Saslimstība ar Covid-19 sāka pakāpeniski pieaugt kopš vasaras sākuma, un pēdējie dati liecina, ka katrs piektais paraugs, kas izmeklēts uz koronavīrusu, ir pozitīvs.
"Tas ir pietiekami liels īpatsvars. Tas liecina, ka situācija ir apmēram līdzīga, kā bija janvāra sākumā pēc vīrusa izplatības. Tātad varam secināt – ja cilvēks ir saslimis, visticamāk, būtu vērts pārbaudīties uz Covid-19. Var veikt arī paštestu," sacīja Perevoščikovs.
Tāpat par saslimstības pieaugumu liecina Covid-19 pacientu skaita pieaugums slimnīcās. Aizpagājušajā nedēļā šī vīrusa dēļ bija stacionēti 83 cilvēki, kas epidemiologa vērtējumā ir pietiekami liels kāpums, salīdzinot ar nedēļu iepriekš stacionētajiem 70 slimnīcās nonākušajiem.
Savukārt par slimības smagumu liecina tas, cik daudz ar Covid-19 inficēto ir miruši.
Pēdējo divu nedēļu laikā SPKC saņēmis ziņas par deviņiem nāves gadījumiem.
Perevoščikovs piebilda, ka pārsvarā slimnīcās ārstējas cilvēki, kas ir vecāki par 65 gadiem.
"Kopējais noslogojums slimnīcās nevar salīdzināties ar to, kas bija pandēmijas sākumā. Arī ziemas mēnešos, kad bija iepriekšējais Covid-19 pacēlums, bija novērots daudz vairāk pacientu, kas ārstējās slimnīcās," sacīja epidemiologs.
Viņš pastāstīja, ka šovasar ir novērots saslimstības pieaugums, kas saistīts ar jauna Covid-19 varianta izplatīšanos.
"Visticamāk, būs ilgu laiku jāsadzīvo ar šo vīrusu, un pacēlumi novēroti apmēram divas, varbūt pat trīs reizes gadā ne tikai ziemas mēnešos, bet arī vasarā. Un šīsvasaras pacēlums, vismaz par to liecina Latvijas dati un dati no ārzemēm, ir vislielākais saslimstības kāpums tieši vasaras mēnešos, kas bija novērots līdz šim," atklāja Perevoščikovs.
Turklāt jaunie paveidi zināmā mērā apiet iepriekš iegūtu imunitāti.
Ko darīt saslimstot?
Saslimstot ar Covid-19, vajadzētu palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem. Tas attiecas arī uz bērniem.
To vajadzētu ievērot laikā, kamēr ir slimības simptomi un papildus vēl trīs dienas. Bet, ja slimība turpinās ilgāk par septiņām dienām, tad gan papildu dienas palikt mājās nebūtu vajadzības.
Gadījumā, ja cilvēkam tomēr nepieciešams iziet no mājām, epidemiologs aicina rūpēties par apkārtējiem un izmantot medicīnisko masku vai respiratoru sabiedriskajās vietās.
Cilvēkiem ar lielākiem riskiem – vecāka gadagājuma un cilvēkiem ar hroniskām slimībām – vajadzētu padomāt par to, vai vērts apmeklēt vietas ar ļoti daudz cilvēkiem un sliktu ventilāciju. Iesaka arī regulāri mazgāt rokas.