Panorāma

Izdod grāmatu par Rundāles pils krāsnīm

Panorāma

Panorāma

Tiesa apstiprina vienošanos "Daimler" krimināllietā

Tiesa apstiprina panākto vienošanos vērienīgajā «Daimler» kukuļošanas lietā

Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā ceturtdien, 25. maijā, apstiprinājusi panākto vienošanos tā sauktajā "Daimler" kukuļošanas krimināllietā, kas ilgst gandrīz desmit gadus. Sešu apsūdzēto un prokuroru parakstītā vienošanās paredz apsūdzēto vainas atzīšanu un konkrētus soda mērus.

Vienošanās paredz ne tikai apsūdzēto vainas atzīšanu, bet arī naudas atmaksāšanu valsts budžetā nepilnu divu miljonu eiro apmērā, nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju.

"Daimler" kukuļošanas lieta ir viens no apjomīgākajiem kriminālprocesiem un  viena no lielākajām korupcijas lietām Latvijas vēsturē. Tajā par kukuļošanas noziegumiem un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanas lielā apmērā atbalstīšanu apsūdzētas sešas personas.

Runa ir par kukuļiem vairāk nekā piecu miljonu eiro vērtībā, kas saistīti ar Rīgas sabiedriskā transporta iepirkumiem 2000. gadu sākumā.

No apsūdzētajiem krimināllietā centrālā figūra ir Leonards Tenis – bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra tā laika padomnieks un kādreizējais "Rīgas satiksmes" padomes priekšsēdētāja vietnieks. Vainu atzina arī tolaik Zviedrijā reģistrētā uzņēmuma direktors Raimonds Krastiņš un visi pārējie apsūdzētie. Tāpat lietā apsūdzēts uzņēmējs Armands Zeihmanis, viņa sieva Vita Zeihmane, kā arī uzņēmējs Sergejs Zambers.

Tenim un Krastiņam piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz pieciem gadiem ar piecu gadu pārbaudes laiku. Pārējiem apsūdzētajiem soda mērs ir mazāks.

LTV: Esat apmierināts ar šādu iznākumu?
Leonards Tenis: Kā jūs domājat, advokāta kungs?
LTV: Vai esat apmierināti ar iznākumu?
Advokāts Saulvedis Vārpiņš: Divējādi. Es varētu atbildēt, ka es kā jurists neesmu apmierināts tādēļ, ka nav līdz galam izskatīti visi tie jautājumi, par kuriem mēs varējām cīnīties. Kā Leonarda Teņa aizstāvis es esmu apmierināts, jo šīs mocības beidzot ir beigušās, un Teņa kungs varēs dzīvot mierīgu dzīvi.

"Šis nav tas stāsts, kad vilks ir paēdis un kaza dzīva. Jo vilks nav paēdis līdz galam, un arī kaza ir apskrambāta. Man ir žēl laika, un vēl man ir žēl to resursu, kurus desmit gadus varēja tērēt citādi. Bet savas emocijas es izkliegšu šodien hokejā," sacīja Vita Zeihmane.

Līdzīgi pauda Armands Zeihmanis: "Jebkurā gadījumā viens dzīves posms ir noslēdzies. Iesim tālāk!"

Tikmēr prokurors Māris Leja pauda, ka sodi atbilst tam, kas tika sagaidīts: Es vienmēr pie sevis tā domāju – šādus sprieduma pasludināšanas momentus salīdzinu ar eksāmena rezultātu uzzināšanu. Un, jo garāks un smagāks bija ceļš līdz rezultātam, jo lielāks gandarījums. Tai pat laikā, protams, tas nenozīmē, ka viss apstājas. Es tūlīt došos uz darbu, un būs citas problēmas. Un citi jautājumi jārisina."

Komentējot spriedumu, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis Andis Celms atzina, ka vienošanās ļāvusi atgriezt zināmus zaudējumus valsts budžetā. Vienošanās bijusi pamatota un ir apstiprināta.

"Mēs varam pateikt, ka dotajā brīdī ir konstatēts noziedzīgais nodarījums, kuru ir apstiprinājuši labprātīgi, vienojoties ar prokuroru par sodu. Un prokurors ļoti kvalitatīvi visu ir izdarījis. Varētu teikt, ka prokurors izdarīja tiesas darbu lielā apmērā," sacīja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis.

Jau ziņots, ka tiesnesim sešu apsūdzēto un prokuroru parakstītā vienošanās iesniegta pirms divām nedēļām.  

KONTEKSTS:

"Daimler" kukuļošanas lieta ir viens no apjomīgākajiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktajiem kriminālprocesiem tā pastāvēšanas vēsturē. Saistībā ar KNAB atklātajiem noziegumiem tika sākti kriminālprocesi arī vairākās ārvalstīs.

Toreiz Latvijas gadījumā kriminālprocess tika sākts uz aizdomu pamata par to, ka autoražotāja "Daimler" meitasuzņēmuma "Evo Bus" amatpersonas laikā no 2002. gada jūlija līdz 2006. gada decembrim par 117 "Mercedes Benz" autobusu iegādes nodrošināšanu, izmantojot personu un firmu starpniecību, nepamatoti paaugstinājušas iepirkuma cenu un nelikumīgi ieguvušas līdzekļus kukuļu došanai valsts amatpersonām.

Prokuratūra lietu tiesai nodeva 2013. gada vasaras sākumā, apstiprinot, ka saskaņā ar apsūdzību nodošanai amatpersonām kukuļos saņemti vairāk nekā pieci miljoni eiro. Viens no apsūdzētajiem varētu būt piesavinājis gandrīz miljonu eiro, kas kā kukulis bijis paredzēts nodošanai tālāk citai valsts amatpersonai.

Uz apsūdzēto sola šajā lietā sēdās Tenis, cits Bojāra tā laika padomnieks, uzņēmējs Armands Zeihmanis un viņa sieva Vita Zeihmane, Zviedrijā reģistrēta uzņēmuma direktors Krastiņš, kā arī Agris Koroševskis un uzņēmējs Sergejs Zambers. Lietā apsūdzības celtas par kukuļošanas noziegumiem un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanas lielā apmērā atbalstīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti