Taupības dēļ cilvēki ar maznodrošinātā statusu no nākamā gada vairs nesaņems pārtikas pakas, kuras būs tikai trūcīgajiem un krīzes situācijās nonākušajiem Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem, ziņoja Labklājības ministrija.
Ko šajā situācijā darīt, sprieda arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā. Deputāte Mairita Lūse no "Progresīvajiem" piedāvāja risinājumu – noteikt pienākumu tirgotājiem šīm pārtikas pakām ziedot produktus ar beigušos derīguma termiņu. Pēc tam, kad par to informēja ziņu portāli, sākās ažiotāža sociālajos medijos. Paniku lielākoties cēla cilvēki, kas regulāri zākā pie varas esošos.
Kādā populārā video par to izteicās arī bijusī Saeimas deputāte Glorija Grevcova: "Ja šie cilvēki ir maznodrošināti, tas nenozīmē, kas drīkst riskēt ar viņu veselību un barot viņus kā cūkas – faktiski ar produktiem, kam beidzies derīguma termiņš." Viņas video sociālajā tīklā "TikTok" ir 70 tūkstoši skatījumu.
Vēl kāds regulārs sociālo mediju dezinformators raksta: "Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) gadiem kontrolējis pārtikas kvalitāti un sodījis ar bargiem sodiem. Bet tagad viena deputāte, iespējams, kurai ar galvu ir problēmas, ierosina apiet PVD un ar putekļiem barot maznodrošinātos."
Vai tiešām produkti ar beigušos derīguma termiņu nozīmē, ka tie ir bīstami? Ne vienmēr.
Latvijā tāpat kā citur Eiropas Savienībā izmanto divus derīguma termiņus, un tikai viens no tiem liecina par produkta drošumu.
Ja uz iepakojuma rakstīts "izlietot līdz", produktu nedrīkst ēst pēc termiņa beigām. Šo tā saukto galīgo derīguma termiņu piemēro produktiem, kas bojājas īpaši ātri, piemēram, piena, gaļas un zivju izstrādājumiem.
Taču, ja uz iepakojuma rakstīts "ieteicams līdz", produktu droši var lietot arī noteiktu laiku pēc norādītā termiņa. Tā apzīmē, piemēram, maizi, makaronus, putraimus, konfektes, ievārījumus un citus konservus. Šajā gadījumā katram pašam jāizvērtē, vai produkts ir derīgs lietošanai.
Lai mazinātu pārtikas atkritumus, noteiktus produktus ar beigušos "ieteicams līdz" termiņu jau vairākus gadus drīkst atdot sociālā atbalsta organizācijām vai uzreiz cilvēkiem, kam vajadzīga palīdzība. Piemēram, smalkmaizītes var ziedot divas dienas, bet miltus un makaronus – divus mēnešus pēc termiņa beigām. Šogad kopumā ziedotas 680 tonnas pārtikas produktu, kuriem beidzies minētais "ieteicams līdz" termiņš vai kuriem bijis, piemēram, bojāts iepakojums.
Pašlaik šādus produktus kā papildu atbalstu cilvēkiem piedāvā, piemēram, pārtikas banka "Paēdušai Latvijai".
"Visbiežāk ir tā, ka cilvēks nāk uz mūsu izdales punktiem vai nu pēc "Paēdušai Latvijai" pārtikas pakām vai pēc Eiropas pakām. [Un] mēs šiem cilvēkiem piedāvājam – vai jūs gribētu papildu, piemēram, maizi (..) vai augļus, dārzeņus vai ko citu, kas tajā brīdī ir noziedots. Un, ja cilvēks saka "jā, labprāt es paņemtu", tad mēs viņam atsevišķā maisiņā iedodam," skaidroja "Paēdušai Latvijai" Agita Kraukle.
Produktus, kuriem beidzies "ieteicams līdz" termiņš, izmanto arī zupas virtuvēs un ēdiena gatavošanas nodarbībās. Pārtikas pakās tos pašlaik neliek un to nav lemts darīt arī nākotnē.
Tātad lielu daļu produktu ir droši lietot uzturā arī pēc ieteicamā derīguma termiņa beigām.