Politiķu rīcība pēc Jēkabpils slepkavības varētu sekot pēc atbildīgo iestāžu dienesta pārbaudēm

Kam par traģisko slepkavību Jēkabpilī jāuzņemas atbildība un kā jārīkojas politiķiem – šajā jautājumā vispirms jāsagaida dienesta izmeklēšanas secinājumi Valsts policijā, jo traģēdiju nenovērsa arī vairākkārtēja vēršanās policijā. Politiķi savu iesaisti šajā situācijā saredz, virzot nepieciešamās pārmaiņas likumos, lai mainītu līdzšinējo pieeju. 

Politiķu rīcība pēc Jēkabpils slepkavības varētu sekot pēc atbildīgo iestāžu dienesta pārbaudēm
00:00 / 02:38
Lejuplādēt

Politiķi gaida iestāžu izvērtējumu

Traģēdijā aprīļa vidū, kad Jēkabpils novadā bijušais dzīvesbiedrs Leons Rusiņš pēc mēnešiem ilgiem draudiem un vajāšanas nodūra sievieti viņas bērna un mātes acu priekšā, izgaismojusi vairākas problēmas. Lai arī sieviete vairākas reizes vērsusies policijā un pret slepkavu iepriekš sākti 18 kriminālprocesi, traģēdiju neizdevās novērst. Rusiņš tika uz apsūdzēto sola par nošķiršanas nolēmumu nepildīšanu. Tiesa par personas nošķiršanu pērn lēmusi vairāk nekā 3800 reižu. 

Taču Rusiņš vairākus mēnešus neapmeklēja tiesas sēdes pēc šī noteikuma neievērošanas, un policija Rusiņu tā arī nespēja atrast. Un arī ne tagad, pusotru nedēļu pēc traģēdijas. Tāpat nav liktas lietā iespējamā pagaidu aizsardzība pret vardarbību, kas ļautu personu kaut īslaicīgi aizturēt. 

Par turpmāko rīcību apjautājot politiķus, izkristalizējas viedoklis, ka jābūt izvērtējumam no pašu iestāžu puses un kurš uzņemsies atbildību par šo traģēdiju. 

Piemēram, finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") norādīja: "Jautājums, vai šo traģēdiju varēja novērst? Viennozīmīgi varēja novērst. Valsts pārstāvji bieži vien turas pie dažāda veida papīriem – te mums ir tāda un tāda rīcība. Ar to es saskaros arī ikdienā savā darbā. Bieži redzu, ka mēs pazaudējam to jēgu, kādēļ mēs esam aicināti darīt savu darbu."

Valsts policijā sākta dienesta pārbaude, kas ilgs apmēram mēnesi. Tajā jānoskaidro, vai policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, bijuši pietiekami aktīvi. 

Jau plāno izmaiņas likumos

Tikmēr politiķi jau gatavo izmaiņas likumos, reaģējot uz jau izskanējušiem trūkumiem konkrētajā traģēdijā. 

Policijas dienesta izmeklēšanas rezultātus gaida iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotā saraksta"). Viņš Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" arī nosauca vairākas gaidāmās izmaiņas: "Kas attiecas uz policiju, protams, mēs mēneša laikā veicam šo izmeklēšanu, lai rūpīgi izvērtētu un atrastu, kurš un kā nav nostrādājis. Tas piemērs, ka uzbrucējs sievieti jau iepriekš sadūris un par to maksimālais sods bija 500 eiro... Ir trīs priekšlikumi. Pirmkārt, tiesām par vardarbību ģimenē jānotiek prioritārā secībā. Otrkārt, sodu paaugstināšana par šādiem noziegumiem. Treškārt, bet tas nav vienas dienas jautājums, elektroniskā aizsardzība. Tas nozīmē, ka šādiem varmākām būtu kādu laiku jāpadzīvo ar ķēdi uz rokas."

Savukārt Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") ir sagatavojis grozījumus Krimināllikumā, rosinot palielināt sodus par draudiem nodarīt miesas bojājumus un slepkavības draudiem, vajāšanu un arī ļaunprātīgu izvairīšanos, nepildot tiesas uzlikto liegumu tuvoties personai. Šos minētos likumu grozījumus jau maijā plāno skatīt Saeimas Juridiskā komisija. Šajā saistībā 9. maijā paredzēta sēde. 

Šādu lietu kārtību, gaidot dienesta izmeklēšanas rezultātus un priekšlikumus izmaiņām likumos, atbalsta arī trešais koalīcijas partneris Nacionālā apvienība. Tās pārstāvis, deputāts Jānis Dombrava atzīmēja: "Cilvēka nāvi nevajag politizēt. Ir konkrētas lietas, kas jādara. Dienestiem jāveic sava izmeklēšana un iestādēm jānāk klajā ar priekšlikumiem, ko uzlabot. Pēc tam Saeimai un valdībai arī maksimāli ātri arī  tas jāievieš dzīvē arī plašāk par procesuālajām darbībām."

Vienlaikus Saeimas deputātu vairākums ceturtdien nepiekrita "Progresīvo" aicinājumam saistībā ar notikušo traģēdiju uzdot valdībai virzīt apstiprināšanai Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu vai tā saucamo Stambulas konvenciju.

Politologs: Būtiska problēma – mijiedarbības tŗūkums starp institūcijām

Kam jāuzņemas atbildība par traģisko slepkavību Jēkabpilī, un kā jārīkojas politiķiem? Politologs Juris Rozenvalds uzskata, ka vainīgo nav viegli noteikt, jo iesaistītas vairākas institūcijas – gan policija, gan tiesa, gan prokuratūra.

Politologa ieskatā vajadzīga sistēmiska notikušā izskatīšana, lai saprastu, kuras iesaistītās puses vaina ir lielāka.

Viena no galvenajām problēmām ir pienācīgas mijiedarbības trūkums starp institūcijām, uzskata Rozenvalds.

Politologs Juris Rozenvalds par politisko atbildību pēc slepkavības Jēkabpilī
00:00 / 04:59
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Valsts policija turpina meklēt 53 gadus veco Leonu Rusiņu, kurš Jēkabpils novadā nogalinājis bijušo dzīvesbiedri, bet pirms tam viņu vairāk nekā gadu vajāja un terorizēja. Lai gan ar tiesas lēmumu Rusiņam bija liegums sievietei tuvoties, vīrietis to ignorēja. Arī sievietes kolēģes bez mitas tika terorizētas – saņēma rupjus zvanus un īsziņas.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdevis sākt dienesta pārbaudi saistībā ar Jēkabpils novadā notikušo slepkavību, lai pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti