Agrāk šī ceļa malā rindā stāvēja kravas automašīnas. Tagad "Silenes" robežkontroles punkts pēc Baltkrievijas īstenotā hibrīduzbrukuma slēgts, un šī ceļa malā izvietoti pretmobilitātes šķēršļi.
Robežpārkāpēju apturēšanai ar žogu un metāla ežiem vien nepietiks, pēc robežas apskates atzīst Baltijas valstu un Polijas aizsardzības nozaru vadītāji.
Lietuva uzsvaru liek uz mīnām, apzinoties, ka, piemēram, tilti ir kritiskā infrastruktūra, kas iebrukuma gadījumā jāsaspridzina. Igauņi tuvākajā laikā plāno testēt bunkurus, ko izveidot pierobežā. Polijā jau šobrīd robežu gar Baltkrieviju robežsargiem palīdz apsargāt pieci tūkstoši karavīru.
"Mēs šeit kopīgi vienojāmies par ceļa karti, par to, kā mēs šīs lietas saskaņojam, kā mēs apmaināmies ar informāciju, kā mēs ejam tālāk, lai gan stiprinātu robežu, gan aizstāvētu mūsu intereses Eiropas Savienībā un NATO," sacīja Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").
Tā kā daudzas pretgaisa sistēmas ziedotas Ukrainai, tās ir grūtāk pieejamas pašu vajadzībām, norāda Igaunijas aizsardzības ministrs. Krievijas drona nokrišana Latvijas teritorijā atgādina, ka jāstiprina gaisa patruļas.
"Pieņemsim, ka mēs identificējam kaut ko. Jā, atļauja rīkoties ir, bet mums jāapzinās tas, ka, teiksim, drons lido ļoti tuvu Daugavpilij. Vai mēs varam to iznīcināt, ja tas lido tik tuvu cilvēkiem?" vaicāja Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs.
"Mēs esam miera apstākļos. Nespēju iedomāties, nav iespējams izvietot karavīrus, kas katru dienu skatās debesīs un meklē to, kā reizēm nemaz nav," atzina Lietuvas aizsardzības ministrs Laurīns Kasčūns.
Arī Polijas teritorijā ir ielidojis Krievijas drons, bet tas netika notriekts.
"Ukrainas pieredze liecina, ka ne tikai pats drons, bet atlūzas, kas, dronu notriecot, kristu lejā, ir bīstamas iedzīvotājiem. Mums ir jābūt gataviem kara laikam, bet jābūt uzmanīgiem miera apstākļos," pauda Polijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Staņislavs Vžateks.
Ministri pauda gandarījumu par pērn noslēgto vienošanos par NATO pretgaisa aizsardzības rotācijas modeļa ieviešanu Baltijas valstīs. Gaisa telpas stiprināšanai nepieciešams lielāks sabiedroto atbalsts.