Izglītības satura centrs: Daudz vairāk skolēnu izvēlas kārtot bioloģijas, fizikas un ķīmijas eksāmenus

Šogad valsts pārbaudes darbu laiks sāksies 15. maijā ar latviešu valodas eksāmenu vidusskolu beidzējiem. Eksāmeni 9. un 12. klašu skolēniem būs līdz jūnija beigām. Sertifikāti par pamatizglītību būs pieejami 21. jūnijā un par vispārējo vidējo izglītību – 11. jūlijā. Tikmēr daudz vairāk skolēnu izvēlas kārtot bioloģijas, fizikas un ķīmijas eksāmenus, norādīja Valsts izglītības satura centrā.

Izglītības satura centrs: Daudz vairāk skolēnu izvēlas kārtot bioloģijas, fizikas un ķīmijas eksāmenus
00:00 / 01:58
Lejuplādēt

Ar šo gadu Valsts izglītības satura centrs noslēdz pāreju uz pilnveidoto mācību saturu un pieeju. Tādējādi šogad pirmo reizi visiem 9. klašu skolēniem būs jākārto centralizētie eksāmeni. Tie būs latviešu valodā, matemātikā un svešvalodā. Eksāmens latviešu valodā pirmo reizi būs vienotā veidā gan tiem, kuri mācās pamatizglītības programmā, gan tiem, kuri latviešu valodu apgūst mazākumtautību programmā.

9. klašu audzēkņi eksāmenus sāks 24. maijā. Vispirms notiks eksāmeni latviešu valodā un svešvalodā, bet jūnijā – matemātikā.

Vidusskolēniem valsts pārbaudes darbi optimālajā vai vispārējā līmenī būs latviešu valodā, matemātikā un svešvalodā. Vidusskolas beidzējiem eksāmens latviešu valodā būs 15. maijā, bet mutvārdu daļa – no 7. līdz 9. jūnijam. Eksāmeni svešvalodā – angļu, vācu vai franču valodā B2 līmenī – būs no 5. līdz 9. jūnijam. Savukārt matemātikā – 1. jūnijā.  

Skolēni var izvēlēties kārtot arī jebkuru augstākā līmeņa eksāmenu kādā no padziļinātajiem kursiem svešvalodā, latviešu valodā un literatūrā, matemātikā, bioloģijā, sociālajās zinātnēs, ķīmijā, fizikā, dizainā un tehnoloģijās, vēsturē. Šajā ziņā par skolēnu izvēlēm ir vērojamas pozitīvas tendences, atzīmēja Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko.

"Kopējais eksāmenu kārtotāju skaits vidusskolā uzrāda ne tikai to, ka mums ir ļoti ievērojams kārtotāju skaits pamatkursā vai optimālajā līmenī, bet arī ļoti pozitīva tendence par kārtotāju skaitu dabas zinību mācību priekšmetos. Ir būtiski pieaudzis kārtotāju skaits fizikā un ķīmijā un sasniegts absolūti rekordskaitlis bioloģijā. Ceram uz šādu turpmāku perspektīvu arī citos gados," norādīja Voroņenko.

Apkopotie dati rāda, ka augstākā līmeņa eksāmenu bioloģijā kārtos 2355 vidusskolēni, pērn to izvēlējās – 1077; fizikas eksāmenu vēlas kārtot 958 audzēkņi, bet ķīmijas – 970. Arī šie skaitļi ir uz pusi augstāki nekā pirms gada. Gandrīz tikpat populāra izvēle kā bioloģija ir arī sociālās zinātnes.

Eksāmeni ģeogrāfijā, kultūrā un mākslā, kā arī programmēšanā notiks tiešsaistē – valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā. Iepriekš šī metodika gan ar aizķeršanos pērn novembrī, gan bez tās – šogad februārī – izmēģināta vairākās skolās.

Skolēnu parādīto sniegumu visos eksāmenos izteiks procentos. 9. klašu skolēnu pārbaudījumu darbos iepriekš vērtējums bija ballēs. Tādējādi rezultāti būs salīdzināmi un objektīvi izvērtējami visā Latvijā, uzsvēra Valsts izglītības un satura centrs. Centralizēto eksāmenu rezultātus vienlaikus izmantos kā atlases kritērijus uzņemšanai vidusskolā vai augstskolā. Te gan jāatgādina, ka Saeima atsevišķi lēma, ka ģimnāzijas vēl vismaz šajā mācību gadā turpinās rīkot iestājpārbaudījumus ar detalizētākiem uzdevumiem kā valsts pārbaudījumos.

Šogad gan 9., gan 12. klašu skolēniem jāpārvar augstāka – vismaz 10% – barjera, lai eksāmens tiktu uzskatīts par nokārtotu. 

Centralizēto eksāmenu sertifikāti elektroniskā formā būs pieejami 9. klašu beidzējiem 21. jūnijā, bet vidusskolas beidzējiem – 11. jūlijā. Tiem skolēniem, kuriem sertifikātu vajadzēs iestājai ārvalstu augstākās izglītības iestādē ārzemēs, būs iespēja saņemt izziņu par nokārtotiem eksāmeniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti