Panorāma

Militārās mācības "pie apaļā galda"

Panorāma

Saeimas komisija atbalsta Osipovas kandidatūru Augstākās tiesas tiesneses amatam

Apelācijas instance Lembergu soda ar cietumsodu

Lembergs pēc otra notiesājoša sprieduma: Atbilstoši Satversmei esmu nevainīgs

Lai gan apelācijas instances tiesa bijušo Ventspils mēru, tagadējo Ventspils domes deputātu Aivaru Lembergu atzina par vainīgu virknē epizožu par koruptīviem noziegumiem, viņš pats sevi uzskata par nevainīgu.

Uz saīsinātā sprieduma nolasīšanu klātienē apgabaltiesā Rīgā ieradās tikai tiesneši, tiesas darbinieki un žurnālisti. Prokurors un apsūdzētais Aivars Lembergs, kā arī apsūdzētais Anrijs Lembergs un Ansis Sormulis, viņu advokāti un citi lietas dalībnieki sēdei pieslēdzas attālināti gan Rīgā, gan Ventspilī.

Apgabaltiesa Lembergam par gadu samazināja cietumsodu – līdz četriem gadiem. Šajā termiņā ieskaitīs arī laiku, ko Lembergs pavadījis apcietinājumā un mājas arestā. Par vainīgiem atzīti arī Lemberga dēls Anrijs Lembergs un kādreizējais Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis. Viņiem visiem arī piespriesta mantas konfiskācija.

Saīsinātā sprieduma nolasīšana tiesai prasīja nepilnas divas stundas. Visvairāk laika aizņēma konfiscējamās mantas uzskaitījums.

Atšķirībā no pirmās instances sprieduma šoreiz Aivars Lembergs tiesas zālē netika apcietināts. "Apcietinājums nav piemērots tiesas zālē tāpēc, ka nebija tāds pamats piemērot apcietinājumu. Piemērotie drošības līdzekļi no Aivara Lemberga puses netika pārkāpti. Tiesas sēdes netika vilcinātas," skaidroja Rīgas apgabaltiesas tiesnese Sandra Amola.

Lembergs atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, bet attaisnots apsūdzībās par savu īpašumu slēpšanu, lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Pēc piemērotā soda noklausīšanās, atrodoties Ventspilī, Lembergs noliedza savu vainu:

"Man bija strīds ar advokātu. Viņš man teica, ka bija jābūt kopumā attaisnojošam spriedumam. Es teicu, ka Latvijā tāds apgabaltiesas tiesnesis nav piedzimis, kas Lembergu var attaisnot pēc visiem apsūdzības pantiem.

Un šajā strīdā man bija taisnība. Atbilstoši Satversmei es esmu nevainīgs, jo mēs neapšaubāmi iesniegsim kasācijas sūdzību."

Tiesā skaidro, ka cietumsoda termiņš samazināts, jo ņemta vērā apsūdzētā personība. "Tas nebūtu pareizi stāstīt, kas tieši ar veselību. Tas ir pamats arī, lai samazinātu sodu, ja tiesa konstatē veselības problēmas.

No sabiedrības viedokļa mēs nebaidāmies. Citādi mēs nevarētu strādāt tiesā. Mēs neuzskatām, ka tas ir maigs [sods]. Protams, arī pirmās instances tiesā tika ņemts vērā, cik ilgi šī lieta tiek skatīta," sacīja tiesnese Amola.

Kasācijas protestu gatavos arī prokuratūra. "Pilnībā ar spriedumu, bez šaubām, mēs apmierināti neesam. Ievērojot to, ka par diviem noziedzīgiem nodarījumiem, kas ir inkriminēti apsūdzētajam Aivaram Lembergam, tiesa nav piekritusi šim viedoklim, kas ir par lēmumu pieņemšanu interešu konflikta situācijā, gan attiecībā uz savu īpašumtiesību nedeklarēšanu," sacīja prokurors Aivis Zalužinskis.

Prokurors uzsvēra, ka vairāku gadu periodā, atrodoties valsts amatpersonas statusā, Lembergs pieņēmis lēmumus savās interesēs, un prokuroram Lemberga attaisnošana vairākos apsūdzības punktos  nav saprotama.

KONTEKSTS:

Līdzīgi kā pirmās instances tiesa arī apgabaltiesa bijušo Ventspils mēru Aivaru Lembergu atzina par vainīgu virknē koruptīvu noziegumu, bet samazināja sodu līdz četriem gadiem cietumā, konfiscējot mantu – vairāku uzņēmuma daļu, transportlīdzekļu, nekustamo īpašumu. Soda izciešanas laikā ieskaitīts iepriekš ieslodzījumā un mājas arestā pavadītais laiks.

Lembergs atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā. Bet attaisnots apsūdzībās par savu īpašumu slēpšanu, lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Gan prokurors, gan Lembergs sola spriedumu pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Šajā lietā cietumsods un konfiskācija piespriesta arī Lemberga dēlam Anrijam Lembergam un uzņēmējam Ansim Sormulim.

Lemberga krimināllieta tiesā tiek skatīta kopš 2009.gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti