Pārbaudē nenostrādā septiņas trauksmes sirēnas

Otrdien, 26. novembrī, no pulksten 10.00 līdz plkst. 10.10 visā valstī uz trīs minūtēm iedarbināja trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas ieslēgšanas darbību un konstatētu bojājumus vai traucējumus, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Bez traucējumiem nostrādāja 151 no 158 pārbaudītajām trauksmes sirēnām. Vēl sešas sirēnas nepārbaudīja, jo tās tiek atjaunotas, pārvietotas vai remontētas.

Kopumā Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas.

Trauksmes sirēnu pārbaudes laikā 3 minūtes skanēja viļņveida signāls – skaņas signāls skanēja 5 sekundes, tam sekoja pārtraukums, un tad atkārtots 5 sekunžu skaņas signāls un pārtraukums. 

Traucējumi septiņām sirēnām

Rīgā un Rīgas reģionā no 55 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja visas 55 sirēnas.

Kurzemē pārbaudītas 26 no 29 izvietotajām trauksmes sirēnām. Bez traucējumiem nostrādāja 25 trauksmes sirēnas. Grobiņā izvietotā sirēna nenostrādāja, bet Kuldīgā, Sabilē un vienai no Liepājā izvietotajām trauksmes sirēnām darbība netika pārbaudīta.

Zemgalē pārbaudītas 22 no 23 izvietotajām trauksmes sirēnām, no tām bez traucējumiem nostrādāja 21, bet Viesītē izvietotā trauksmes sirēna nenostrādāja. Vienas Tukumā izvietotās trauksmes sirēnas darbība netika pārbaudīta.

Latgalē pārbaudītas visas 29 izvietotās trauksmes sirēnas, no tām bez traucējumiem nostrādāja 27,

bet Dagdā un viena no Rēzeknē izvietotajām trauksmes sirēnām nenostrādāja.

Vidzemē pārbaudītas 26 no 28 izvietotajām trauksmes sirēnām. Bez traucējumiem nostrādāja 23 trauksmes sirēnas. Strenčos un divas Limbažos izvietotās sirēnas nenostrādāja, bet Apē un Līgatnē izvietoto trauksmes sirēnu darbība netika pārbaudīta.

Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem VUGD informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu (un programmnodrošinājuma) apkopi un uzturēšanu.

Sirēnas pārbauda reizi pusgadā

VUGD aicināja viesnīcu administrāciju informēt savus ārvalstu viesus par gaidāmo trauksmes sirēnu pārbaudi, lai nerastos lieki uztraukumi. Savukārt Ukrainas iedzīvotāji par pārbaudi tiek informēti ar īsziņas palīdzību.

Kārtējās trauksmes sirēnu pārbaudes laikā iedzīvotājiem nekādi nav jāreaģē, bet gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, ir jāieslēdz televizors, radioaparāts vai citas ierīces, piemēram, mobilā telefona radiouztvērējs informācijas saņemšanai par sirēnu ieslēgšanas iemeslu un nepieciešamo rīcību.

Sirēnas VUGD pārbauda reizi pusgadā.

Gadījumā, ja trauksmes sirēnu pārbaudes laikā tās nav dzirdamas, VUGD aicina nesatraukties, jo ārkārtas situācijās tiks izmantoti arī citi apziņošanas veidi, piemēram, informācijas nodošana caur operatīvo dienestu un to sadarbības partneru skaļruņiem.

Nākamgad plāno šūnu apraidi

Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs ir uzsācis projekta īstenošanu, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājuma ieviešanu.

Ar tās palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji vienlaicīgi, operatīvi un mērķēti konkrētās teritorijās saņems agrīno brīdināšanu savos mobilajos telefonos.

Agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, nodrošinot ziņojumu uzticamību. Tie atšķirsies no ierastajām īsziņām (SMS), e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.

Šūnu apraides risinājuma ieviešanā tiek izmantoti Eiropas Savienības 2021.–2027. gada fonda – ES Darbības programmas specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām" līdzekļi.

Šūnu apraides tehnoloģijas ieviešana Latvijā plānota 2025. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti