Neiedota pēdējā vārda dēļ tiesai no jauna jāskata atkritumu apsaimniekotāja «Piejūra» lieta

Tukuma, Talsu un Jūrmalas pašvaldībām piederošā atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Piejūra" valdes loceklis Ēriks Zaporožecs, poligona "Janvāri" vadītājs Inārs Zaļums un bijušais darbinieks Ingvars Lerhs kādu laiku var uzelpot – apgabaltiesa ir atcēlusi viņiem pirmās instances piemēroto bargo sodu, tajā skaitā pienākumu pa visiem atmaksāt valstij četrus miljonus eiro. Taču nesodāmības sajūta, iespējams, beigsies, jo zemākās instances lēmums atcelts procesuālu neatbilstību dēļ.

Neiedota pēdējā vārda dēļ tiesai no jauna jāskata atkritumu apsaimniekotāja «Piejūra» lieta
00:00 / 04:28
Lejuplādēt

Nu jau gandrīz pirms gada pirmās instances tiesa Talsos lēma, ka "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības "Piejūra"" krimināllietā sodāma ir gan pašreizējā vadība, gan bijušais darbinieks. Lietā konstatēti pārkāpumi atkritumu apsaimniekošanas noteikumos, radot būtisku kaitējumu videi, kā arī izvairīšanās no dabas resursu nodokļu nomaksas, jo kādu laiku poligonā glabāja parastus sadzīves atkritumus, ko dokumentos uzrādīja kā bioloģiski pārstrādājamus un no nodokļa atbrīvojamus. 

Pirmā instance par vainīgiem atzina visus apsūdzētos: uzņēmuma "Piejūra" vienīgo valdes locekli Zaporožecu, poligona "Janvāri" vadītāju Zaļumu, kā arī bijušo šī poligona vadītāju Lerhu. No viņiem visiem un uzņēmuma tiesa gribēja piedzīt 4 miljonus eiro, piemērot piespiedu darbu, kā arī nosacītu cietumsodu un liegumu ieņemt vadošu amatu. 

Zaporožecs turpina vadīt "Piejūru". Viņš sacīja: "Mēs strādājam, pildām visus savus pienākumus, atbildības. Ejam uz priekšu. Rūpnīca būvējas, līdz gada beigām būs uzbūvēta – pat apsteidzam būvniecības grafiku. Daudzi jautājumi nav atrisināti ministrijas līmenī, kas apgrūtina rūpnīcas palaišanu. Bet es domāju, ar jauno ministru būs dinamiskāks darbs uzreiz."

Zaporožecu atvieglo apgabaltiesas lēmums atcelt pirmās instances noteikto un nodot lietu jaunai iztiesāšanai pirmajā instancē.

"Tiesnese acīmredzot iedziļinājās visos materiālos un nosauca, es neesmu jurists, protams, bet nosauca veselu virkni pantu, kas neatbilst tiesas procesam, un nebija izvērtēti arī mūsu argumenti un fakti, un tika ņemti vērā tikai apsūdzēto fakti. Viņa uzskatīja, ka lieta ir jāpārskata ar citu tiesnešu sastāvu. Noņem šobrīd visas apsūdzības," klāstīja Zaporožecs.

Lietas prokurors Roberts Stivriņš gan uzsvēra, ka attaisnots neviens nevar justies, jo otrās instances tiesa zemāko kolēģu darbā vien atradusi procesuālu neatbilstību, taču šī kļūda esot būtiska.

"Tas ir tikai tā dēļ, ka nav dots pēdējais vārds. Es pagaidām domāju, skatos literatūru, jo līdz šim tādas prakses nav, bet es domāju varbūt pārsūdzēt to lēmumu. Jautājums, vai tiešam tas varētu tik būtiski ietekmēt tiesības. Viņi [apsūdzētie] visu izpauda pēdējā vārdā. Juridiskai personai ir tās pašas tiesības kā apsūdzētajam, un viņiem ir tiesības uz pēdējo vārdu," skaidroja Stivriņš. 

Tiesa visiem apsūdzētajiem, tajā skaitā uzņēmuma vadībai, pēdējā vārda tiesības devusi, bet piemirsusi vai apzināti nav ļāvusi izteikties pašas kompānijas advokātam jau uzņēmuma vārdā. Tādēļ prokurors domā, ka tāda nianse jaunā izskatīšanā neko būtisku neatklās, lai apsūdzētos attaisnotu.

Tiesvedības iznākumu ar nepacietību gaida arī bijušais poligona "Janvāri" vadītājs Ingvars Lerhs, kas nu strādā par skolotāju. Viņš par pārkāpumiem cēla trauksmi, bet tagad pats ir apsūdzēto vidū.

"Atkal viss no sākuma. Baigi labi tas nav. Man tur viss ir slikti. (..) Tas nav iespējams nevienam cilvēkam kaut ko tādu [valstij atmaksājamo summu] samaksāt, it īpaši skolotājam, kurš strādā divos darbos. Es neredzu sev iespējas, kā es varētu to apmaksāt, kaut vai trīs mūžus strādājot," pauda Lerhs.

Apsūdzēto pusē nostājušies arī lielākie akcionāri – Tukuma un Talsu pašvaldības, kas uzskata, ka Vides dienesta, Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes un prokuratūras konstatētie pārkāpumi nav pieļauti.

KONTEKSTS:

Uzņēmums "Piejūra" dibināts 2005. gadā, apvienojoties toreizējiem Tukuma un Talsu rajoniem, kā arī Jūrmalas pilsētai.

Uzņēmums iesaistīts divos kriminālprocesos. Vienā par amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām iepriekšējās uzņēmuma valdes darbības laikā. Otrā par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumiem un izvairīšanos no dabas resursu nodokļu nomaksas pie tagadējās valdes.

2022. gada 3. novembrī Kurzemes rajona tiesa Talsos pieņēma lēmumu lietā par pārkāpumiem atkritumu apsaimniekošanas noteikumos, radot būtisku kaitējumu videi, kā arī par izvairīšanos no dabas resursu nodokļu nomaksas par vainīgiem atzīti visi apsūdzētie: esošais un vienīgais uzņēmuma "Piejūra" valdes loceklis Ēriks Zaporožecs, poligona "Janvāri" vadītājs Inārs Zaļums, kā arī bijušais šī poligona vadītājs Ingvars Lerhs.

Tieši pateicoties Lerham nebūšanas atkritumu apsaimniekošanā tika izgaismotas. Viņam tiesa noteica sodu – 150 stundu sabiedrisko darbu, atņemot tiesības ieņemt vadošu amatu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumos uz diviem gadiem.

Pārējiem apsūdzētajiem piespriests nosacīts brīvības atņemšanas sods. Zaporožecam uz gadu un pieciem mēnešiem, atņemot tiesības ieņemt vadošu amatu nozarē uz trīs gadiem. Savukārt Zaļumam – uz pusgadu, liedzot strādāt vadošā amatā nozarē uz diviem gadiem.

Kopumā visiem apsūdzētajiem, tajā skaitā Talsu, Tukuma un Jūrmalas valstspilsētas pašvaldību kapitālsabiedrībai "Piejūra" solidāri valstij jāatmaksā vairāk nekā četri miljoni eiro. Uzņēmumam vēl piespriests 200 000 eiro naudas sods.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti