Dienas ziņas

Liepājas jūrniecības koledžu pievieno RTU

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Organiskās sintēzes institūtā jaunas telpas un iespējas

Organiskās sintēzes institūtā laboratorijām jaunas telpas un iespējas

Vieta, kur strādās Baltijas labākie zinātnieki un radīs produktu, kas palielinās eksportu un nesīs Latvijas vārdu pasaulē. Tā par trešdien, 29. martā, atklāto Biotehnoloģiju korpusu izteicās gan zinātnieki, gan nozares eksperti. Organiskās sintēzes institūtā trešdien durvis vēra laboratorijas, kurās varēs nodrošināt pilnu agrīno zāļvielu atklāšanas un izpētes ciklu.

Četri gadi, četri ar pusi miljoni eiro, no kuriem lauvas tiesa ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda ieguldījums, un šodien beidzot svinīgā atklāšana, kad pat pragmatiskiem zinātniekiem grūti valdīt emocijas, zinot, ka turpmāk jaunu zāļu meklēšana notiks šim mērķim izcili piemērotās telpās.

"No šejienes nāks jauni cilvēki, kas nesīs Latvijas vārdu pasaulē, un jauni produkti, kas attīstīs eksportu. Mūsu sapnis ir īstenojies. Šī teritorija ir pilnīgi apbūvēta ar modernām celtnēm, kurās strādā paši labākie zinātnieki Baltijā," sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

"Mēs četrus gadus smagi strādājām, lai sagaidītu šodienu! Un esam bezgala laimīgi, ka beidzot varam atklāt šo ēku! Tas prasīja daudz darba un daudz ieguldījumu,"

piebilda Organiskās sintēzes institūta Biotehnoloģiju grupas vadītājs Emilio Parisini.

Jaunā korpusa divos stāvos izvietotas laboratorijas, kur zinātnieki varēs veikt visaugstākā līmeņa pētījumus. Šeit būs iespēja iegūt zāļvielu izveidei nepieciešamos bioloģiski nozīmīgos proteīnus un audu inženierijai vajadzīgos biomateriālus. Taču pirmais pētījums patiesībā būs nevis par zālēm, bet enzīmiem.

"Enzīmu inženierija, un mums ir savas izstrādes, kā varam enzīmus izmantot plastmasas noārdīšanai.

Šī laboratorija dos ieguldījumu gan starptautiskās publikācijās, gan jaunu produktu radīšanai Latvijā," norādīja Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs.

Organiskās sintēzes institūts ir lielākais jaunu medikamentu izstrādes un pētniecības centrs Baltijas valstīs.

"2020. gadā mūsu pašu "Grindex" pabeidza pētījumu fāzi vienam preparātam, tai pašā gadā kopā ar starptautisku partneri pabeidzām pētījumu fāzi par jaunu antibiotiku, tie ir pēdējo gadu sasniegumi," sacīja Pugovičs.

Savas pastāvēšanas laikā šeit ir radītas 18 oriģinālas zāļu vielas, piemēram, pretvēža preparāti un pasaules slavu ieguvušais mildronāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti