Izmanto gan zvanus, gan īsziņas un "WhatsApp" ziņas. Tā izdevies panākt simtprocentīgu mazo bērnu vakcināciju, kas ir arī viens no prakses kvalitātes kritēriju rādītājiem.
Ja izdodas sasniegt drošības sajūtu, tad uzticēsies
Dzalba lielajā praksē aktīvi rit vakcinācija pret kovidu. Valsts apmaksātās gripas potes vēl gaida. Bērni līdz divu gadu vecumam šajā praksē vakcinēti pilnīgi visi. Tas ir arī viens no valsts noteiktajiem kvalitātes kritērijiem. Arī pieaugušie tiek apziņoti.
"Ikvienā praksē ir šaubīgie, bet tas ir normāli. Šie jautājumi ir jāizrunā. Tas, kas nav atrisināts, ir fanātiķi. Kuru dzīves redzējums balstās jūtās, enerģijās un astrālos.
Viņiem grūti saprast šos medicīnas sasniegumus, un viņi izvairās no vakcinācijas. Ja mēs varam sniegt šo drošības sajūtu, tad lielākā daļa uzticas, izprot," stāsta Dzalbs.
Kamēr e-veselības digitalizācija attīstās dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" ieviešanas ātrumā, katra prakse ikviena pacienta potēšanas statusam seko pati.
"Mēs to sagaidām un pieprasām no NVD (Nacionālā veselības dienesta), lai mums e-veselībā šī funkcionalitāte būtu. Lai informācija būtu ne tikai statiska. Lai varam izmantot, lai varam veidot atgādinājumus, ja vakcinācija tiek iekavēta," teic Dzalbs.
Pagaidām tas redzams katra pacienta kartītes aizmugurē. Tur fiksētas visas veiktās potes.
"Gan zvanām, gan rakstām īsziņas, gan "WhatsAapp", atsaucība ir laba," vērtē vecmāte Nika Nasteviča.
"Nu, lai pasargātu sevi"
Ko saka paši Staļģenes iedzīvotāji? "Difterijas pote jau man ir sen, un es ik pa desmit gadiem taisu. Jo ir tāda slimība, kas var būt gan jaunākiem, gan vecākiem," saka Maiga. Arī Ilgvars atzīst, ka darot to, ko prasa dakteris: "Jābūt paklausīgam pilsonim, jūs saprotat?" Judīte tikai pret kovidu negrasoties šogad potēties: "Iepriekš... Gripu, jā, ērces, jā. Nu, lai pasargātu sevi."
Bet pie tiem, kuriem grūti staigāt, ārsts un potes atbrauc pašas. Šos pacientus Dzalbs vakcinē mājas vizīšu laikā.
Valstī gan vakcinācijas aptvere nav tik laba kā šajos Zemgales 30 kilometros, kur darbojas daktera Dzalba komanda. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija liecina, ka pieaugušo vakcinācijas aptvere pret difteriju samazinājusies. 2020. gadā vakcinēti bija 55,8%, 2023. gadā imunizācijas līmenis samazinājies par 4,3% sasniedza tikai 51,1%. Pēc zēna nāves vakcinēties gribētāju skaits pieaug.
"Tomēr ir kaut kāda reakcija uz to, ko mēs runājam. Bet nepietiekami, lai apturētu neimūnā slāņa palielināšanos," atzīst SPKC Infekcijas slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.–2027. gadam nosaka, ka pieaugušo vakcinācijas līmenim pret difteriju un stinguma krampjiem šogad jāsasniedz vismaz 55%.