De Facto

Pīlēns padomju armijā: no izlūkdienesta daļas līdz karšu zīmēšanai

De Facto

(Zīmju valodā). De Facto

Prezidenta kandidāti finiša taisnē: reāla intriga vai teātris tautai?

Prezidenta kandidāti finiša taisnē: reāla intriga vai teātris tautai?

Visi trīs Valsts prezidenta amata kandidāti pagājušonedēļ bija bieži viesi gan dažādu mediju intervijās un diskusijās, gan Saeimas frakcijās un nevalstiskajās organizācijās. Vai šie publiskie pasākumi kaut ko vēl var izšķirt vai tomēr ir vien teātris tautai, jo balsojuma iznākums tiks izlemts partiju vadītāju sanāksmēs? Visi trīs kandidāti Latvijas Televīzijas raidījumam "De facto" apgalvoja, ka debates un tikšanās ar deputātiem uztver nopietni, un uzsver, ka šobrīd par Saeimas vairākuma atbalstu nevar būt pārliecināts neviens.

Politiskos procesus pēdējās dienās pirms prezidenta vēlēšanām kandidāti vērtē atšķirīgi: Elīna Pinto par koalīcijas izmaiņām ar politiķiem vispār nerunājot, Pīlēns pauž bažas par vēlēšanu iznākuma riskiem, savukārt Rinkēvičs konsultācijas ar opozīciju sauc par normālu politisko procesu.

Desmit balsis Elīnai Pinto, 15 – Uldim Pīlēnam ("Apvienotais saraksts") un 26 deputātu atbalsts Edgaram Rinkēvičam ("Jaunā Vienotība"). Oficiāli joprojām šāds ir katra kandidāta atbalsts 31. maijā paredzēto Valsts prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā. Pagaidām tikai "Progresīvie", "Apvienotais saraksts" un "Jaunā Vienotība" ir apsolījuši atbalstu saviem kandidātiem. Citas Saeimas frakcijas vai nu vēl nav satikušas kandidātus, vai nu paziņojušas, ka savu lēmumu pieņems tikai īsi pirms vēlēšanām. Partija "Latvija pirmajā vietā" paziņojusi, ka 29. maijā plāno tikšanos ar Pīlēnu.

Pinto dodas braucienos pa reģioniem

Lai gan, piemēram, Elīna Pinto savā dzimšanas dienā tika silti uzņemta – ar ziediem un pat dziesmām – gan pie "Jaunās Vienotības", gan Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), atbalstu viņai Rinkēviča partijas biedri pašsaprotami nesolīja, un maz ticams, ka arī ZZS pēc pauzes ieturēšanas nākamnedēļ paziņos, ka balsos par "Progresīvo" virzīto kandidāti.

Pinto pēdējās nedēļās biežāk nekā sarunās ar Saeimas politiķiem sastopama braucienos pa Latvijas reģioniem vai dažādos piketos.

Kandidāte gan apgalvo, ka par nākamgad gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām šobrīd nedomā, un noliedz, ka viņas dalība cīņā par valsts galvas amatu esot vien formāla:

"Es esmu atvērta un aktīvi tiekos arī ar politiskajām partijām, ar frakcijām, lai skaidrotu savu redzējumu. Bet man ir būtisks arī šis vēstījums, ko es nesu, ka mūsu politika ir pārāk atrauta no cilvēkiem un Valsts prezidentam it īpaši ir uzdevums strādāt daudz ciešāk ar sabiedrību, nekā tas līdz šim ir bijis darīts. Un tā vietā, lai par to runātu no Rīgas gaiteņiem, es arī ar savu rīcību apliecinu, dodoties tikties reģionos ar jauniešiem, ar uzņēmējiem, ar mediju pārstāvjiem, ar dažādām sabiedrības grupām."

Pīlēns sevi pasniedz kā kandidātu – tautsaimnieku

Arī "Apvienotā saraksta" dibinātājs, arhitekts un uzņēmējs Uldis Pīlēns, kurš šomēnes aktivizējās savā "Facebook" vietnē, gan tiekas ar politiķiem, uzņēmēju organizācijām un arodbiedrībām, gan organizē pasākumus jaunajiem arhitektiem paša vadītā "Ola Foundation" kultūrvietā "Ola" Ķīpsalā. Būtisku lomu viņa publicitātes kampaņā pagājušonedēļ spēlēja arī Saeimas deputāta, Pīlēna vadītās biedrības dibinātāja Andra Kulberga ("Apvienotais saraksts") organizētais enerģētikas forums Saeimā.

Pīlēns sevi joprojām galvenokārt pasniedz kā kandidātu – tautsaimnieku un nepiekrīt viedokļiem, ka Valsts prezidenta pilnvaras un spējas būtiski ietekmēt šo jomu nav lielas: "Varbūt paskatāmies otrādi – ko Latvija ar savu šodienas prezidentu, ko viņa ir pienesusi tautsaimniecībā klāt vai sociālos procesos? Tas, kur mēs visvairāk atpaliekam. Un šī ir tā tēma, kur es negribu piekrist.

Katram prezidentam ir bijis savs rokraksts. Šim laikam ir ekonomiskās un sociālās saņemšanās rokraksts vajadzīgs, jo mēs esam ļoti sarežģītā situācijā. Un, manuprāt, mana pieredze šeit lieti varētu palīdzēt."

Rinkēvičs politiskās konsultācijas nekomentē

Edgars Rinkēvičs šajās nedēļās turpināja pildīt ārlietu ministra pienākumus, dodoties komandējumos gan uz Islandi, gan Briseli, tāpēc vairākos pasākumos, piemēram, jau minētajā enerģētikas forumā un Saeimas Mandātu komisijas sēdē, piedalījās attālināti. Viņa partijas "Jaunā Vienotība" Saeimas frakcija pagājušonedēļ tikās ar abiem pārējiem kandidātiem, un pēc tam tās vadītājs Ainars Latkovskis paziņoja, ka Rinkēvičam esot lielākā pieredze, kompetence un gatavība prezidenta amatam, jo viņš "nav nezināms un nepārbaudīts".

"De facto" radās iespēja Rinkēvičam pavaicāt par 10. maija sanāksmi Ārlietu ministrijā, kur viņš šaurā lokā tikās ar "Jauno Vienotību" un opozīcijā esošo "Progresīvo" un ZZS vadību. Ziņas par šo tikšanos pamatīgi satrauca esošos koalīcijas partnerus no "Apvienotā saraksta" un Nacionālās apvienības.

"Es nekad nemeloju, tāpēc arī jebkādas politiskās konsultācijas, kuras notiek, es īpaši nekomentēju. Mītiskas, ne mītiskas, pusslepenas, ne pusslepenas – lai tās paliek maniem memuāriem.

Bet es varu pateikt, ka viena lieta gan ir skaidra – tur nekādas tādas vienošanās, par kurām visa pilsēta runā, netika panāktas. Bet politisko konsultāciju process ir vēlēšanu sastāvdaļa, bija vēlēšanu sastāvdaļa un vienmēr būs vēlēšanu sastāvdaļa," komentēt šo sarunu atteicās Rinkēvičs.

Vaicāts, vai "Apvienotā saraksta" frakcija izmantoja izdevību viņam kā Ārlietu ministrijas tikšanās dalībniekam par to pavaicāt, Rinkēvičs atbildēja noraidoši: "Nē. Tāpēc ka, es domāju, viņi paši labi zina, ka viņiem pašiem ir bijušas tikšanās dažādos formātos, ar koalīcijas, ar ne koalīcijas partijām. Kā es saku – var no tā mēģināt uzburt kaut ko ļoti mītisku, sabīties vai nesabīties, bet šis ir normāls process, un šāds process ir bijis vienmēr un būs vienmēr."

Vēlēšanu rezultāti, kā jau sacensībā, var būt dažādi

Sagadījās, ka Pinto trešdien Saeimā tikās tieši ar abiem "Progresīvo" sarunu partneriem Ārlietu ministrijā – "Jauno Vienotību" un ZZS. Viņa gan uzsver, ka ir bezpartejiska kandidāte, tāpēc pati sarunās par valdību neiesaistās. "Diskusijas bija saturīgas, jautājumu bija daudz un par plašu tēmu loku. Līdz ar to par formālām es tās nenosauktu. Skaidrs, ka arī politiskajiem spēkiem šobrīd papildus Valsts prezidenta izvēlei ir arī citi jautājumi, par koalīciju un turpmāku sadarbību arī šajā apveidā. Taču mūsu sarunās šodien es skaidroju savu redzējumu kā Valsts prezidente, un tas arī bija pamatjautājumu loks," apgalvoja "Progresīvo" kandidāte.

Savukārt Pīlēns tikās ar  "Jauno Vienotību", ar kuru saspringtas attiecības viņam ir jau kopš koalīcijas veidošanas laikiem rudenī pēc vēlēšanām. Viņš gan nedomā, ka viesošanās konkurentu Rinkēviču izvirzījušajā frakcijā bijusi vien pieklājīga formalitāte: "Noteikti nebija nekāds teātris, jo mēs ļoti saprotam, ka vēlēšanas iet pa kārtām un rezultāti kā jau sacensībā var būt dažādi. Tāpēc ir ļoti labi, ka Rinkēviča kungs bija "Apvienotā saraksta" frakcijā, lai iepazīstinātu ar savu redzējumu, un ļoti labi, ka es biju "Jaunās Vienotības" frakcijā... (..) Es pilnīgi droši apstiprināju lietu, ka tas būtu bezatbildīgi, ja kāds no koalīcijas šobrīd prezidenta vēlēšanu sakarā taisītu eksperimentus ar koalīciju. Koalīcija labi strādā..."

Tāpat arī Pīlēnam bijis par ko uzdot jautājumus "Jaunās Vienotības" deputātiem: "Tajā brīdī, kad Levita kungs noņem savu kandidatūru, jautājums ir, vai nevajadzēja runāt ar atlikušo koalīcijas prezidenta kandidātu, šajā gadījumā ar mani, un paskatīties, vai viņš nevar būt visas koalīcijas kandidāts. Jo noņemt šobrīd Rinkēviča kungu, ko es augstu vērtēju, un tieši arī visas deklarācijas sarunas, pateicoties mūsu labai komunikācijai, tika novirzītas līdz labām un laimīgām beigām, noņemt viņu šobrīd no veiksmīgi strādājoša ārlietu ministra pozīcijas, atstājot jautājumu riskantu vaļā viņa ievēlēšanas gadījumā... Tas, protams, ir liels jautājums, jā."

Pīlēns un citi "Apvienotā saraksta" pārstāvji arī regulāri piesauc starptautiskos notikumus, kuru dēļ tagad nebūtu pieļaujama valdības maiņa, piemēram, Latvijas prezidentūra Eiropas Padomē un vasarā gaidāmais NATO samits Viļņā. Rinkēvičs, lai gan norāda, ka izvērsti komentēt šādus scenārijus negribētu, lai nerastos jaunas interpretācijas, tomēr aicina par to pārlieku nesatraukties:

"Zīmēt jebkāda veida pastarās tiesas scenārijus par to, vai ievēlē mani vai Pīlēna kungu, vai Pinto kundzi, vai neievēlē nevienu, nav produktīvi.

(..) Teorētiski – paskatīsimies uz Eiropas demokrātiskajām valstīm. Dažāda veida valdību maiņas, valdību pārkārtošanas notiek ik pa brītiņam. Bet ar to atbildi, lūdzu, neinterpretējiet, ka es kaut ko pieļauju."

Rinkēvičs arī norāda – jebkurš prezidents, ja tāds tiks ievēlēts 31. maijā, amatā nonāks, arī pateicoties opozīcijas balsīm. Tomēr no starptautiskajiem partneriem nekādas bažas Rinkēvičam par to neesot paustas "un arī diez vai izskanēs", sacīja ārlietu ministrs.

KONTEKSTS: 

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks 31. maijā.

Šim amatam izvirzīti divi koalīciju veidojošo partiju pārstāvji – "Apvienotais saraksts" pieteicis uzņēmēja un politiskā spēka dibinātāja Ulda Pīlēna kandidatūru, bet "Jaunā Vienotība" izvirzījusi savu partijas biedru, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Savukārt opozīcijā esošā Saeimas frakcija "Progresīvie" izvirzīja latviešu diasporas pārstāvi, bezpartejisko Elīnu Pinto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti