Saslēgts roku dzelžos, paslēpies zem kapuces un sejas maskas, tiesas sēdē tiek nogādāts viens no trim muzeja dedzināšanā apsūdzētajiem vīriešiem. Pārējie divi sēdē piedalās attālināti ar tiešsaistes video pieslēgumu.
Kā zināms, par muzeja dedzināšanu apsūdzēti trīs vīrieši – Konstantīns Engels, Valentīns Razmerica un Vitālijs Lukjanovičs. Engels, kurš pašlaik Daugavgrīvas cietumā izcieš sodu par citu noziegumu, telefonsarunā piedāvājis Lukjanovičam 4500 eiro par dedzināšanu. Tas savukārt piesaistīja palīgos Razmericu, piedāvājot viņam 2000 eiro.
Pēc tiesneša lēmuma lietas izskatīšana notiek aiz slēgtām durvīm. Iemeslus šādam lēmumam gan viņš atturējās skaidrot.
"Atklāt iemeslu – tas jau būtu pretrunā pašai šī statusa noteikšanas jēgai. Tādēļ to nedrīkstu atklāt. Vienīgais, ko es jums varu pateikt – tā nav vienkārši tiesneša iegriba. To nosaka Kriminālprocesa likums," pauda Rīgas pilsētas tiesas tiesnesis Dans Dibaņins.
Tādēļ žurnālistiem sekot sēdē runātājam bija liegts.
Pēc LTV rīcībā esošās informācijas, procesā turpinās tiesas izmeklēšana, šodien izvērtēti izmeklētāju iegūtie pierādījumi un iztaujāti liecinieki.
Nākamā tiesas sēde paredzēta 6. decembrī, kad varētu notikt apsūdzēto iztaujāšana. Prokurors pārliecināts – pierādījumi pret viņiem ir neapgāžami.
"Es kā prokurors lietu nododu tiesai, tikai pamatojoties uz savu pārliecību, ka pierādījumi, kas šajā lietā ir, apstiprina visu apsūdzēto vainu," norādīja prokurors Antons Vitkalovs.
Cietušie šajā lietā ir Okupācijas muzeja biedrība, valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" un muzeja direktore Solvita Vība kā privātpersona.
"Mums ir aprēķināti mantiskie kaitējumi, kas izdarīti visiem trim cietušajiem. Es no savas puses esmu domājusi izteikt arī morālā kaitējuma pieprasījumu," atzina Vība.
Vienlaikus muzeja direktore pauda pārliecību – šis nav vienkārši huligānisms, bet gan provokatīvs, pretvalstisks noziegums.
"Neviens nešaubās ka šis nodarījums ir ārkārtas un vērtējams plašākā kontekstā," atzīmēja muzeja direktore.
Tiesas pašlaik skatītais process ir tikai par svešas mantas iznīcināšanu, to sadedzinot. Par šādu noziegumu piemērojams cietumsods uz laiku līdz pat 10 gadiem.
Paralēli tam atsevišķā kriminālprocesā Valsts drošības dienests turpina izmeklēšanu pret šiem vīriešiem par iespējamu palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā. Arī par šādu noziegumu draud desmit gadu cietumsods; ja tas paveikts grupā – brīvības atņemšana līdz pat 20 gadiem.