Laiks nācijas pašapziņai vai lēts populisms? Deputāti atšķirīgi vērtē svētku dienu par godu hokeja bronzai

Daudzus pārsteidzis Saeimas neilgi pirms pusnakts pieņemtais lēmums likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" 29. maiju nodēvēt par Latvijas hokeja komandas 2023. gada pasaules hokeja čempionāta bronzas medaļas ieguves dienu un noteikt to par svētku dienu. Tās dēļ pirmdien daudzās nozarēs ieplānoto pārceļ uz citu dienu. Saeimā viedokļi par šo lēmumu atšķiras.

Laiks nācijas pašapziņai vai lēts populisms? Deputāti atšķirīgi vērtē svētku dienu par godu hokeja bronzai
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Jau neilgi pēc bronzas spēles beigām Saeimas priekšsēdētāja Edvarda Smiltēna ("Apvienotais saraksts") sociālā tīkla "Facebook" kontā bija lasāms, ka jautājums par brīvdienu pēc šīs spēles ir apspriešanā un gaidāmi drīzi lēmumi. Saeimas prezidijs sēdi sasauca plkst. 23.45. Tajā pulcējās teju 60 deputātu, kuru lielais vairākums ļoti ātri steidzamības kārtā divos lasījumos nobalsoja, ka 29. maijs Latvijā ir svētku diena.

Reakcijas par šo lēmumu atšķiras. No vienas puses, šāda īpaša diena pēc tik spoža panākuma sportā noteikti jāizmanto kā kopējo svinību iespēja, sagaidot komandu.

Tomēr šādas papildu svētku dienas ietekme uz valsts ekonomiku nav apjausta. Situāciju vērtē arī kā haosu, jo lēmums bijis pēdējā brīdī, neilgi pirms pusnakts. Vairāki uzņēmēji dusmojas, ka "nauda neaug kokos", bet šodien organizēt darbu nav iespējams.

Saeimas priekšsēdētājs sarunā ar Latvijas Radio sacīja – lai mazinātu haosa situāciju, notikusi saziņa gan ar uzņēmēju organizācijām, gan Latvijas pašvaldību savienību, izglītības resoru un citiem. Uzreiz komunicēts, ka eksāmenus skolās nepārcels. Politiķis uzsvēra, ka labi apzinājies – bija sagaidāma daļas sabiedrības šūmēšanās un tāda būtu arī pretēja lēmuma gadījumā.

Smiltēns šo soli pamatoja ar vēlmi sagādāt iespēju sagaidīt atgriežamies hokeja izlasi pēc iespējas plašākai sabiedrībai, nevis tikai Rīgas centrā strādājošajiem: "Cilvēki, kuri dzīvo ārpus Rīgas, reģionos, kuri skaidri saprata, ka viņu sirdsbalss liek šodien doties uz Rīgu.

Tas nav stāsts tikai par hokeju, bet mūsu valsts nācijas pašapziņu un spēku.

Man cilvēki zvanīja, rakstīja, teica, ka tas nav godīgi, ka rīdzinieki var uz stundu izskriet, pa ceļam sveikt hokejistus, kas ar atvērto autobusu brauks līdz Brīvības piemineklim, bet mēs nevaram. Otra grupa – bērni un pusaudži. Šis ir piemērs viņiem, ka maza valsts var sasniegt prātam neaptveramus rezultātus. Citu valstu – Spānijas, Portugāles, ASV, kur izsludinātas brīvdienas pēc tik izciliem notikumiem, piemēri apliecina, ka tas nāk atpakaļ ar uzviju. Tas spēka, nācijas pašapziņas stāsts nāk atpakaļ ar uzviju sportā, ekonomikā. Tās ir tās lietas, ko nevar nopirkt par naudu."

Tomēr ne visi deputāti balsojumā atbalstīja šo iniciatīvu. Viens no trīs deputātiem, kurš balsojumā atturējās, bija Jānis Skrastiņš no "Jaunās Vienotības". Viņš paskaidroja, ka Saeimas iniciatīvu neatbalsta, jo līdz ar to daudzās jomās pirmdien vērojams haoss.

Deputāts, tāpat kā liela daļa sabiedrības, esot aizrautīgi vērojis, kā Latvijas izlases hokejisti izcīna bronzas medaļas, un par to priecājies. Tāpēc Skrastiņš nav balsojis pret ieceri par svētku dienu, jo tas kontekstā ar Latvijas hokeja izlases panākumiem izskatītos pārāk negatīvi.

"Tas stāsts ir par lētu populismu un veidu, kā tas izpaužas un velk sev līdzi haosu, kas valda daudzās jomās, ne tikai uzņēmējiem.

Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka bez šīs haotiskās brīvdienas tāpat pie Brīvības pieminekļa būtu ļoti, ļoti daudz cilvēku. Jebkurš normāls, valstiski domājošs darbadevējs, priekšnieks noteikti atrastu iespēju cilvēkiem to visu sakārtot. Teikšu žargonā: vakar, iznākot no Saeimas, redzēju, ka turpat tuvumā bija džeki, kas sēdēja uz kāpņu malas un bija sadzirdējuši par šo lēmumu, un sauca: o, super, mēs varam neiet mājās, ejam tālāk buhāt! Šis nav lēmums, par ko es būtu lepns," sacīja Skrastiņš.

Šajā dienā politiskā dienas kārtība ietekmēta daļēji. Valsts prezidenta amata kandidāta Ulda Pīlēna tikšanās ar frakcijām notikušas, kā plānots. Savukārt uz otrdienu pārcelta koalīcijas sadarbības padomes sēde, bet tas tāpēc, ka premjers līdz ar Valsts prezidentu Rīgas pilī piedalīsies pateicības izteikšanas pasākumā Latvijas hokeja izlasei, treneriem un citiem ar to saistītajiem.

KONTEKSTS:

Latvijas vīriešu hokeja izlase svētdien Tamperē, ar 4:3 papildlaikā pieveicot ASV, pasaules čempionātā izcīnīja bronzas medaļas.

Saeima ārkārtas sēdē svētdien par godu hokeja izlases augstajam sasniegumam lēmusi pirmdienu, 2023. gada 29. maiju, pasludināt par svētku dienu, Latvijas hokeja komandas 2023. gada pasaules hokeja čempionāta bronzas medaļas ieguves dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa Punkti
ASV
ASV
20
Zviedrija
Zviedrija
18
Somija
Somija
16
Vācija
Vācija
12
Dānija
Dānija
8
Francija
Francija
4
Austrija
Austrija
3
Ungārija
Ungārija
3
B grupa Punkti
Šveice
Šveice
19
Kanāda
Kanāda
15
Latvija
Latvija
13
Čehija
Čehija
13
Slovākija
Slovākija
11
Kazahstāna
Kazahstāna
7
Norvēģija
Norvēģija
6
Slovēnija
Slovēnija
0

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti