4. studija

Kāpēc veikali pēkšņi sākuši tirgot nezināmas izcelsmes preces?

4. studija

4. studija. Autobusu pieturas un nezināmas izcelsmes preces

Vai iespējams novērst kremācijas krāšņu radītās smakas Rīgas krematorijas apkaimē?

Brāļu kapu darbinieki sūdzas par smaku no tuvējās krematorijas; viņus aicina samierināties

Latvijā jau vairākus gadus ir aktuāls Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likums, kas nosaka šo divu nozīmīgo Latvijas vēstures un kultūras pieminekļu aizsardzību, uzturēšanu un pārvaldību. Likuma mērķis ir nodrošināt šo pieminekļu saglabāšanu, kā arī veicināt sabiedrības cieņu pret to nozīmi un vērtībām. Tomēr šis likums Rīgas Brāļu kapus un to darbiniekus jau gadiem ilgi nepasargā no smakām, kuru iemesls ir kaimiņos esošā krematorija.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" saņēma Rīgas Brāļu kapu darbinieku sūdzību – no kaimiņos esošās krematorijas dūmeņa nākot ne tikai biezi dūmu mutuļi, bet arī neciešama smaka. Rīgas krematorija, kur šoruden mēnesī tiek kremēti vairāk nekā 200 mirušu cilvēku ķermeņi, atrodas vienā Varoņu ielas pusē, bet Rīgas Brāļu kapi – otrā. Tur savukārt atdusas vairāk nekā 2000 karavīru, kuri ziedoja dzīvību Latvijas neatkarības vārdā. Abās Varoņu ielas pusēs rūpējas par mirušiem cilvēkiem, taču jau gadiem ilgi kaimiņu starpā smakas dēļ ir saspringtas attiecības.

Kapsētas darbinieki cīnās ar dūmu nosēdumiem un smakām

Rīgas Brāļu kapu zaļās zonas strādniece Gunta Bandere raidījumam skaidroja, ka uzskata – kremācijas pakalpojumiem ir jābūt, bet kapsētas darbiniekiem ir negatīva pieredze: 

"Valdošie vēji ir no tās puses, un diemžēl ļoti bieži melni vai dažādu nokrāsu dūmi ir Brāļu kapos un nepatīkama smaka."

Savukārt kapu pārzine un dārzniece Inta Putniņa pastāstīja, ka

cilvēkiem, kuri šeit strādā, jācīnās ar dūmu radītajiem nosēdumiem uz koku lapām un šūnakmeņiem. 

"Ļoti bieži ir bijis, ka nāk tūristu grupas un te, īpaši relikvārijos jeb depozitārijos, uzkrājas dūmi, un tūristi ir spiesti iet tādā pilnīgi sadūmotā vietā. Arī kapulauks ir pazemināts, un tur tie dūmi ilgi pastāv. Nevar zināt, kurā brīdī šīs smakas nāks un kurā brīdī tās būs," sacīja Bandere.  

Brāļu kapu darbinieki atzina, ka cilvēks pie visa spēj pierast. Arī pie ķimikāliju un gāzes smārda, kas nereti nāk no turpat netālu esošā dzelzceļa kravas vilcienu vagoniem, pie sēru zvana, kas vēsta par aizgājēja izvadīšanu Pirmajos Meža kapos. Taču no kremēšanas krāsnīm nākošā smaka esot neciešama, un no tās nereti kļūstot pat slikti ap dūšu.

"Tā ir tāda smaka, ka ceptu gaļu, ka dedzinātu. Un dažreiz ir tā, ka kādu vilnas apģērbu ugunskurā dedzinātu; dažreiz ir tāda vairāk sintētiska smaka," skaidroja Putniņa.

Vides dienests: Dūmu emisijas var rasties specifiskās darbības dēļ

Par neciešamo smaku ziņots arī Valsts vides dienestam (VVD), uzsvēra Brāļu kapu darbinieki, bet nekas nav mainījies. Ir dienas, kad cilvēki var elpot svaigu gaisu, bet ir dienas, kad no rīta jau jūtams smagnējais smārds, kas liecina – kaimiņos sākušies kremēšanas darbi. Valsts vides dienestā gan paziņoja, ka sūdzību par krematorijas radītām smakām neesot bijis.

VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas vadītājs Mikus Freijs raidījumam norādīja, ka "īslaicīgas tumšas krāsas dūmu emisijas no dūmeņa var rasties SIA "Rīgas kremācijas centrs-krematorija" specifiskās profesionālās darbības dēļ".

"Saskaņā ar atļaujā izvirzītajiem nosacījumiem, piesārņojošās darbības veikšanai SIA "Rīgas kremācijas centrs-krematorija", tajā skaitā krematorijas iekārtas darbībā, ir jānodrošina optimālā degšanas režīma uzturēšana, kā arī gaisa (emisiju) attīrīšanas iekārtas jāekspluatē saskaņā ar to ražotāju specifikāciju un ne retāk kā reizi mēnesi jāveic gaisa attīrīšanas iekārtu apskate, lai pārliecinātos, vai tās darbojas atbilstoši ražotāja instrukcijām," teikts VVD rakstiskā skaidrojumā. 

Krematorija aicina ar smaku sadzīvot

Tikmēr krematorijā norādīja, ka smakošana atkarīga nevis no kremēšanas krāsns darbības, bet gan no kremējamā "klienta" izmēriem un zārka materiāla, un aicināja ar šo smakošanu tomēr sadzīvot. Jo – kur ir degšanas process, būs arī dūmi.

"Tas ir tāds sensitīvs jautājums. Mēs nevaram pateikt – ziniet, mums tur pāris cilvēku netālu sūdzas, jūs nevarat ņemt šo zārku, vai mēs nevaram kurināt jūsu tuvinieku, jo viņš ir krietni apaļīgs.

Smaku jau nevar nekādā veidā nofiltrēt. Jūs, kad, teiksim, cepat gaļu, tur būs šī gaļas smaka jebkurā gadījumā; jūs nevarat izdarīt tā, lai viņas nebūtu," norādīja Verpakovska,

uzsverot, ka krematorija netiks slēgta, tāpat kā neslēdz rūpnīcas, kurām blakus dzīvo cilvēki.

Nedaudz papētot, raidījums "4. studija" gan noskaidroja, ka pasaulē jau labu laiku izmanto dažādas filtrēšanas sistēmas, lai apkārtējiem nebūtu jācieš aizgājēju kremēšanas procesā radušās smakas. Tiek minēti dūmgāzu filtri, sekundārās sadedzināšanas kameras, kas likvidē atlikušos dūmus, gāzes, un citi varianti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti