Labrīt

Iedzīvotāju konflikts apdraud "Altum" removācijas projekta īstenošanu Rīgā, Skolas ielā

Labrīt

Re:Check: Vai tiešām opozīcijas budžeta priekšlikumi gūst koalīcijas atbalstu?

RAKUS vadītājs: Medikamentu cenu pieaugums krasi sadārdzina ārstniecības procesu

RAKUS vadītājs: Pienācis laiks slimnīcām ļaut iepirkt zāles, apejot lieltirgotavas

Ir pienācis laiks atļaut slimnīcām iepirkt medikamentus, apejot zāļu lieltirgotavas. To Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs. Esošā kārtība neļauj slimnīcām šobrīd nepastarpināti iepirkt medikamentus no ražotājiem. Tām jāiepērk zāles no Latvijas lieltirgotavām, kas savukārt rada papildu izmaksas. Zāļu vairumtirgotājs "Tamro Latvija" gan aicina kritiski izvērtēt šo ieceri.

RAKUS vadītājs skaidroja, ka slimnīcām šobrīd normatīvais regulējums liek medikamentus iepirkt no lieltirgotājiem, neļaujot to darīt no ražotājiem. Tas rada papildu izmaksas. 

"Gadās, ka lieltirgotava pasaka: piegādāsim, bet maksās 100 eiro – gribi pērc, negribi nepērc. Mēs nevaram atļauties nepirkt. Tas nozīmē, ka nevaram kontrolēt cenas," sacīja Staņēvičs.

Viņš norādīja, ka vienu no ārstniecības procesa lielākajiem sadārdzinājumiem veido tieši medikamentu augošās cenas. 

Veselības ministrija rosinās mainīt likumu

RAKUS vadītājs uzskata – ja slimnīcām ļautu iepirkt zāles tieši no ražotāja, varētu gan samazināt izmaksas, gan nodrošināt lielākas medikamentu rezerves. Staņēvičs piebilda, ka RAKUS ar kādu citu universitātes slimnīcu varētu veidot institūciju, kas iepirktu zāles sev un reģionu slimnīcām.

"Helsinku Universitātes slimnīca iepērk [medikamentus] visai valstij, tā arī sadala medikamentus pa reģioniem, kur tie tiek uzkrāti. Atsevišķi medikamenti tiek turēti trīs mēnešus, atsevišķi – divas nedēļas. Bet beigu beigās šie medikamenti valstī ir pieejami un pārvietojami. Un universitātes slimnīca šo iepirkumu var veikt lielākā apmērā, izdevīgāk un arī pēc tam var sadarboties ar medikamentu ražotājiem," sacīja Staņēvičs.

Iepriekšējiem diviem gadiem RAKUS iepirkti medikamenti 19,7 miljonu eiro apmērā, bet nākamajiem diviem gadiem iepirkums veido 26 miljonus eiro, kas ir gandrīz par 32% vairāk. Pacientu skaita pieauguma ietekme uz cenu palielinājumu veido tikai 3%, ko var skaidrot arī ar efektīvāku darbu. Vienlaikus esot jāņem vērā ierobežojumi medikamentu iepirkšanā.

Slimnīcas vadītājs arī prognozēja, ka nākamgad apstākļi būs ļoti skaudri, jo, lai gan izdevumi pieaugs, ieņēmumi nepalielināsies, tāpēc kopā ar Veselības ministriju (VM) būs jārod risinājumi.

VM ir sagatavojusi priekšlikumus Farmācijas likuma grozījumiem, lai dotu iespēju slimnīcām iepirkt zāles pa tiešo no ražotāja.

Jau tuvākajā laikā šie priekšlikumi tikšot iesniegti valdībā un tālāk virzīti Saeimā, pavēstīja veselības ministra padomniece Ilona Oša.

Tikmēr veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka tādējādi slimnīcas varētu ietaupīt pat miljoniem eiro:

"Ir ļoti būtiski iet uz priekšu. Ja runājam par medikamentu pieejamību un cenu slimnīcām un īpaši universitātes klīnikas slimnīcām, kas ļoti daudz tērē medikamentiem un kur ir liels pacientu skaits, tas varētu nākt par labu, jo samazinās izmaksas par 20–30%. Manuprāt, tie ir vairāki miljoni, ko slimnīca var izmantot gan ārstēšanā, gan jaunu metožu ieviešanā un tā tālāk. Esmu priecīgs, ka slimnīcas to grib un atbalsta mūs."

Savukārt zāļu lieltirgotāji aicina kritiski izvērtēt šo ieceri. Zāļu vairumtirdzniecības uzņēmuma "Tamro Latvija" vadītājs un vairumtirdzniecības direktors Aleksejs Boroduļins atzina, ka viņam ir grūti iedomāties, kā tiks nodrošināta loģistika:

"Es domāju, ka šajā gadījumā iespēja samazināt izmaksas ir pietiekami maza, jo Latvijā par pamatu tiek ņemts Publisko iepirkumu likums, kur visi pretendenti piedalās atklātā publiskā konkursā, līdz ar to pastāv arī konkurence un vairākos gadījumos uzcenojums no lieltirgotavu puses ir ļoti minimāls."

Boroduļins aicināja kritiski izvērtēt šādu ieceri.

Viņš sacīja, ka "Tamro" darbojas 29 valstīs un nevienā zāles netiekot piegādātas slimnīcām uzreiz no ražotāja.

Igaunijā nesen pieņemts likums – slimnīcu aptiekas pašas var ievest zāles

Igaunijas valdība pirms mēneša apstiprināja likumprojektu, kas atļauj slimnīcu aptiekām patstāvīgi ievest Igaunijā medikamentus. Par šo ieceri gan bija garas un plašas politiķu diskusijas. Līdz šim Zāļu likums slimnīcām ļāva iegādāties medikamentus tikai no Igaunijas lieltirgotavām. Līdz ar jauno likuma grozījumu slimnīcām tiek piešķirtas tiesības pašām ievest zāles un aktīvās farmaceitiskās vielas, lai apgādātu slimnīcas, aprūpes iestādes vai neatliekamās palīdzības dienestus. Tas palielināšot konkurenci un veicināšot Igaunijas veselības aprūpes sistēmas gatavību krīzēm.

Patlaban piegādes ķēde – ārsts, slimnīcas aptieka, vairumtirgotājs – ir gara, var paiet laiks, līdz zāles nonāks līdz pacientam, bet, ja slimnīcas aptieka varēs ievest zāles tieši, tās nonāks pie pacienta ātrāk.

Jau iepriekš Igaunijas Konkurences iestāde norādīja, ka Igaunijas zāļu vairumtirdzniecības tirgū ir ierobežota konkurence un atļauja slimnīcu aptiekām importēt medikamentus varētu mainīt tirgus dinamiku, provizoriski samazinot cenas aptiekām.

Tiesa, aptieku, farmaceitu un lieltirgotavu pārstāvji iepriekš šo ieceri kritizēja, argumentējot, ka valsts līdzekļi tiks izmantoti tur, kur jau darbojas privātais tirgus, palielinot nenoteiktību tirgū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti