Dienas ziņas

Tuta ciemojas pie latviešu bērniem Parīzē

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Iedzīvotāji par nepareizi sašķirotiem atkritumiem saņem sodu

Iedzīvotāji par nepareizi šķirotiem atkritumiem saņem sodus

Par nepareizi sašķirotiem atkritumiem vai to nepareizu novietošanu māju iedzīvotāji mēdz saņemt soda naudu. Daudzdzīvokļu mājās tās nav lielas summas – vidēji ap vienu, diviem eiro mēnesī. Viens no problēmas iemesliem – nešķirotus atkritumus pie daudzdzīvokļu namiem atstāj citur dzīvojoši cilvēki, bet sods ir jāmaksā konkrēto māju iemītniekiem. Apsaimniekotāji saņem arī sūdzības.

Atkritumu apsaimniekotājs Vidzemē SIA "ZAAO" pēdējo piecu mēnešu laikā sodus par pārkāpumiem atkritumu šķirošanā izrakstījis 700 reizes.

Sodu piemēro tad, ja 10% no konteinera tilpuma ir nepareizs atkritumu piejaukums.

Uzņēmuma klientu apkalpošanas daļas vadītājs Mārtiņš Vīgants skaidroja, ka pierādījumus soda izrakstīšanai fiksē šoferis un sods tiek pievienots rēķinam. Citādi esot ar individuālajiem klientiem:

"Ar individuālajiem klientiem mēs sazināmies, informējam par situāciju, ka ir nepareizi sašķiroti atkritumi. Piedāvājam opciju pāršķirot un izņemt šos nešķirotos atkritumus ārā, lai mēs varam šo konteineru vest kā šķirotos atkritumus. Ja viņi nav ar mieru, tad mēs varam iztukšot, bet kā par nešķirotu sadzīves atkritumu maksu."

Nešķirotais atkritumu konteiners Valmieras novadā izmaksā aptuveni 40 eiro, un šī summa tiek sadalīta uz visiem mājas iedzīvotājiem. Savukārt privātmāju konteiners ar nešķirotiem sadzīves atkritumiem izmaksā ap 9 eiro.

SIA "Valmieras namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks uzsvēra, ka ne vienmēr paši mājas iemītnieki ir vainīgi pie atkritumu izvešanas rēķina pieauguma:

"Svešie mēdz piebraukt pie mājas nakts aizsegā un izlikt savus dīvānus vai cita veida lielgabarīta atkritumus, par kuriem nākas samaksāt konkrētai mājai  – tās summas jau ir krietni lielākas."

Valmieras novadā visgrūtāk ar atkritumu šķirošanu klājoties Sedas pilsētas iedzīvotājiem, norādīja Kabraks: 

"Viņi pat atteicās no šķiroto atkritumu konteineriem. Tāpēc, ka saprata, – tā disciplīna ir tāda, ka tie tiek izmantoti kā sadzīves atkritumu konteineri."  

Latvijas Televīzijas uzrunātie cilvēki Sedā atzina, ka atkritumu šķirošana šeit tiešām ir problēma.

Sedas iedzīvotāja Svetlana: "Paskatieties tur, kur ķerras stāv, tur vispār met visu, kaut arī ir paziņojums, ka tur nevar. Es jau skatos, ka tur bieži kaut ko nes. Dīvānus, visu. Es jau nekliegšu un nekaušos – ne taču. Īsāk sakot, pie mums to neievēro."

Tikmēr Kurzemes pusē atkritumu apsaimniekotājs norādīja, ka aptuveni 3 līdz 5 procentiem no visiem klientiem ir papildu piemaksas rēķinos par nepareizi šķirotiem atkritumiem. Tā kā šis process ne vienmēr ir vienkāršs, dažreiz pat jāatsakoties no atkritumu šķirošanas konteineriem.

"Bija pieci vai seši punkti, kas šajā gadā tika likvidēti vai sadalīti smalkāk tuvāk atbildīgajiem. Lielos punktos, kur nav pastāvīga uzraudzība, tā prakse ir tāda, ka sliktāk strādā," par atkritumu šķirošanu izteicās SIA "Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols.

Cik lielas summas apsaimniekotāji uzliek klientiem, to aprēķināt nevarot, taču ir arī sūdzības, tiesa gan – reti, jo, iespējams, daudzi iedzīvotāji nepamana rēķinos, ka saņemti sodi par atkritumu nepareizu šķirošanu. Pēdējā laikā iedzīvotāji tomēr kļuvuši apzinīgāki un prasmīgāki atkritumu šķirošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti