Uztriecas virsū, cietušajām nepalīdz
Negadījums Cieceres ezerā notika 25. augustā.
Četru cilvēku ģimene – mamma, tētis un divi bērni – nolēma pavadīt svētdienas pēcpusdienu, vizinoties ar SUP dēļiem. Pamanījuši arī atpūtniekus motorlaivā. Pirmajā reizē tie pabraukuši ģimenei garām, un kāds no laivas pat pamājis ar roku.
Linda Bērziņa ar meitu atradās uz viena SUP dēļa. Viņa pamanījusi, ka no otras puses izbrauc tā pati laiva, un no tās izkāpj divi cilvēki un gatavojas kāpt uz ūdensslēpēm. Vīrs ar dēlu atradušies tuvāk laivai, un, kā stāstīja Linda, redzējuši, ka tur tiek lietots alkohols.
Laiva sākusi braukt. Lindai neesot bijis pat nojautas, ka cilvēki, kuri tikko viņu ar bērnu redzējuši un pat pamājuši ar roku, varētu kļūt bīstami, tomēr kļūdījās.
"Tad, kad es sapratu, ka viņš man tiešām brauc virsū, man iestājās uzreiz panika, un es kliedzu. Man dēls ar vīru teica, ka viņi dzirdējuši, ka es esmu nenormāli kliegusi. Pauliņa teica – mammīt, kāpēc tu kliedz? Un es atceros, ka man palika tik bail, ka es nevarēju vairāk pakliegt," stāstīja Linda.
Laivas mala trāpījusi SUP dēlim, un mamma un meitiņa – četrus gadus vecā Paula – iekritušas ūdenī.
Redzot, ka abas nonākušas bezpalīdzīgā stāvoklī, uz motorlaivas klāja sākusies jautrība. Itin neviens neesot iedomājies viņām palīdzēt.
"Viņi vienkārši smējās un ņirgājās. Es kliedzu – palīgā, palīgā… Man bija panika, bet tas bija mirklis, kad mans bērns sit ar rokām pa ūdeni un kampj gaisu, un es kā mamma saprotu, ka man neviens nenāks palīdzēt," atminējās Linda.
Sieviete stāstīja, ka vēlāk kāds no laivas viņai esot uzkliedzis: "Es tev, kuce, izdauzīšu galvu!"
Policijas darbu vērtē kā paviršu
Policija notikuma vietā ieradusies pēc pusotras stundas. Tas arī bijis iemesls, kāpēc motorlaivas vadītājam neesot pārbaudīta alkohola koncentrācija izelpā. Ja nu kungs iedzēris pēc negadījuma, skaidrojuši Lindai.
Nākamajā dienā pēc notikušā mazajai Paulai palicis slikti un viņa nonākusi slimnīcā. Bērnam vismaz gadu būs nepieciešama terapija, lai piedzīvotais neietekmētu turpmāko dzīvi.
Policijas lēmumā lasāms, ka persona, kuras vadītā motorlaiva uztriecās Lindai un četrus gadus vecajai Paulai, ir administratīvi sodāma ar 250 eiro naudas sodu. Linda uzskata, ka Valsts policija (VP) lietu izskatījusi pavirši.
Nav ņemti vērā fakti par meitas veselības stāvokli pēc negadījuma, turklāt ģimenei pašiem bijis teju jākļūst par izmeklētājiem.
"Viņi man lika pašai braukt fotografēt SUP dēli. Viņi man uzdeva jautājumu, vai man ir pierādījumi? Un es viņiem uzdevu jautājumu, vai man tas ir jādara? Viņš man teica, ka jā," sacīja Linda.
Kriminālprocesu atsaka
Policija 11. oktobrī lēmusi atteikt ierosināt kriminālprocesu, norādot, ka negadījumā iesaistīta nenoskaidrota motorlaiva, un arī tās vadītājs neesot zināms, lai gan pirms divām dienām tas pats policists bija lēmis par motorlaivas stūrētāja administratīvu sodīšanu.
Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes Saldus iecirkņa galvenais inspektors Aigars Zaļkalns raidījumam "4. studija" skaidroja, ka šajā gadījumā
neesot jāuzsāk kriminālprocess, jo cietušajām bijuši "maznozīmīgi miesas bojājumi".
Jautāts, kāpēc laivas vadītājam netika pārbaudīta alkohola koncentrācija izelpā un kāpēc nopratināšana notikusi tikai pēc nedēļas, Zaļkalns atzina: "Varbūt, ka bija kaut kādas kļūdas."
VP Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas priekšnieks Mārtiņš Brižs norādīja, ka administratīvo sodu saņem par katru pārkāpumu, un šajā gadījumā tie ir vairāki:
"Viens no administratīvajiem pārkāpumiem ir saistīts ar atpūtas kuģa vadīšanas noteikumu pārkāpšanu, tai skaitā par kuģošanas un manevrēšanas noteikumu neievērošanu; tas ir tieši par pašu sadursmi. Cits administratīvais process ir saistībā ar šo notikuma vietas pamešanu, kur vadītājam bija pienākums attiecīgi uzreiz ziņot, sniegt palīdzību. Tātad šeit arī ir nosacījumi, un šeit ir cits pārkāpums, proti, par normatīvajos aktos noteiktās kārtības neievērošanu pēc ūdens satiksmes negadījuma."
"Tātad šeit ir vairāki sodi, kas summējas, un tas sods par to notikumu kopumā var būt arī ļoti, ļoti iespaidīgs," skaidroja Brižs.
Lēmumu var pārsūdzēt
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas priekšnieks raidījumam uzsvēra, ka likumā noteiktajā termiņā jebkuru policijas lēmumu var pārsūdzēt: "Attiecībā uz kriminālprocesuālajiem lēmumiem šeit sūdzība ir iesniedzama prokuratūrai, savukārt uz administratīvajiem – Valsts policijai sākotnējā, pirmajā instancē."
Lindas ģimene policijas lēmumus ir pārsūdzējusi.
Paša motorlaivas vadītāja viedokli noskaidrot Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" pagaidām neizdevās, jo uz telefona zvaniem viņš neatbildēja.