Interese par militāro poligonu "Sēlija" bija liela. Viens no vietējiem iedzīvotājiem sāpīgākajiem tematiem ir autoceļi. Sunākstes pagasta iedzīvotāja Mirdza pauda cerību, ka poligona izveide veicinās ceļu atjaunošanu, jo šobrīd līdz Sunākstei ved tikai grants ceļi.
"Nenormāli putekļi! Ar visu atputekļošanu putekļi iet pa gaisu. Nenormāli daudz brauc smagās mašīnas, fūres, baļķvedēji. Un tās bedres! Nenormāli daudz! Nevis tādas bedres, bet "trepīte". Un tā "trepīte" veidojas tieši no smagajām mašīnām," viņa stāstīja.
Ceļu un tiltu infrastruktūras nodrošināšana ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, jo tas prasa lielus finanšu līdzekļus. Tuvākajā laikā paredzēts atjaunot autoceļu Daudzeva–Viesīte–Apserde.
Vietējos iedzīvotājus uztrauca arī tas, ka Sunākstē un tuvākajā apkārtnē ir problēmas ar mobilajiem sakariem.
"Ja kādreiz bija tā, ka varēja LMT sazvanīt, TELE2, tad tagad cilvēki sūdzas, ka tiešām nav zonas un sakari ir pasliktinājušies. Tauta runā, ka tas ir sakarā ar poligona izveidi. Vai tas ir ar to sakarā vai nav, bet tas ir ļoti jūtams," stāstīja sunākstiete Laima.
Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Aivars Puriņš noliedza, ka šie traucējumi būtu saistīti ar poligona izveidi: "Mēs, tieši otrādi, pētām un saprotam – tā kā mums šeit ir jāizveido aktīva darbības vieta, ir jānodrošina un jāpapildina sadarbība ar mobilo telefonu operatoriem, lai pārklājums būtu pietiekams, lai varētu izmantot ikdienā."
Šobrīd militārā poligona "Sēlija" vajadzībām tiek veikta atmežošana 450 hektāru platībā, lai veidotu nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas zonu. Atmežošanu veic "Latvijas Valsts meži", un šobrīd ir paveikti jau 80% darbu.
Dabas mīļotājus, tostarp arī pensionēto mežsargu Ivaru, uztrauca tas, ka tiek izzāģēti arī jaunie kociņi.
"Viss mūžs tajā mežā nostrādāts, zināms darbs ieguldīts, vienkārši žēl, ka tādas skaistas jaunaudzes, kurām vēl vajadzētu vairākus desmitus gadu augt, tiek novāktas, bet tāda tā situācija diemžēl ir," teica Ivars.
Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs skaidroja, ka izzāģēti tiek visi koki, kas atrodas atmežošanas zonās: "Nav tā, ka mēs skatījāmies, kas tur atrodas, cik lieli koki. Pēc diezgan ietilpīga plānošanas procesa tika izplānots, ka šī būtu tā vieta konkrētajam objektam, kartē iezīmēta, un tad secīgi, lai varētu izbūvēt, labiekārtot, arī koki tiek atmežoti."
Neapmierināti ir arī ogotāji un sēņotāji. Lai gan sarunas par to vēl turpinās, visticamāk, viņiem poligona teritorijā būs aizliegts ievākt ogas un sēnes. Tāpat vietējiem jārēķinās ar to, ka poligona darbības laikā būs dzirdamas šāvienu skaņas un citi trokšņi.
Vienlaikus poligona izveide dos iespēju daudziem uzņēmējiem sniegt savus pakalpojumus, uzsvēra Nacionālo bruņoto spēku pārstāvis, majors Gatis Muižnieks, kurš ir arī topošais Sēlijas militārā poligona priekšnieks.
"Vietējiem jādomā sava niša, kur attīstīties ēdināšanas nodrošināšanā, nakšņošanā un sadzīves pakalpojumu sniegšanā.
Idejas var smelties no Ādažiem, Ādažu uzņēmējiem. Jāmeklē kontakti, un tur arī būs risinājumi, idejas, kā varētu šeit, Sēlijas pusē, attīstīties," akcentēja Muižnieks.
Iedzīvotāju interese bija liela, un neskaidro jautājumu – daudz, tādēļ Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un citām iesaistītajām institūcijām plāno arī turpmāk informēt sabiedrību par poligona attīstības gaitu.
KONTEKSTS:
Starptautisku militāro bāzi "Sēlija" Aizsardzības ministrija sāka veidot 2022. gadā. Jauna militārā poligona nepieciešamība tiek pamatota ar NATO samitā pieņemto Baltijai svarīgo lēmumu par NATO daudznacionālo kaujas grupu palielināšanu līdz brigādes līmenim katrā valstī. Latvijā kaujas grupu vadīs Kanāda.