Dienas ziņas

VAD iesaukuma atlasē pēc nejaušības principa izvēlēti 800 pilsoņi

Dienas ziņas

Bārbeles iedzīvotāju padome pārtrauc darbu; pārmet augstprātību domei

Latvijā pieaug no vardarbības cietušo sieviešu skaits

Latvijā pieaug vardarbībā cietušo sieviešu skaits

Gandrīz 7000 ģimenes konflikti, kuros cieš ne tikai bērni, bet arī sievietes, šogad reģistrēti Valsts policijā. Gan policijā, gan biedrībā "Centrs Marta" atzīst – šogad palīdzību lūdz vairāk sieviešu nekā citus gadus. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību, Jelgavā izvietotas 12 salmu lelles, un  katrai ir reāls vardarbības stāsts.

Zane (vārds mainīts) pirms vairākiem gadiem piedzīvojusi kā emocionālu, tā fizisku un seksuālu vardarbību no bērnu tēva puses. Attiecību sākumā viss bijis skaisti, bet vēlāk viņa izjutusi pastiprinātu greizsirdību, manipulēšanu, aizliegumu tikties ar draugiem, ģimenes locekļiem. Dzīvesbiedrs stāstījis, ka tas notiekot viņas un ģimenes labā. Tikai vēlāk sieviete sapratusi, ka tā ir emocionālā vardarbība, jo to atzīt un atpazīt nav viegli. 

"Tad, kad es vienu nakti piedzīvoju fizisku un seksuālu vardarbību, tad es sapratu, – viss. Protams, es nonācu slimnīcā. Bija Valsts policija, kura informēja par iespēju rakstīt iesniegumu par viņa pāridarījumiem, bet tajā laikā man bija kauns – kā tas varēja notikt ar manu ģimeni. Pēc slimnīcas es savācu savus bērnus, kuri bija pie maniem vecākiem tajā laikā, un es devos prom."

Tagad Zane tikusi pāri pārdzīvotajam, izveidojusi jaunas attiecības un atzīst, ka ir laimīga.

Taču šādu stāstu Latvijā ir daudz – šogad policijā reģistrēti 6917 ģimenes konflikti, kas ir par 10% vairāk nekā pērn.

Arī biedrībā "Centrs Marta" norāda, ka sieviešu vēršanās pēc palīdzības šogad ir krietni pieaugusi – teju 400 gadījumi.

"Mēs palīdzam nokārtot to, ka ir pagaidu aizsardzība pret vardarbību. Sievietei piešķir pagaidu aizsardzību, bet bērniem nepiešķir – nosaka, ka bērniem ir dzīvesvieta ar tēvu, un sieviete, kurai šajās attiecībās ir bijis aizliegts strādāt, iegūt izglītību, viņa tiek tā kā dubulti sodīta, jo viņai ir jāsāk maksāt alimenti tam vardarbīgajam vīrietim," skaidroja biedrības "Centrs Marta" vadītāja Iluta Lāce.

Lai rosinātu sabiedrību atpazīt vardarbību pret sievietēm, biedrība  "Jelgavas Zonta klubs" šodien atklāja vides instalāciju "Salmiem nesāp, bet sievietei? Atpazīsti vardarbību!", kurā katra no 12 lellēm vēsta savu vardarbības stāstu un veidu. 

"Dažādas īsziņas, dažādas ziņas, ko mēs saņemam, dažādus komentārus, kur dažkārt tu jūties bezspēcīgs. Otra lieta, kura varbūt salīdzinoši nesen sabiedrībā ir parādījusies, tā ir vardarbība pret vecāka gada gājuma cilvēkiem – sievietēm," pastāstīja biedrības "Jelgavas Zonta klubs" viceprezidente Zita Jēkabsone.

Tikmēr biedrības vadītāja Signe Rotberga atzīmēja, ka Latvijā ir Eiropas Savienībā sliktākā statistika par sievietēm, kuras noslepkavojuši intīmie partneri vai ģimenes locekļi.

Pie katras lelles ir kvadrātkods, kuram sekojot, var uzzināt, kurās institūcijās vērsties, lai saņemtu palīdzību. Salmu lellēm pievienotas arī oranžas kurpes, kas Latvijā simbolizē vardarbībā mirušās sievietes.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti