Spriežot pēc plakātiem uz afišu stendiem un vietējo iedzīvotāju teiktā, dzīve Talsos nav apstājusies arī pašvaldībai pārejot uz četru darba dienu režīmu. Notiek gan kultūras pasākumi, gan strādā visas iestādes. Tiesa – pašiem pašvaldības darbiniekiem ir grūtāk.
Talsu iedzīvotāja Ausma stāstīja, ka principā būtiskas izmaiņas pašvaldības iestāžu darbā nejūt. Līdzīgās domās bija arī Ilze, taču viņa piebilda, ka drošvien tie, kas strādā pašvaldībā šīs pārmaiņas jūt.
"Nu, teiksim bērnudārza audzinātāji un skolotāji... ja viņiem piektdienās ir alga, tad viņi to nesaņem. Viņi saņem nākošajā nedēļā. Jo piektdienās pašvaldība nestrādā," teica Ilze.
"Nav viegli, nav. Naudas izteiksmē baigi ietekmē. Viens ir noņemt naudas izteiksmē algu, samazināt. Otrs ir, ka bērniem atņem brīvpusdienas skolā. Tas iedod kārtīgi pa kabatu," nopūtās Talsu iedzīvotājs Jānis. "Ja tev divi bērni ir, kuriem noņem nost, un tev vēl algu samazina... nu tā kārtīgi..."
Talsu novada domē skaidro – pāreja uz četru darbadienu nedēļu veidota tā, lai iedzīvotāji to justu pēc iespējas mazāk.
Centrālajā pārvaldē patiešām ir viena darba diena, kad darbinieki fiziski nenāk uz darbu. Bet vairums iestāžu, kas saistītas ar pakalpojumiem iedzīvotājiem, piemēram, klientu apkalpošanas centri, bērnudārzi, kultūras iestādes ar slīdošajiem grafikiem nodrošina, lai pakalpojumi iedzīvotājiem būtu pieejami tāpat kā iepriekš.
Tas nozīmē, ka darbiniekiem tas pats vai pat lielāks darba apjoms jāizdara īsākā laikā par mazāku atalgojumu.
"Mēs veicam savas funkcijas, bet, protams, ir virkne darbinieku, kas nepiekrita samazināšanas noteikumiem, jo tas samazina viņu ienākumus un darbības laiku. Tie, kas nepiekrita, nolēma pārtraukt darba attiecības. Tai pašā laikā – speciālisti vietā ne uzreiz ir dabūjami," norādīja Talsu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Valdis Bārda. "Vakance ir ceļu speciālisti, vakance ir energoauditā, vakance ir juristos, kur ir liels trūkums."
No 22 līdz 15 slodzēm darbinieku skaitu samazinājis arī Talsu muzejs. Taupības dēļ tas šogad atteicies no dalības "Baltās nakts" un "Leģendu nakts" pasākumos.
Bet ikdienā muzejs ir apmeklētājiem tikpat pieejams kā līdz šim. Muzeja direktors norāda – pagaidām tas iespējams, pateicoties darbinieku entuziasmam un spītīgai neatlaidībai.
"Mēs vienkārši nezinām, cik ilgi cilvēki varēs šādā režīmā to darbu veikt. Jo ir četras darbdienas, bet darbu daudzums joprojām ir tāds pats. Kas bija jāizdara piecās dienās plus vēl šie 30 procenti darba, kas nāk klāt," pauda Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons. "Tas vienkārši notiek, pateicoties tam, ka cilvēki ir pietiekami atbildīgi un entuziastiski ir gatavi darīt lietas, bet to nav iespējams darīt ilgtermiņā."
Tādēļ gan muzejā, gan citās pašvaldības iestādēs strādājošie ļoti gaida no domes vadības ziņu – ko nesīs nākamais gads. Četru dienu darba režīms ir spēkā līdz šī gada 31. decembrim. Domes vadība apņēmusies to nepagarināt.
"Gan politiskā līmenī, gan izpildvaras līmenī, mēs ejam uz to, lai 2025. gadā būtu piecas darbdienas," solīja Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Karols (Latvijas Zemnieku savienība).
Šobrīd situācija Talsu novada budžetā esot stabilizējusies. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa iekasēšana pārsniedz gaidīto. Tādēļ pašvaldība spēj segt savas saistības, nomaksāt rēķinus un algas. Arī no valsts aizdevuma 3 miljonu apmērā izlietoti aptuveni 1,9 miljoni eiro, nevis visa summa. Tas rada cerību, ka grūtākais Talsiem jau aiz muguras.