Baltkrievijā sāks tiesāt Latvijas pilsoni Sokoļenko; ĀM pārmet ierobežotu informācijas sniegšanu

Informācija par Latvijas pilsones Allas Sokoļenko kriminālprocesa virzību no Baltkrievijas iestādēm ir saņemta ierobežotā apjomā un novilcināti, norādīja Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretāre Diāna Eglīte.

Biedrība "FreeBelarus" tviterī norāda, ka piektdien, 29. septembrī, Minskā sāksies tiesa pret Latvijas pilsoni Sokoļenko. Sievietei draud trīs līdz septiņi gadi nebrīvē it kā par izlūkošanu Latvijas labā. Pērn Valsts policija (VP) Sokoļenko un Diānu Bahmutu izsludināja meklēšanā kā bezvēsts pazudušas. Vēlāk izrādījās, ka Bahmutai izdevies atgriezties Latvijā.

Biedrības "FreeBelarus" brīvprātīgā Aija Mežale Latvijas Radio skaidroja, ka, pēc baltkrievu cilvēktiesību aizsargājošo organizāciju sniegtās informācijas, Sokoļenko tiek apsūdzēta kompromitējošu materiālu vākšanā.

"Viņa it kā gatavojusies Baltkrievijas militārpersonu vervēšanai," pastāstīja Mežale.

Skaidri iemesli, kāpēc Sokoļenko un Bahmuta devās uz Baltkrieviju, nav zināmi, bet Baltkrievijas televīzijā bijis pārraidīts sižets, kurā redzams, kā pie Sokoļenko piebrauc melns busiņš, no tā izlec vairāki vīrieši un iesēdina sievieti busiņā.

Sokoļenko lūgusi iespēju sodu izciest Latvijā

Eglīte atzīmēja, ka ĀM ir sekojusi līdzi un centusies sniegt palīdzību Latvijas pilsones Sokoļenko lietā kopš viņas aizturēšanas Baltkrievijā pagājušajā gadā.

Baltkrievijas puse ir ievērojami apgrūtinājusi Latvijas konsulāta Vitebskā komunikāciju ar Latvijas valstspiederīgo.

Neskatoties uz regulāriem informācijas pieprasījumiem par šo lietu gan no ĀM, gan no Latvijas konsulāta Vitebskā, informācija par kriminālprocesa virzību no Baltkrievijas iestādēm ir saņemta ierobežotā apjomā.

Tāpat Latvijas konsulāts Vitebskā un ĀM nebija saņēmusi informāciju par plānoto tiesas sēdi un aizturētās Latvijas pilsones vai viņas advokāta lūgumu piedalīties tiesas sēdē.

Eglīte apstiprināja, ka, ņemot vērā to, ka Latvijas vēstniecība Minskā uz laiku savu darbību ir apturējusi, konsulātam iespējas sniegt palīdzību ārkārtas situācijā nonākušajiem Latvijas pilsoņiem ir ierobežotas.

Eglīte Latvijas Radio pastāstīja, ka Sokoļenko lūgusi sodu izciest Latvijā,

tomēr tam ir nepieciešami vairāki nosacījumi – lietā ir jābūt galīgajam tiesas nolēmumam, kura šajā gadījumā nav, kā arī soda izciešanai Latvijā ir jāpiekrīt visām trim iesaistītajām pusēm – Sokoļenko, Baltkrievijai un Latvijai.

Lai klātienē sekotu līdzi tiesvedībai pret Latvijas pilsoni, konsulāts Vitebskā ir iesniedzis prasību Baltkrievijas Ārlietu ministrijai nodrošināt konsulāta pārstāvim iespēju piedalīties tiesas sēdēs.

Ievērojami pieaudzis Baltkrievijā aizturēto Latvijas pilsoņu skaits

Kopš šī gada pavasara, kad Baltkrievija vienpusīgi lēma atcelt vīzu režīmu Latvijas pilsoņiem, Baltkrievijā aizturēti 24 Latvijas pilsoņi, pastāstīja Eglīte.

Viņiem izvirzītas dažādas apsūdzības, piemēram, spiegošanā, naudas izkrāpšanā, velosipēdu zādzībās, narkotisko vielu izplatīšanā. Pastāv bažas, cik apsūdzības ir pamatotas.

"Salīdzinot ar bezvīzu režīma laiku, skaits ir būtiski pieaudzis. Iepriekš varējām runāt par četriem vai pat vienu gadījumu. Šis [minētie 24 aizturētie] ir ievērojams skaitlis," Latvijas Radio sacīja Eglīte.

ĀM atkārtoti brīdina iedzīvotājus nedoties uz Baltkrieviju, jo pret Latvijas valstspiederīgajiem var tikt vērstas provokācijas, un Latvijas iespējas pašreizējos Baltkrievijas apstākļos sniegt palīdzību ir ļoti ierobežotas.

KONTEKSTS:

2022. gadā VP lūdza sabiedrības palīdzību atrast divas bezvēsts prombūtnē esošas sievietes, kuras nepārradās Latvijā no brauciena uz Baltkrieviju. Sokoļenko un Bahmuta pēdējo reizi bija redzētas 2022. gada 27. martā Baltkrievijas pilsētā Gomeļā, kur viņām vajadzēja iekāpt vilcienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti