, un uzreiz ar ambicioziem plāniem. Te būs viena no pirmajām sensorajām istabām lauku bibliotēkās reģionā.
"Mēs esam veiksmīgi ieplūduši projektā ar Lietuvas partneriem – Pasvales publisko bibliotēku, kas ir vadošais partneris, kurš savā paspārnē ir paņēmis Latvijas tādas nelielas bibliotēkas, piedāvājot bibliotēku telpās veidot saturu. Pārsvarā kā mērķgrupa ir cilvēki no sociāli mazaizsargātajām grupām, bet zem šī nostādījuma var tikt uzskaitīti visi iedzīvotāji pierobežā, jo mēs dzīvojam tālu no lielo pilsētu centriem, kur pakalpojumi nav tik bieži pieejami. Tāpēc bibliotēku vide tiks pielāgota tā, lai cilvēki ar garīga un fiziska rakstura traucējumiem varētu izbaudīt emocionāli stabilāku, mierīgāku vietu," skaidroja projektu vadītāja.
To nodrošinās specifiskās multisensorās istabas ar aprīkojumu.
"Varēs izmanot krāsu terapiju, gaismas terapiju, ūdens terapiju, jo projekta galvenā ideja ir tāda, ka mēs bibliotēku vidi veidojam mierīgu, kur cilvēks atslābst," stāstīja Žukova.
"Un tajā pašā laikā mēs cilvēkam mēģinām iemācīt, kā mierīgi strādāt ar datoru, izmantot internetu, mēģināt atrast sev darbu, jo bieži vien cilvēkiem attālākajās teritorijās nav pieejams nedz portatīvais dators, nedz skeneris," viņa turpināja.
Līdzīgas istabas jau darbojas veselības, rehabilitācijas un specifiskās sociālajās iestādēs. Arī Augšdaugavas novadā tāda ir, Naujenes pagasta Kraujā Sociālās aprūpes un atbalsta centrā "Avots", kur pirms trim gadiem tika atklāts rehabilitācijas pakalpojumu centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Iespēju šādā sensorā istabā paveras daudz, stāsta centra sociālie darbinieki:
"Te pieejamas ap 3000 sensorās spēles."
Bērnam te paveras jauna pasaule, lūkojoties uz virtuālo zivtiņu pilno dīķi vai virtuāli iebrienot rudens lapu birumā.
"Tādā veidā bērniem ir iespēja paskatīties uz lietām no citas puses, varbūt viņš pat nebija iedomājies, ka ar tām lapiņām var spēlēties tādā veidā. Tas viss raisa bērnā iztēli, fantāziju, attīsta maņas," norādīja atbalsta centrā.
Līdzīgas multisensorās istabas arī taps novada bibliotēkās, tādējādi bibliotēkas laukos iegūs jaunas, plašākās funkcijas, teica Žukova:
"Mums ir jāskatās tādā lielākā bildē, domājot par mūsu bibliotēku nākotni. Un kā literatūru, kultūru un sabiedrību likt vienā vietā un darboties."
Multisensorās istabas Augšdaugavas novadā taps gan Subatē, gan Višķos.
"Mūsu pagasts ir diezgan liels, viens no lielākajiem Augšdaugavas novadā ar pāri par 1400 iedzīvotājiem un pāri par 300, ap 400 ir bibliotēkas reģistrētie lietotāji. Ir tādi, kas atnāk reizi gadā, bet ir arī tādi, kas iegriežas katru nedēļu. Tāpēc iespējas būs diezgan plašam lasītāju lokam," stāstīja Višķu pagasta bibliotēkas vadītājs Jānis Strods. Viņš arī piebilda, ka vietas nav izraudzītas nejauši.
"Višķu bibliotēka atrodas Latgales Industriālā tehnikuma izglītības programmu īstenošanas vietas "Višķi" mācību korpusā, kas pieder pašvaldībai, un pašvaldība te realizē gan kultūras, gan atpūtas, gan izglītības funkcijas. Bibliotēkas darbs saistīts ne tikai ar grāmatu izdošanu, pieņemšanu, lasīšanu. Uz bibliotēku nāk dažādi cilvēki, arī gados vecāki cilvēki, un cilvēki, kas intensīvi strādā un kādreiz grib arī atpūsties. Projekts sevī ietver tādu lietu kā sensorās istabas izveidošanu, ko latviski varētu nosaukt par atpūtas vai relaksa istabu," turpināja Strods.
Latgales Industriālā tehnikuma izglītības programmu īstenošanas vietā "Višķi" šobrīd studē 140 studenti - gan mācībspēki, gan studenti arī ir regulārākie bibliotēkas apmeklētāji.
Latvijas Radio aptaujātie cilvēki sacīja, ka bibliotēku apmeklē bieži un ar lielu nepacietību gaida sensorās istabas atvēršanu.
Šis jauninājums, ko jau savās bibliotēkās aprobējuši kaimiņi lietuvieši un ar ko šobrīd dalās pieredzē, visdrīzāk kļūs par ceļojošu Augšdaugavas novada bibliotēkās - tās novadā ir 30, un pēc kāda laika relaksējošās izjūtas, kad tās iedzīvosies Subatē un Višķos, varēšot izbaudīt arī citu novada bibliotēku apmeklētāji.