ZZS jau nākamnedēļ sadarbības sanāksmē rosinās diskusiju par uzdevumu katrai ministrijai veikt vismaz vienu funkcionālu reformu ministrijas centrālajā aparātā vai pakļautajās institūcijās. Tādējādi vienlaicīgi tiktu īstenotas vismaz 14 reformas.
ZZS atzīmēja, ka šāda reforma katrai ministrijai paredzētu uzdevumu izvērtēt savas struktūras, procesus un funkcijas, lai identificētu dublēšanos, pārmērīgas procedūras vai neefektīvas darbības jomas.
Rezultātā varētu panākt strukturālas izmaiņas, pārskatot ministrijas un tās pakļautībā esošo iestāžu struktūru, iespējams, apvienojot vai reorganizējot, lai optimizētu resursu izmantošanu.
Tāpat iespējama personāla funkciju izvērtēšana, analizējot darbinieku funkcijas un uzdevumus, lai noteiktu, vai ir iespējams samazināt valsts pārvaldes darbinieku skaitu, tai skaitā pārprofilējot darbiniekus uz stratēģiski svarīgākām jomām, norādīja ZZS.
Koalīcijas partijā atzīmēja: ne mazāk svarīga ir resursu ekonomija. Reformas gaitā varētu meklēt iespējas taupīt budžeta līdzekļus, piemēram, pārvērtējot līgumu nosacījumus ar ārējiem pakalpojumu sniedzējiem vai atsakoties no nevajadzīgām funkcijām. Arī sniegto pakalpojumu kvalitātes uzlabošana, nodrošinot klientorientētu pieeju un uzlabojot komunikāciju ar sabiedrību, ir viens no šādas reformas uzdevumiem.
ZZS uzskata, ka katra ministrija sākotnēji varētu veikt vismaz vienu funkcionālu reformu savas ministrijas iekšienē vai tās pakļautajās institūcijās sešu mēnešu laikā jeb līdz 2025. gada 1. jūnijam.
Uzsākot mērķtiecīgu darbu pie valsts pārvaldes reformas, ZZS ieskatā, būtu iespēja optimizēt ministriju un to pārraudzībā esošo iestāžu darbību, samazināt birokrātiju, palielināt caurskatāmību, mazināt administratīvo slogu un ietaupīt valsts budžeta līdzekļus.