Pateicoties siltajiem laika apstākļiem, ērču aktivitāte joprojām ir augsta

Pateicoties siltajiem laika apstākļiem, ērču aktivitāte joprojām ir augsta. Saslimstība ar ērču slimībām ik gadu ir līdzīga, arī šogad stacionāros ārstējās pacienti ar Laimas slimību un joprojām arī ar ērču encefalītu, neskatoties uz to, ka pieejama arī vakcīna. Aptuveni 15 % iedzīvotāju nav vakcinēti, lēš Infektoloģijas centrā.

Pateicoties siltajiem laika apstākļiem ērču aktivitāte joprojām ir augsta
00:00 / 03:13

Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5°C. Latvijā sastopamas trīs ērču sugas. Taigas ērču lielākā aktivitāte ir pavasarī, tikmēr ganību ērču aktivitātes sezona ilgst no aprīļa līdz pat novembrim un pacēlumi ierasti ir arī septembrī.

Tāpat rudenī vēl aktīvas pēdējos gados arvien biežāk sastopamās ornamentētās pļavērces.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka pērn konstatēti 262 ērču encefalīta gadījumi un 281 Laimas slimības gadījums. Epidemioloģe Antra Bormane norāda, ka šogad statistika varētu būt līdzīga.

"Laimas slimībai līdz septembrim varētu būt nedaudz pāri par 200 gadījumu. Encefalītam būs nedaudz pāri 100. Ērces ir aktīvas, un viņas arī būs aktīvas, un šogad tieši septembris ir ļoti silts, tā ka tā aktivitāte pagaidām vēl ir ērcēm salīdzinoši diezgan augsta," stāstīja epidemioloģe. "Un pa mēnešiem – augustā bija 40 ērču encefalīta gadījumi, septembrī pagaidām vēl ir 22; bet Laimas slimība bija augustā 62 gadījumi, septembrī 55. Kopumā gadījumu skaits, varētu teikt, ka nav augstāks kā pērn, bet inficēties var arī ar vienu ērci, tāpēc ir ļoti svarīgi novērst ērces piesūkšanos."

Austrumu slimnīcas Infektoloģijas centra galvenā ārste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Baiba Rozentāle stāstīja, ka ir sarežģīti precīzi noteikt inficēto ērču īpatsvaru to populācijā, jo laboratorijā nodoto ērču skaits pēdējos gados krietni sarucis.

Šogad šajā slimnīcā ar laimboreliozi stacionārā ārstējušies 22 pacienti, bet, neraugoties uz vakcīnas pieejamību, bijuši arī 55 ar ērču encefalītu inficētie pacienti.

"Tie visi ir nevakcinēti cilvēki. Ērču encefalīta vakcīna pasargā gan pret ērču encefalīta klīniski manifestētām formām, gan pret drudža formu, gan pret meningiālo formu, un tas ir smadzeņu apvalka iekaisums," skaidroja Rozentāle. "No visas populācijas kopumā tas svārstās varbūt starp kādiem 10–15%, nu, piektā daļa nebūs vakcinēta. Es domāju, ka vienai daļai tas ir saistīts ar labticīgu aizmiršanu, nevis ka viņi būtu pret, un tāpēc tā ziņa, kas tagad ir uz klīniskajiem pierādījumiem balstīta, ka revakcinācija ir vienreiz 10 gados, ir ārkārtīgi laba."

Ņemot vērā pastāvīgos saslimstības datus, speciālisti aicina iedzīvotājus arī rudenī sevi pasargāt – pareizi saģērbties gan iekopjot piemājas dārzus, gan dodoties sēņot vai ogot mežā, krūmājos un pļavās.

"Svarīgākais ir vilkt bikses un ievietot tās zābakos, jo tas noder gan pret ērcēm – viņas parasti aukstākā laikā kādus 20 centimetrus augšā rāpo, bet siltākā laikā vēl augstāk arī var atrasties un uz garākiem zāles stiebriem un nokrist, tā ka būtu labi, staigājot pa mežu, pastāvīgi uzmest acis ceļgaliem un, ja noliecas, tad arī rokām un, protams, būtu arī labi, ja būtu sēņojot kāds lakats apsiets matiem," pamācīja Bormane.

Kopumā slimnīcās Latvijā ik gadu no ērču izraisītajām slimībām nonāk ap 300 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti