Par godu Latvijas hokejistu panākumam pirmdienu pasludina par svētku dienu; skolēnu eksāmeni notiks

Saeima ārkārtas sēdē par godu Latvijas vīriešu hokeja izlases augstajam sasniegumam pasaules čempionātā lēmusi pirmdienu, 2023. gada 29. maiju, pasludināt par svētku dienu, Latvijas hokeja komandas 2023. gada pasaules hokeja čempionāta bronzas medaļas ieguves dienu.

ĪSUMĀ:

  • Īsi pirms pusnakts Saeima par svētku dienu (brīvdienu) pasludināja pirmdienu, 29. maiju.
  • Svētku diena noteikta par godu Latvijas hokejistu izcīnītajai bronzai pasaules čempionātā.
  • Tomēr skolēniem paredzētie eksāmeni pirmdien notiek, kā plānots.
  • Arī virkne medicīnas iestāžu strādā, kā plānots, tostarp Stradiņa un Austrumu slimnīca, arī Bērnu slimnīca.
  • Arī reģionālais sabiedriskais transports kursē pēc darba dienu grafika.
  • Savukārt tiesas, VID, PMLP un VSAA pirmdien slēgti.

"Par" nobalsoja 52 deputāti, "pret" nenobalsoja neviens, bet atturējās trīs deputāti.

Eksāmeni notiek

Pirmdien izglītības iestādēs, tai skaitā pirmsskolās, darbs nenotiek. Izņēmums ir skolu darbs, kas saistīts ar eksāmenu nodrošināšanu.

Izglītības iestādēs paredzētie eksāmeni netiek atcelti.

Valsts izglītības satura centrs (VISC) iepriekš jau norādījis, ka pirmdien, 29. maijā, plānoto skolēnu pārbaudījumu norise notiks atbilstoši eksāmenu grafikam. Pirmdien plānota divu eksāmenu norise. 20 000 skolēnu kārtos 9. klases centralizēto eksāmenu latviešu valodā, savukārt aptuveni 700 skolēnu kārtos augstākā līmeņa eksāmenu dizainā un tehnoloģijās.

Pedagogiem un atbalstošajam personālam tiks samaksāts atbilstoši svētku dienu tarifam, tviterī norādīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

Arī bērnudārzi pirmdien lielākoties ir slēgti.

Vienlaikus Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu asociācijas vadītāja Daina Kājiņa Latvijas Radio pastāstīja, ka daļa privāto iestāžu pieņēmušas lēmumu šodien strādāt: "Mēs rēķināmies, ka tas radīs papildu finansiālu slogu pašam uzņēmumam, bet tajā pašā laikā nav pamata domāt, ka uz šīs dienas fona tiks samazināts līdzfinansējums vecākiem no pašvaldības, jo tas tiek aprēķināts par mēnesi, un, ja šī ir dārziņā darba diena, tad nav pamata samazināt. Otra lieta, kur var rasties sarežģījumi, ir pašvaldībās, kurās līdzfinansē bērnu ēdināšanu daļēji. Iespējams, šo ēdināšanas starpību segs vecāki, kas ir 2 eiro dienā. Galvenais ir nepazaudēt šodien šo uzvaras prieku."

Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu asociācijas vadītāja Daina Kājiņa
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Daudzas slimnīcas strādā 

Arī vairākas veselības aprūpes iestādes informēja, ka pirmdien ieplānotās vizītes un citi ārstniecības pakalpojumi notiks, kā iecerēts. Par darbu pirmdien pavēstījusi Stradiņa slimnīca un Rīgas Austrumu slimnīca, Bērnu slimnīca un RSU Stomatoloģijas institūts, "Veselības centrs 4" un "Rīgas veselības centrs", arī Valsts asinsdonoru centrs.

Tāpat ģimenes ārstu prakses pirmdien nav slēgtas. Tiesa, pacientiem ir vērts pirms došanās uz ieplānoto vizīti iepriekš sazināties ar praksi.

Uz to uzmanību vērsa Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs: "Pakalpojumu pieeja daļēji var būt traucēta. Piemēram, pie mums praksē ir situācija, ka darbā šodien nav reģistrators, kuram savu bērnu šodien būtu jāved uz dārziņu, kurš šodien gan nedarbojas, un līdz ar to mums trūkst tāds darbinieks šodien. Un varbūt ir vajadzīgs kāds ilgāks laiks, lai visus pacientus apkalpotu.

Tā kā droši vien būtu prātīgi pirms tam uzzvanīt uz praksi, noskaidrot un tad apmeklēt ģimenes ārstu."

Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Tā kā daudzas ārstniecības iestādes pirmdien strādā, Nacionālajā veselības dienestā (NVD) skaidroja, ka par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem svētku dienā tiks samaksāts.

Sabiedriskais transports

Tāpat pēc darba dienu kustības saraksta pirmdien kursē reģionālais sabiedriskais transports – autobusi un vilciens – un "Rīgas satiksmes" transports. Bet par "Rīgas satiksmes" autostāvvietu izmantošanu pirmdien nav jāmaksā. Taču, ja nauda tiks samaksāta, būs iespēja to atgriezt.

Pirmdien ir atvērtas un apkalpos klientus ierastajā darba laikā Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nodaļas.

Slēgtas tiesas un VID

Savukārt visas tiesas sēdes pirmdien tiek atceltas, informēja Tiesu administrācija. Par pārceltajām tiesas sēdēm ar lietas dalībniekiem tiesas sazināsies tuvākajās dienās.

Arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) klientu apkalpošanas centri pirmdien ir slēgti. Iedzīvotājus, kam bija pieraksts uz apkalpošanu klātienē, pieņems trešdien, 31. maijā. Ar šiem klientiem sazināsies individuāli.

Arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļas pirmdien ir slēgtas, izņemot Rīgas 1. nodaļu, kur apkalpo klientus, kas iepriekš veica pierakstus šajā vietā.

Savukārt, ja personai bija ieplānots pieraksts un ir kāds steidzams jautājums, tad PMLP pārstāve Madara Puķe aicināja sazināties ar iestādi: "Tie klienti, kuri ir veikuši iepriekšēju pierakstu, visās pārējās nodaļās tiks pieņemti rīt, 30. maijā, tajos pašos laikos, kas bija iezīmēti uz šo dienu. Pagaidām mums nezvana ļoti daudz klientu, ir bijuši atsevišķi klienti, kas atraksta sociālajos tīklos, bet citādi viss ir mierīgi."

PMLP pārstāve Madara Puķe
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Pirmdien nestrādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) klientu apkalpošanas centri un konsultatīvais tālrunis. VSAA sola sazināties ar klientiem, kuri pierakstījušies klātienes apmeklējumam, un vienoties par citu pieņemšanas laiku. 

Brīvdiena, lai stiprinātu saliedētību

Likumprojekta anotācijā norādīts: "Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas Latvijas sabiedrībai hokejs ir viens no iecienītākajiem un atbalstītākajiem sporta veidiem. Latvijas hokejistu dalība dažāda mēroga sporta sacensībās vienmēr ir notikums Latvijas sabiedrībā. Tādēļ mūsu pienākums ir sabiedrības sociālajā atmiņā nostiprināt faktu par Latvijas sportistu nozīmīgajiem panākumiem 2023. gada pasaules hokeja čempionātā."

"Latvijas hokeja izlases panākumu atzīmēšana varētu sekmēt ikvienu tiekties pēc izcilības savā darbā, savās prasmēs. Šīs dienas kopīga atzīmēšana stiprinātu Latvijas sabiedrības nacionālo pašapziņu un saliedētību," teikts pieņemtā likumprojekta anotācijā.

Kā viens no iemesliem, kāpēc lemts izsludināt svētku dienu, norādīta vajadzība dot iespēju arī reģionu iedzīvotājiem Rīgā sveikt Latvijas hokeja izlasi.

"Zināms haoss"

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis intervijā Latvijas Radio atklāja, ka pirms Saeimas lēmuma par svētku dienas noteikšanu viņam bija piezvanījis parlamenta priekšsēdētājs Edvards Smiltēns ("Apvienotais saraksts"). Rostovskis esot ieteicis atstāt individuāli lēmumu par brīvdienas noteikšanu katra uzņēmuma rokās.

"Skaidrs, ka mēs visi, kas vairāk vai mazāk seko līdzi, esam priecīgi. Bet uzņēmumi bija plānojuši darbus. Šobrīd, ja tā ir oficiāla brīvdiena, daudziem būs zināms haoss," sacīja uzņēmēju organizācijas vadītājs.

Viņš arī norādīja, ka Saeimas lēmums par svētku dienu ne ar vienu nav saskaņots, nav arī vērtēti zaudējumi.

"Mums, protams, jāmāk priecāties, bet tas kaut kādā veidā ir jābalansē," piebilda Rostovskis.

KONTEKSTS:

Latvijas vīriešu hokeja izlase svētdien Tamperē, ar 4:3 papildlaikā pieveicot ASV, uzvarēja pasaules čempionāta mačā par bronzas medaļām. Latvijas hokejisti no pasaules čempionāta atgriezīsies pirmdien, 29. maijā, pusdienlaikā ar reisu no Tamperes, bet līdzjutējus aicina nedoties uz lidostu, jo valstsvienībai Rīgā paredzēts īpašs godināšanas pasākums pie Brīvības pieminekļa, informēja Latvijas Hokeja federācijā.

Lidostā izlasei paredzēts tikties ar žurnālistiem, un uzreiz pēc tam hokejisti dosies uz tikšanos ar līdzjutējiem pie Brīvības pieminekļa. Pasākums pie Brīvības pieminekļa sāksies aptuveni plkst. 13.

Sagaidīšanu varēs vērot arī tiešraidē LTV1 un portālā LSM.lv jau no plkst. 12.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa Punkti
ASV
ASV
20
Zviedrija
Zviedrija
18
Somija
Somija
16
Vācija
Vācija
12
Dānija
Dānija
8
Francija
Francija
4
Austrija
Austrija
3
Ungārija
Ungārija
3
B grupa Punkti
Šveice
Šveice
19
Kanāda
Kanāda
15
Latvija
Latvija
13
Čehija
Čehija
13
Slovākija
Slovākija
11
Kazahstāna
Kazahstāna
7
Norvēģija
Norvēģija
6
Slovēnija
Slovēnija
0

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti