Prokuratūra kukuļošanā apsūdz bijušo Rīgas «mikriņu» īpašnieku; prasa sākt kriminālvajāšanu pret Ušakovu un Ameriku

Kriminālprocesā par braukšanas maksas atvieglojumiem SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS) pārvadājumu maršrutos prokuratūra bijušo RMS pastarpināto īpašnieku saukusi pie kriminālatbildības par kukuļa piedāvāšanu divām bijušajām Rīgas domes augstākajām amatpersonām – Nilam Ušakovam ("Saskaņa") un Andrim Amerikam ("Gods kalpot Rīgai!"), kas patlaban ir Eiropas Parlamenta (EP) deputāti. Prokuratūra vērsusies EP, lai pret abiem varētu sākt kriminālvajāšanu par kukuļņemšanu, krāpšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. 

Prokuratūra informēja, ka kriminālprocesā, kurā veikta izmeklēšana par kukuļošanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu saistībā ar 2018. gadā Rīgas domes ieviestajiem braukšanas maksas atvieglojumiem privātā komersanta RMS pārvadājumu maršrutos, Ģenerālprokuratūras prokurors pieņēmis lēmumus par vairāku personu saukšanu pie kriminālatbildības.

Prokuratūra, neminot konkrētu personu vārdus, informēja, ka

bijušais RMS pastarpinātais īpašnieks saukts pie kriminālatbildības par materiālu vērtību – kukuļa – lielā apmērā piedāvāšanu divām bijušajām Rīgas domes augstākajām amatpersonām par to, lai tās nodrošinātu, ka Rīgas domē tiek izstrādāti un pieņemti attiecīgie normatīvie akti un lēmumi šādu braukšanas maksas atvieglojumu ieviešanai.

Savukārt divas bijušās Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" amatpersonas sauktas pie kriminālatbildības par svešas mantas iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos un ar viltu  (krāpšanu) lielā apmērā un organizētā grupā, un tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, mantkārīgā nolūkā, kuras izraisīja smagas sekas.

LTV zināms, ka tas ir bijušais valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens un valdes loceklis Emīls Jakrins.

Šīs personas apsūdzētas par mērķtiecīgu un saskaņotu darbību veikšanu, lai pretēji Rīgas domes un Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" interesēm nodrošinātu minēto braukšanas maksas atvieglojumu ieviešanu RMS maršrutos, kā rezultātā tika nodarīts mantisks zaudējums lielā apmērā – ne mazāk kā 10 176 756 eiro.

Saistībā ar iepriekš minētajiem nodarījumiem Ģenerālprokuratūras prokurors šī kriminālprocesa ietvaros arī nosūtījis ierosinājumu EP par piekrišanas došanu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām bijušajām Rīgas domes augstākajām amatpersonām, kuras šobrīd ir EP deputāti, lai varētu tās saukt pie kriminālatbildības par kukuļņemšanu, krāpšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

LSM.lv zināms, ka šīs personas ir Ušakovs un Ameriks.

LTV zināms, ka bijušais "Rīgas mikroautobusu satiksme" pastarpinātais īpašnieks Aleksandrs Brandavs apsūdzēts par kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu divām bijušajām Rīgas domes augstākajām amatpersonām par to, lai tās nodrošinātu, ka Rīgas domē tiek ieviesti šādi braukšanas maksas atvieglojumi.  

Ameriku prokuratūra grib apsūdzēt par kukuļņemšanu, bet Ušakovam apsūdzība draud arī par krāpšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosināja uzsākt kriminālvajāšanu pret piecām personām par vairāk nekā 10 miljonu eiro zaudējumu radīšanu Rīgas pašvaldībai un tās kapitālsabiedrībai. Kriminālvajāšanu rosināts sākt pret EP deputātu un bijušo Rīgas mēru Ušakovu, bijušo Rīgas vicemēru Ameriku, Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītāju Emīlu Jakrinu, bijušo "Rīgas satiksmes" šefu Leonu Bemhenu un Aleksandru Brandavu, kas 2018. gadā bija RMS patiesais labuma guvējs.

KNAB, neminot konkrētus personu vārdus, informēja, ka birojs nodevis Ģenerālprokuratūrai kriminālprocesu, kurā iegūti pietiekami pierādījumi, ka četras bijušās Rīgas domes un tās kapitālsabiedrības amatpersonas, kā arī viena fiziska persona, mantkārīgu mērķu vadītas, radīja minibusu pasažieru pārvadājumu pilnsabiedrībai ienākumus, kuru daļa bija atmaksājama kā regulārs kukulis skaidrā naudā divām bijušajām Rīgas domes augstākajām amatpersonām.

KNAB pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Ušakovs un viņa vietnieks, izmantojot savu kā pašvaldības vadošo amatpersonu dienesta stāvokli, pieprasīja no fiziskas personas – minibusu pasažieru pārvadājumu pilnsabiedrības pastarpinātā īpašnieka – kukuli lielā apmērā. Izmeklēšanā noskaidrots, ka bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs, viņa vietnieks un pilnsabiedrības pastarpinātais īpašnieks vienojās par nepieciešamajām darbībām, lai īstenotu kukuļošanu.

Vienošanās paredzēja veikt izmaiņas normatīvajos aktos, lai pilnsabiedrība varētu saņemt no Rīgas domes caur tās kapitālsabiedrību maksājumus par pasažieru pārvadāšanu ar braukšanas maksas atvieglojumiem, un 30% no šiem ieņēmumiem katru mēnesi skaidrā naudā kā kukuli maksāt Rīgas domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam. Šādus papildu ienākumus pilnsabiedrība un tās dalībnieki guva no 2018. gada maija līdz 2020. gada aprīlim.

Ušakovs uzskata, ka KNAB izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti