LVSADA paziņojumā medijiem informēja, ka NMPD vadībai ir iesniegta kolektīva tiesību strīda prasība, kas ir darba devēju un darba ņēmēju strīdu risināšanas mehānisms, un aicināja uzsākt sarunas izlīgšanas komisijā.
Arodbiedrība jau 20. novembrī prasīja NMPD atcelt rīkojumu par izmaiņām darba organizācijā, norādot, ka spēkā esošā NMPD darba koplīgums nosaka, ka savstarpējās konsultācijas par reorganizāciju (datumiem, iemesliem, sekām un pasākumiem attiecībā uz darbiniekiem) notiek ne vēlāk kā sešas nedēļas pirms reorganizācijas uzsākšanas.
Arodbiedrība paziņojumā medijiem pauda, ka šādas konsultācijas nav notikušas, NMPD vadība 11. novembrī arodbiedrības pārstāvjus mutiski informēja par rīkojumu un paziņoja, ka izmaiņas tajā vairs nav iespējamas. Konsultācijas ar arodbiedrību pārstāvjiem rīkojuma tapšanas laikā nav bijušas.
22. novembra vēstulē NMPD vadība atteikusies pildīt LVSADA iesniegto prasību, informēja arodbiedrība.
Ja uzsākto strīdu neizdosies atrisināt sarunu ceļā, LVSADA ir gatava vērsties tiesā.
Arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris sarunā ar Latvijas Radio uzsvēra, ka "iepriekš sarunu ceļā pozitīvās izmaiņas panākt neizdevās".
"Darba likuma izpratnē konsultācijas ir sarunas, tas ir dialogs, meklējot abpusēji pieņemamu risinājumu. Tā nav ultimatīva informēšana, postfactum par to, kas jau ir noticis, sakot, ka nekādas izmaiņas nebūs. Muti ciet! Kāja virsū. Un tikai uz priekšu! Tā tas nenotiks," LTV sacīja Keris.
"Ja mums neizdosies vienoties sarunu ceļā, mums tiesība vērsties tiesā, tam arī gatavojamies, kā tiesa lems, tā būs," viņš sacīja.
Neapmierinātākie ar pārmaiņām, pēc Kera teiktā, esot darbinieki Latgalē. Tur plānotas vērienīgākās pārmaiņas. Arodbiedrība saņēmusi apmēram 20 darbinieku rakstiskas pretenzijas.
Ministrs: NMPD un LVSADA šis jautājums jāatrisina
Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") Latvijas Radio sacīja, ka šis jautājums dienestam ar arodbiedrību būtu jāatrisina.
"Jautājums ir par procesu, kā to vajadzētu izdarīt, kā atrisināt dienestam un arodbiedrībai tas jautājums, [..] divās organizācijām vajadzētu pareizi ar to tikt galā," sacīja ministrs.
Jautāts, vai nedomā par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadības maiņu, ministrs atbildēja, ka "nekādā gadījumā" un ka viņš atbalsta Lieni Cipuli.
Savukārt jautāts, vai neredz vajadzību pašam iejaukties un sēdēt klāt sarunās, LTV pauda, ka "neformāli mums bija viena tikšanās pirms kāda laika. Un bija punkti, kur ir dažāda juridiska interpretācija. Tāpēc es domāju, ka vajag pamēģināt vēlreiz sēdēt. Es uzskatu, ka nedrīkst publiski tik daudz tracināt sabiedrību. Mēs jau ejam uz priekšu."
NMPD: Arodbiedrības prasībai nav pamata
NMPD uzskata, ka arodbiedrības prasībai nav pamata, jo šobrīd jau 94% brigāžu darbinieku ir parakstījuši vienošanos par grozījumiem darba līgumā.
Dienestā aģentūrai LETA norādīja, ka operatīvā darba organizācija ir dienesta atbildība - brigāžu darba laika, sastāva un izvietojuma izmaiņas notiek regulāri un nav jāskaņo ar arodbiedrībām.
NMPD uzskata, ka visas Darba likuma prasības attiecībā uz darbinieku tiesībām tiek ievērotas, arī koplīgumā noteiktās.
NMPD ir noslēgts koplīgums ar četrām arodbiedrībām, no kurām pārējās nav izteikušas prasību atcelt plānotās dienesta darba organizācijas izmaiņas, aģentūrai LETA norādīja dienestā.
NMPD gan turpinās sarunas ar LVSADA. Arodbiedrība Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadību uz izlīgšanas komisijas sēdi aicinājusi nākamajā pirmdienā, un dienesta vadītāja Liene Cipule uz to dosies.
Viņa gan norādīja, ka "operatīvajā darbā ir ļoti svarīgi nemētāties ar rīkojumiem. Vienu dienu parakstīt, otru dienu atsaukt. Pie šī rīkojuma strādājām pietiekoši ilgi. Tas tika izsvērts un tikai tad skaidrots darbiniekiem. Un tikai pēc skaidrošanas arī parakstīts. Un, jā, es neplānoju atcelt nevienu rīkojumu, ko es esmu izdevusi dienestā."
KONTEKSTS:
Taupības pasākumi skāruši arī neatliekamo medicīnisko palīdzību. Dienesta budžets nākamgad nevis pieaugs, bet gan par 1,6 miljoniem eiro tiks samazināts, – tā lēmusi valdība. Tas nozīmē, ka atsevišķās Latvijas vietās samazinās dežūrējošo brigāžu skaitu naktīs un turpinās jau uzsākto pāreju no trīs uz divu cilvēku brigādēm.
"Šīs pārmaiņas pārsvarā skar mūsu darbiniekus. Viņiem būs jāpamaina attieksme. Jākļūst elastīgākiem. Iespējamas darba vides pārmaiņas. Bet iedzīvotājus nekādā veidā šie lēmumi neskars. Ir atsevišķas vietas, kur mums darbiniekiem tiks samazinātas darbavietas, bet visiem tiks piedāvāts darbs dienestā, citā līdzvērtīgā amatā," skaidroja NMPD vadītāja Liene Cipule.