Lejasciemieši tilta remonta dēļ jūtas nošķirti; «Latvijas Valsts ceļi» skaidro – pagaidu risinājums būtu pārāk dārgs

No šīs nedēļas uz aptuveni sešiem mēnešiem satiksmei ir slēgts tilts pār Gauju uz vietējā autoceļa Lejasciems–Māli, jo notiek tilta remonts. Ziņa par tilta remontu raisījusi vietējo iedzīvotāju satraukumu, jo tie, kuri dzīvo Gaujas kreisajā krastā, nu nošķirti no Lejasciema centra – pagaidu tilts, ko šķērsot ar vieglo automašīnu, uzbūvēts netika. Tiesa, gājējiem un velosipēdistiem pagaidu tilts būs. 

Lejasciemā iedzīvotāji tilta remonta laikā pieprasa izbūvēt pagaidu tiltu
00:00 / 04:15
Lejuplādēt

Netālu no tilta "Gaujmalnieku" mājā dzīvo Digna Baltiņa. Viņas māja gan atrodas Lejasciema pusē, bet, kā stāsta Digna, lielākās problēmas būs pretējā krastā dzīvojošajiem.

"Ir taču cilvēki, kuriem vajag skolas un elementāru medicīnisko palīdzību, veikali, pensionāriem pasts, tas jau ir būtiskākais, un tur nav tā, ka ir tikai divi cilvēki, kas netiks pāri," sašutumu neslēpa Digna.

Ķemeru māju iedzīvotājiem ik dienu, lai nokļūtu darbā, būs jāizmanto apbraucamais ceļš. Saimniece Jana Igaviņa vērtēja, ka tas būs gan laika, gan finanšu patēriņš.

"Mums kā Lejasciema iedzīvotājiem tas viennozīmīgi nozīmē to, ka tiekam atgriezti no centra, no pakalpojumiem, līdz ar to mūsu dzīves kvalitāte tiek sagandēta," viņa pauda.

Jana pastāstīja, ka viņas ģimenē dzīvo trīs ekonomiski aktīvi cilvēki – viņa, vīrs un meita. "Mēs katrs strādājam savā novada punktā, mēs parēķinājām, ja mēs pārvietojamies pa šo papildu ceļu, tad šajā laikā mēs nobraucam vēl 4000 kilometru, rēķiniet paši degvielas summas. Bet šeit vēl ir otrās grupas invalīdi, šeit tālāk ir saimniecība, jauna ģimene, pensionāri, tur tālāk mums ir kaimiņi daudzbērnu ģimene. Mēs esam lauku cilvēki, mums ir dārzu apstrāde, mēslu vešana, vagošana, ecēšana, tā ir visa mūsu dzīve," skaidroja saimniece.

Pie tilta sastaptā uzņēmēja Olita Berkolde vērtēja, ka pagaidu tilta neesamība būs apgrūtinājums arī lauksaimniekiem, kuriem apstrādājamie lauki ir abos Gaujas krastos, tostarp arī viņai pašai.

Apvedceļš, kas tiek piedāvāts kā alternatīva, gan sadārdzina pārvietošanos, gan arī, kā stāsta lejasciemietis Aigars, nebūt nav kvalitatīvs.

Iedzīvotāji savākuši parakstus un nosūtījuši vēstuli uzņēmumam "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) ar lūgumu rast iespēju pagaidu tiltam.

Atbildē teikts, ka tas sadārdzinās projekta izmaksas, kas varētu būt ap 100 tūkstošiem eiro.

LVC pārstāve Anna Kononova norādīja, ka remontdarbi un to gaita ir saskaņota ar Gulbenes novada pašvaldību, savukārt no Valsts vides dienesta (VVD) ir saņemtas ieteikuma rekomendācijas un arī prasība veikt remontdarbus, iespējami maz skarot upes gultni, tostarp izvairoties no pagaidu tilta būvniecības.

"Ir jāsaprot, ka pagaidu tilta būvniecība izmaksā apmēram 100 tūkstošus eiro, kas liek uz jautājuma zīmes visu projekta realizāciju, jo 100 tūkstoši ir ievērojama naudas summa, līdz ar to šis ir viens no tiem projektiem, kas tiek realizēts bez pagaidu tilta būvniecības," skaidroja Kononova.

Lejasciemieši pauduši neizpratni arī par to, kāpēc, ja tika būvēts pagaidu gājēju tilts, to nevarēja pielāgot arī vieglajam auto.

Komentējot šo jautājumu, LVC norādīja, ka situāciju izvērtēja inženieri, kuri atzina, ka šai vietā iespējams izbūvēt tiltu gājējiem. LVC paskaidroja, ka pagaidu tilti autosatiksmei tiek izbūvēti gadījumos, ja ir liela iedzīvotāju pārvietošanās plūsma. Šajā gadījumā iedzīvotāju skaits un satiksmes intensitāte konkrētajā vietā esot neliela.

Lejasciemieši nav pret tilta remontu kā tādu, jo pirms 50 gadiem celtajam tiltam tas bija nepieciešams. Kā informēja LVC, būvdarbi ilgs apmēram sešus mēnešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti