Obligātajā aizsardzības dienestā nākamgad iesauks 850 cilvēku; brīvprātīgi var pieteikties līdz 15. jūlijam

Nākamgad iesaukums valsts aizsardzības dienestā (VAD) notiks divas reizes, un kopumā trijos dienesta veidos tiks iesaukti līdz 850 cilvēku, liecina aizsardzības ministres Ināras Mūrnieces (Nacionālā apvienība) izdotā pavēle. Otrajam iesaukumam, kas sāksies janvārī, Latvijas pilsoņi aicināti pieteikties brīvprātīgi līdz šā gada 15. jūlijam, informēja Aizsardzības ministrijā.

ĪSUMĀ:

Kopumā 850 jauniešu

Pavēle, kas publicēta oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", izdota, lai veicinātu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanu un nodrošinātu iesaukumu valsts aizsardzības militārajā dienestā, pamatojoties uz Valsts aizsardzības dienesta likumu.

Iesaukums 2024. gadā notiks janvārī un jūlijā. 

11 mēnešu garajam dienestam Nacionālo bruņoto spēku vienībā iesauks 600 personas: 120 cilvēkus janvārī un 480 – jūlijā.

Savukārt kopumā piecu gadu dienestam Zemessardzē nākamgad iesauks līdz 200 personām, bet dienestam, piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu militārās izglītības iestādē vai NBS vienībā, – līdz 50 cilvēkiem.

Līdz ar to kopumā trīs dienesta veidos iesauks līdz 850 jauniešu. 

Varēs dienēt arī reģionos

Aizsardzības ministrijā informēja, ka iesaukums NBS vienībā tiks īstenots trīs dienesta vietās: Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē un Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, Gulbenes novadā.

Lai nokļūtu sev vēlamajā dienesta vietā, iesaucamie aicināti dienestam pieteikties brīvprātīgi un anketā šo vietu norādīt.  

Piesakoties brīvprātīgi, līdz 200 jauniešu varēs arī dienestu pildīt Zemessardzē, kopumā dienot piecus gadus un ik gadu apmācībā piedaloties 28 dienas. Dienests Zemessardzē tiks piedāvāts līdz 50 jauniešiem katrā Zemessardzes brigādē – 1. Rīgas brigādē, 2. Vidzemes brigādē, 3. Latgales brigādē, 4. Kurzemes brigādē.

Arī dienests Zemessardzes vienībās iespēju robežās tiks piedāvātas tuvāk dzīvesvietai.

Savukārt līdz 50 jauniešu – augstākās izglītības iestāžu studentu – varēs brīvprātīgi pieteikties valsts aizsardzības dienesta  rezerves virsnieka apmācības kursam, kas ilgs piecus gadus, norādīja ministrijā.

Šāds iesaucamo skaits 2024. gadam noteikts,  lai nodrošinātu kvalitatīvu valsts aizsardzības dienesta apmācību procesu. Jāņem vērā, ka valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums noslēgsies 2024. gada jūnijā.

Trūkstošos atlasīs pēc nejaušības principa

Līdzīgi kā pirmajā iesaukumā, tā arī otrajam iesaukumam, kas dienestu uzsāks janvārī, Latvijas pilsoņi sākotnēji tiek aicināti pieteikties brīvprātīgi līdz 15. jūlijam vienotajā rekrutēšanas platformā www.klustikaravirs.lv.

Ja šajā termiņā vēlamais cilvēku skaits dienestam NBS netiks sasniegts, iztrūkstošo noteiks ar atlasi pēc nejaušības principa, kas tiek plānota 2023. gada 10. augustā.

Pirms atlases visiem iesaucamajiem, kuri kvalificējas atlasei, tiks piešķirts kārtas numurs. Pēc nejaušības principa no šiem kārtas numuriem tiks atlasīti iesaucamie.

Nepieciešama e-adrese

Lai pilsonis saņemtu informāciju par iesaukumu, jābūt izveidotai oficiālai elektroniskai adresei jeb e-adresei, uz kuru tiks izsūtīta pavēste par ierašanos uz pārbaudēm. Ja pilsonim e-adrese nav izveidota, pavēsti nosūtīs uz deklarēto dzīvesvietu vai izsniegs pret parakstu.

Saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likumu e-adrese no šī gada 1. jūnija ir obligāta Latvijas pilsoņiem – vīriešiem – no 18 līdz 27 gadu vecumam. Oficiālo elektronisko adresi var izveidot vienotajā elektronisko pakalpojumu portālā www.latvija.lv, klikšķinot uz banera "e-adrese".

Lai izveidotu e-adresi, pilsonim nepieciešams kāds no elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkiem – eID karte vai arī eParaksts mobile. E-adrese nodrošinās iespēju saņemt informāciju no Aizsardzības ministrijas par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestu, kā arī turpmāk kalpos kā e-pasts saziņai ar valsti.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums ir brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam.

Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, no kuriem 11 ir sievietes, seši - ārvalstīs dzīvojošie.

Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiek konstatēti šķēršļi dienestam, veic veselības pārbaudi. Katram pilsonim tiek sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Vienlaikus augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti