Dienas ziņas

Balvos atkārtoti aizkrāso ceļa zīmes uzrakstu latgaliski

Dienas ziņas

Apkures sezonai gatavi

Atbrīvot vairs nevar – turpmāk sporta stundu vērtējumam jābūt obligātam

 Atbrīvot vairs nevar – turpmāk sporta stundu vērtējumam jābūt obligātam

Ja līdz šim skolēnam bija pieļaujama situācija, ka 9. vai 12. klases atestātā pie sporta stundas ir ieraksts "atbrīvots" vai "nav vērtējuma", tad no jaunā mācību gada tas nav vairs iespējams. Jaunie noteikumi paredz, ka ikvienam bērnam neatkarīgi no veselības stāvokļa vai fiziskajām spējām vērtējumam ir jābūt. 

Izmaiņas paredz obligātu sporta stundu apmeklējumu. Sporta skolotājam tādējādi nāksies pašiem pielāgot individuālu programmu arī šiem jauniešiem.

Ikšķiles vidusskolas sporta skolotāja Sanita Tauriņa norādīja, ka skolotājiem ir sporta pedagoga izglītība, nevis medicīniskā izglītība. "Tātad, ja nav norādes no fizioterapeita, nav no ārsta norādes, ko bērns drīkst, tad īstenībā mēs šim bērnam izdarīsim vairāk pāri, nekā labums būs," viņa norādīja.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta vadītāja Edīte Kanaviņa uzsvēra, ka individuālie mācību plāni skolēniem nav nekāds jaunums. "Nav tā, ka gan pedagogiem, gan izglītības iestādei nav pieredzes, kā šo uzdevumu veikt, jo arī citos mācību priekšmetos bērniem, ja ir nepieciešami šādi individuālie mācīšanās plāni, tie tiek sagatavoti," akcentēja Kanaviņa.

Tas nozīmē, ka sporta pedagogam, saņemot ārsta zīmi ar norādi, ko un kādā apmērā bērns var darīt, jāsagatavo skolēnam individuāls plāns.

Teorijas daļā bērnam būs jāapgūst zināšanas par sportu, veselīgu dzīvesveidu, komandas darbu, pirmo palīdzību, jo šobrīd mācību priekšmets paplašināts un dēvējams "Sports un veselības mācība".

"Teorija individuālajām stundām? Tad sporta skolotājs to tik vien dara, kā viņš paralēli savām individuālajām stundām, ko viņš gatavo visām pārējām klasēm, vēl [gatavo plānu] šiem konkrētajiem bērniem. Tad gatavo katrai stundai teoriju? Arī īsti ne," neizpratni pauda Tauriņa.

Tikmēr ģimenes ārsti šīs izmaiņas novērtē atzinīgi, norādot, ka pilnībā sporta aktivitātes aizliedz ļoti reti.

"Pieņemsim, ja bērnam ir pietiekami izteikta bronhiālā astma, bērns nevar piedalīties garās distancēs, tātad skriet krosus vai kārtot ieskaites uz laiku, bet tas nenozīmē, ka viņš nevar piedalīties. Jā, viņam sadarbībā ar sporta skolotāju būtu jāpielāgo šī slodze, lai bērns var arī piedalīties," skaidroja ģimenes ārsts Ainis Dzalbs. 

"Šobrīd mums nākas bērnus atbrīvot, pieņemsim, ar reimatoīdo artrītu, bērnus ar dažādiem stājas traucējumiem, kur ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes, bieži vien tas nebūs kross, ko šie bērni var izdarīt, bet viņiem ir vajadzīgas šī koriģējošās vingrošanas," turpināja ārsts.

Tomēr sporta pedagogi norādīja, ka vispirms būtu jāsakārto jaunā sistēma.

"Absurds! Vismaz uz šo brīdi, kamēr nav sakārtotas šīs medicīniskās izziņas, ko iesniedz bērns skolai, jo joprojām nāk zīmes ar kodiņiem, tātad mēs paši mēģinām saprast, kas tajos kodos ir, jo norādes nav nekādas," sacīja Tauriņa.

Izglītības zinātnes ministrijā norādīja – jaunie grozījumi ir pieņemti un tie ir izpildāmi, sākot ar šo mācību gadu. Ikvienam 9. un 12. klases absolventam atestātā arī sporta stundā ir jābūt vērtējumam.

2021./2022. mācību gadā no 6880 vidusskolas pēdējās klases absolventiem 599 nebija vērtējuma sporta stundās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti