Blakus sadzīves atkritumu konteineriem, daudzdzīvokļu namu pagalmos un uz ielām nereti var ieraudzīt vecas mēbeles, maisus ar būvgružiem. Pirmie to visbiežāk pamana apkaimes iedzīvotāji. Latvijas Radio uzrunātie daugavpilieši sacīja:
"Laiku pa laikam parādās pie konteineriem dīvāni, izjaukti skapīši."
"Ir problēma, bet ne daudz, es pati reti redzu."
Atkritumu apsaimniekotājs izved šos lielgabarīta atkritumus, situāciju skaidroja "Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācijas" valdes loceklis Aivars Pudāns: "Pirmkārt, to redz tie šoferi, kas savāc atkritumus no miskastēm, ja kaut kas ir uzkrājies pie atkritumu konteineriem, un tad jau dispečers risina to. Ja kaut kur to atkritumu ir vairāk, tad brauc pa maršrutu un izved."
Kas maksā par šo atkritumu izvešanu? "Maksā tur, kur izved, viss tiek piefiksēts un tiek apmaksāts kā lielgabarīta atkritumi," sacīja Pudāns.
Maksa poligonā "Cinīši", uz kurieni tiek vesti šie atkritumi, ir ap 120 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) par tonnu. Faktiski izmaksas tiek segtas no attiecīgās dzīvojamās mājas kopējiem līdzekļiem, kas tiek iekļautas katra dzīvokļa īpašnieka rēķinā. Tas nozīmē, ka viena negodprātīga atkritumu izmetēja rīcība gulstas uz citu iedzīvotāju pleciem un makiem.
Tas neesot normāli, sacīja kāds Daugavpils iedzīvotājs: "Es zinu, ka daudzi šīs mājas iemītnieki fotografē šos cilvēkus. Es pats redzēju, kā pie šīs mājas piebrauca busiņš, atvērās vaļā durvis un cilvēki vienkārši meta ārā ne vien sadzīves atkritumus un mēbeles, bet pat celtniecības materiālus. Un tas jau ir traki. Tādēļ jau mums ir pašvaldības policija, un cilvēki, cik es zinu, viņi ziņo pašvaldības policijai, fotografēja reģistrācijas numurus."
Uz šiem signāliem arī reaģēja pašvaldība, uzsākot cīņu ar nelegālajiem atkritumu izmetējiem, kuri īpaši, kā atzina Daugavpils domes izpilddirektores vietnieks Kārlis Rasis, sarosījušies tieši vasaras sezonā.
"Situācija ir tāda, ka pašvaldības iedzīvotāji šobrīd aktīvi sūdzas par to, ka lielgabarīta atkritumi ir atstāti pie sadzīves atkritumu konteineriem, to arī konstatēja mūsu pašvaldības policijas darbinieki, kas regulāri veic patrulēšanu pilsētas apkaimēs. Laikam vasaras periodā cilvēki plāno kādas pārmaiņas un būvdarbus, nomaina mēbeles un atstāj šos atkritumus vairāk, nekā tas ir novērojams ziemas periodā. Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem šie atkritumi būtu pašiem jānogādā uz dalīto atkritumu vākšanas vietu Liginišķos vai vajadzētu vienoties ar atkritumu apsaimniekojošo organizāciju par šo atkritumu aizvešanu.
Šobrīd pašvaldības policija pastiprinātā režīmā mēģinās kontrolēt un uzlabot šo situāciju, tajā skaitā piemērojot brīdinājumus vai naudas sodus personām, kas lielgabarīta atkritumus atstāj sadzīves atkritumu konteineru apkārtnē," atzīmēja Rasis.
Jārēķinās ar to, ka pārkāpējiem soda apmērs nebūs mazs, skaidroja Daugavpils pašvaldības policijas pārstāvis Andris Dunskis: "Situācija veidojas tāda, ja pie sadzīves atkritumu konteineriem regulāri tiek atstātas šīs lielgabarīta mantas, pie šiem konteineriem sāk veidoties stihiskas izgāztuves. Tāds variants nav atbilstošs, un par to ir paredzēta atbildība. Var būt piemērots brīdinājums vai naudas sods fiziskajai personai no 50 līdz 150 eiro."
Juridiskām personām draud sods no 250 līdz 1500 eiro.