Nedaudz mazinājusies interese par valsts apmaksāto medicīnisko apaugļošanu

Valsts apmaksātās medicīniskās apaugļošanas programma Latvijā darbojas kopš 2012. gada. Šajā laikā pēc programmas ietvaros veiktajām procedūrām notikušas apmēram 2500 dzemdības, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati. Kopš pagājušā gada sākuma programmā ieviestas izmaiņas.

Nedaudz mazinājusies interese par valsts apmaksāto medicīnisko apaugļošanu
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

No 2022. gada 1. janvāra no līdzšinējiem 37 līdz 40 gadiem (ieskaitot) paaugstināts sieviešu vecums, kurām pieejama valsts apmaksātā medicīniskā apaugļošana. Sievietes nav kavējušās to izmantot, stāstīja NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Līva Seile.

"Tiklīdz tika veikti vecuma ierobežojuma grozījumi pagājušā gada janvārī, bija novērojams, ka tieši vecuma grupa 38 līdz 40 gadiem stājās rindā, lai saņemtu šo pakalpojumu, taču gada griezumā šīs sievietes, kas stājās rindā, izlīdzinājās, un līdz gada beigām šis pieplūdums vairs nebija vērojams tik liels," atzina Seile.

Rindā uz pakalpojumu visvairāk ir sieviešu vecumā no 33 līdz 37 gadiem.

NVD dati liecina, ka laiks no apaugļošanas sākuma līdz grūtniecības iestāšanās vidēji ir 3–5 mēneši, taču katrs gadījums ir atšķirīgs un laiks var būt ilgāks, ja nepieciešami papildu izmeklējumi vai ārstēšana. Gadās, ka grūtniecība iestājas pēc gada vai vēl vēlāk.

Pērn nedaudz mazinājusies sieviešu atsaucība: NVD vēstulē paustajam uzaicinājumam izmantot šo pakalpojumu atsaukušies 60%, bet gadu iepriekš – līdz pat 70% sieviešu. Kāpēc tā?

"Mēs to varētu skaidrot ar to, ka rindas garums ir samazinājies. Varbūt tik ļoti šo pirmo iespēju neizmanto. Ja tas nav tik aktuāli, tad sieviete atliek un piemēro pakalpojuma uzsākšanu sev ērtākā brīdī," skaidroja Seile.

Iepriekš bija jāgaida gads, pusotrs, bet pašlaik, reģistrējoties rindā, pakalpojumu var saņemt jau pēc mēneša.

Kopumā pērn medicīniskās apaugļošanas pakalpojums sniegts 1024 reizes un notikušas 206 dzemdības.

NVD pārstāve norādīja, ka piedzimušo bērnu skaits varētu būt lielāks, jo pacientēm pēc 35 gadu vecuma atļauta divu embriju ievietošana. Dzemdību skaits arī neietver maksas dzemdības un ārzemēs notikušās dzemdības.

Valsts apmaksāto medicīnisko apaugļošanu veic sešās reproduktīvās veselības privātklīnikās. Vienas no tām – SIA "iVF RIGA" vadītāja Violeta Fodina novērojusi, ka ne vien pasaulē kopumā, bet arī Latvijā cilvēki par bērnu radīšanu sāk domāt arvien lielākā vecumā.

"Mana redzējuma lokā tas ir aptuveni pēc 35 gadiem, un ir daudzas sievietes, kuras vēršas pēc padoma un palīdzības pēc 40 gadiem un plāno pirmo grūtniecību," klāstīja Fodina.

Līdzīgās situācijās ārsti pacientes neatrunājot no grūtniecības, taču informē, ka olšūnu kvalitāte vecumā no aptuveni 35 gadiem pasliktinās – tās noveco, tāpēc izredzes palikt stāvoklī samazinās, bet palielinās risks, ka bērniņa gaidīšanas process būs sarežģīts. Modernā medicīna sniedz iespēju iegūt ģenētisko materiālu, kad sieviete ir jaunāka, un to saglabāt sasaldējot, tiesa, tas ir maksas pakalpojums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti