Panorāma

Jūras spēku kuģu krustmātes tiekas tradicionālajā saietā

Panorāma

Polijas premjers: Ja Ukraina zaudēs, mēs visi zaudēsim

Aptur PVN krāpnieku shēmu; Apcietināti Kazanovskis un Spurķis

Starptautiskā operācijā aptur PVN krāpnieku sindikātu; Baltijā aiztur 32 cilvēkus

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas sāktā un izmeklētā kriminālprocesā Eiropas Prokuratūra (EPPO) Rīgā un Viļņā apturējusi noziedzīgu sindikātu, kas turēts aizdomās par sarežģītu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas shēmu saistībā ar elektronisko preču tirdzniecību. Saistībā ar šo lietu Baltijas valstīs aizturēti 32 cilvēki, Latvijā divi cilvēki joprojām atrodas apcietinājumā.

ĪSUMĀ: 

  • Starptautiskā operācija saistīta ar lielāko PVN krāpšanu ES vēsturē.
  • Izmeklēšanā noskaidrots, ka aizdomās turētie ir dibinājuši uzņēmumus 16 ES dalībvalstīs, darbojoties kā likumīgi elektronisko preču piegādātāji.
  • Internetā klientiem ES tika pārdotas elektroniskās ierīces vairāk nekā 1,48 miljardu eiro vērtībā.
  • Par pārdotajām precēm uzņēmumi nemaksāja PVN, zaudējumi – teju 300 miljoni eiro. 
  • Latvijā, Igaunijā un Lietuvā vien tika aizturētas 32 personas, no kurām trīs joprojām atrodas apcietinājumā.
  • Latvijā apcietināti 2 cilvēki; LTV zināms, ka tie ir Kaspars Kazanovskis un Valdis Spurķis. 

Starptautiskā operācija saistīta ar lielāko PVN krāpšanu Eiropas Savienības vēsturē

VID informēja, ka operācija kopumā tika īstenota 16 valstīs, tajā skaitā – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Operācijā tika iesaistīti 624 dažādu valstu tiesībaizsardzības iestāžu darbinieki, tai skaitā Latvijas VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes, Iekšējās drošības pārvaldes, Valsts policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki.

Valsts policija norādīja, ka starptautiskā operācija saistīta ar tā saukto "Admiral" izmeklēšanu 2022. gadā, kuru uzskata par lielāko PVN krāpšanu Eiropas Savienības (ES) vēsturē – pašlaik tiek lēsts, ka zaudējumi ir 2,9 miljardi eiro. EPPO spēja atklāt saikni starp "Admiral" lietā izmeklētajām personām, uzņēmumiem un noziedzīgu grupējumu, kas bāzēts Baltijā.

Kā tika īstenota PVN krāpšanas shēma?   

Īstenotā krāpšana radījusi būtiskus PVN zaudējumus vairāku Eiropas Savienības (ES) valstu budžetos aptuveni 297 miljonu eiro apmērā. 

Izmeklēšanā noskaidrots, ka aizdomās turētie ir dibinājuši uzņēmumus 16 ES dalībvalstīs, darbojoties kā likumīgi elektronisko preču piegādātāji.

Kopumā ar tiešsaistes tirdzniecības vietu starpniecību tiešajiem klientiem ES teritorijā tika pārdotas populāras elektroniskās ierīces vairāk nekā 1,48 miljardu eiro vērtībā, radot būtiskus zaudējumus vairāku ES dalībvalstu budžetos. 

Lai gan galalietotāji par saviem pirkumiem maksāja PVN, pārdošanas uzņēmumi neizpildīja savus nodokļu saistības. Uzņēmumi izvairījās no summu pārskaitīšanas attiecīgajām nacionālajām nodokļu iestādēm un vienkārši pazuda. Savukārt citi krāpniecības ķēdē iesaistītie uzņēmumi pēc tam pieprasīja PVN atmaksu no nacionālajām nodokļu iestādēm, radot aprēķināto PVN zaudējumu 297 miljonu eiro apmērā. Šīs noziedzīgās darbības ienākumi tika pārskaitīti uz ārzonas kontiem.

Ir pamats uzskatīt, ka krāpniecisko shēmu veidoja vairāk nekā 400 uzņēmumu, kuri, iespējams, veica arī no narkotiku tirdzniecības, dažādiem kibernoziegumiem un krāpšanas ar ieguldījumiem noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanu.  

Finanšu izlūkošanas ietvaros tika identificēta iespējama Krievijas organizētās noziedzības ietekme, norādot, ka šajā shēmā varētu būt iesaistīti atsevišķi Krievijas noziedzīgie tīkli, kuri, iespējams, ieguldīja līdzekļus apmaiņā pret periodiskiem maksājumiem un ietekmēja dažus tās pārvaldības aspektus.

Baltijā aizturētas 32 personas, 3 – joprojām apcietinājumā

EPPO vadītās starptautiskās operācijas laikā tika veiktas vairāk nekā 300 kratīšanas 16 Eiropas valstīs – Vācijā, Francijā, Itālijā, Austrijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Spānijā, Slovākijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Čehijā, Kiprā, Bulgārijā, Beļģijā un Latvijā. 

Latvijā, Igaunijā un Lietuvā vien tika aizturētas 32 personas, no kurām trīs joprojām atrodas apcietinājumā.

Latvijas Televīzijai zināms, ka Latvijā apcietinājums piemērots divām personām – Kasparam Kazanovskim un Valdim Spurķim. 

Abi ir saistīti ar grupējumu "Karību fondi", kas pēdējo gadu laikā aktīvi publicē dažādus video materiālus, kuros lielās ar nodokļu nemaksāšanu un sniedz "padomus", kā izvairīties no Valsts ieņēmumu dienesta.

Saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju Kazanovskis ar Lietuvas kompānijas "Rombena" starpniecību ir patiesais labuma guvējs kompānijā SIA "Akes Ltd", kurai pieder SIA "RServiss" un SIA "Prominent Time Solutions". Tāpat Kazanovskis ir valdes loceklis SIA "LA Grupa". Tāpat "Akes LTD" ir 100% kapitāldaļu īpašnieks SIA "Blue Energy International Ltd", kuras saimnieciskā darbība apturēta 8. novembrī. "Akes LTD" saimniecisko darbību pēdējos gados nav veicis.

Pret Kazanovski bija arī ierosināta krimināllieta, kurā viņš apsūdzēts par neslavas celšanu VID amatpersonai. Pirmās instances tiesa šogad martā Kazanovskim piesprieda sabiedrisko darbu uz 140 stundām. Tāpat tiesa no apsūdzētā lēma piedzīt 5000 eiro kompensāciju cietušā labā par morālo aizskārumu. Patlaban spriedums pārsūdzēts Rīgas apgabaltiesā, noskaidroja LETA.

Kazanovskis jau iepriekš, kad viņa uzvārds vēl bija Caune, ieguvis negatīvu slavu, jo klaji ignorēja satiksmes noteikumus un ar to lepojās sociālajos tīklos. Kā savulaik rakstīja "jauns.lv", vīrietis "sevi sociālajos tīklos dēvē par veiksmīgu biznesmeni un ietekmīgu personu", bet "izceļas ar ekstravagantu dzīvesveidu un spļaušanu virsū likumam un sabiedrības normām".

Kā notika izmeklēšanas operācija? 

Latvijā izmeklēšanas pasākumus atbalstīja vairāk nekā 200 izmeklētāju un kriminālizlūkošanas darbinieku no VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes, Valsts policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja. 

Kratīšanu laikā tiesībsargājošās iestādes konfiscēja ievērojamu daudzumu viedtālruņu vairāk nekā 47 715 574 eiro vērtībā, vairākas luksusa klases automašīnas, rotaslietas, jaunus zelta pulksteņus, ieročus, narkotikas un 126 965 eiro skaidrā naudā. Iesaldēti 62 bankas konti vairākās valstīs,  kuru kopējais naudas apjoms eiro vēl tiek aprēķināts, bet Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā iesaldēto kontu kopējā summa vien ir 5 839 000 eiro.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Aigars Prusaks Latvijas Radio raidījumā "Pusdiena" atklāja, ka lielākā daļa no Baltijas valstīs aizturētajām personām aizturēta Latvijā. 

Saruna ar VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktoru Aigaru Prusaku
00:00 / 06:02
Lejuplādēt

"Lielākā daļa no viņiem ir aizturēta Latvijā, bet mēs runājam arī par citām valstīm. Mēs šobrīd nevēlētos tā ļoti precīzi un detalizēti norādīt katras valsts apjomus. Par to mēs būsim gatavi runāt nedaudz vēlāk," sacīja Prusaks. 

Prusaks arī norādīja, ka par noziedzīgo nodarījumu personām draud "ilgstoša brīvības atņemšana" un noziedzīgi iegūto līdzekļu konfiskācija. 

"Tas ir ilgstošs darbs, bet noteikti mūsu mērķis ir pēc iespējas ātri novest šo noziedzīgo nodarījumu līdz loģiskam iznākumam – tam, ka personas tiek sauktas pie likumā paredzētās kriminālatbildības. (..) Mēs strādājam pie tā, lai tas būtu pēc iespējas īsāks laiks. Protams, šiem noziegumiem ir starptautisks raksturs, ir ieguldīts ļoti liels darbs sagatavošanās procesā, un es domāju, ka mēs ļoti ātri nonāksim līdz rezultātam, kas, protams, šāda tipa noziegumos noteikti ir mēneši, varbūt gads, varbūt nedaudz vairāk, varbūt divi," atzīmēja Prusaks. 

Grupējuma dalībnieki "iepriekš ir nonākuši gan mūsu, gan citu valstu un Latvijas tiesību aizsardzības iestāžu redzeslokā. Ne visi, protams. Kā mēs saprotam, profesionāli naudas atmazgātāji tā ir slimība, kas jāspēj ar laiku diagnosticēt, un arī valstij jāspēj ar to tikt galā," atklāja Prusaks.

Kā operācija izdevās?  

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes izmeklētājiem, Eiropas prokuroriem, Eiropas deleģētajiem prokuroriem un EPPO finanšu krāpšanas analītiķiem, izmantojot unikālu pārskatu par pārrobežu darbībām, izdevās savienot organizētās noziedzības tīklu pavedienus. Ar EPPO lietu pārvaldības sistēmas, Eiropola un valstu tiesībaizsardzības iestāžu atbalstu tika izstrādāta un īstenota koordinēta izmeklēšanas stratēģija, lai izjauktu šo sarežģīto PVN krāpšanas tīklu.

EPPO norādīja, ka pašlaik vēl atturēsies sniegt plašākus komentārus par notiekošo izmeklēšanu.

EPPO ir Eiropas Savienības neatkarīgā prokuratūra. Tā ir atbildīga par noziegumu pret ES finanšu interesēm izmeklēšanu, kriminālvajāšanu un saukšanu pie atbildības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti