Edgars Rinkēvičs – diplomāts ar lielu pieredzi un drošību kā prioritāti

"Jaunās Vienotības" virzītais Valsts prezidenta amata kandidāts Edgars Rinkēvičs ir pieredzējis politiķis, kurš šajā amatā kā galvenos uzdevumus redz iekšējo un ārējo drošību. Viņš gan maz izteicies par sabiedrības sašķeltību un sasāpējušiem jautājumiem, piemēram, izglītības un medicīnas jomā.

Prezidenta amata kandidāts Edgars Rinkēvičs
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Diplomāts ar lielu pieredzi

Izvēli uz Valsts prezidenta amatu virzīt savu partijas biedru Edgaru Rinkēviču premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pamatoja ar pārliecību, ka pašreizējais ārlietu ministrs spētu pildīt tādus valsts vadītāja uzdevumus kā pārstāvēt valsti starptautiski, gādāt par drošību un noturēt "skaidro kursu", kuru valsts ietur jau vairāk nekā 30 gadus. Iespējams, Rinkēvičs ir tik kvalificēts šim amatam, cik vien iespējams, izteicās Krišjānis Kariņš.

"Viņš pirms gadiem bija valsts sekretārs Aizsardzības ministrijā laikā, kad mēs iestājāmies NATO militārajā aliansē, un ir tieši roku pielicis tam, ka mēs kā valsts esam tādā drošības situācijā, kurā mēs šodien esam. Pēc tam viņam ir ilggadēja pieredze, strādājot pie Valsts prezidenta, vadot Valsts prezidenta kanceleju. Tātad viņš no sistēmas ļoti labi zina, kas ir Valsts prezidenta darbs, jo viņš vairākus gadus tieši organizēja prezidenta Zatlera darbību," sacīja Kariņš.

Ministru prezidents arī atzīmēja, ka Rinkēvičs ir ārlietu ministrs jau vairāk nekā 10 gadus – šajā amatā viņš ir kopš 2011. gada oktobra. Tādējādi viņš ir otrais visilgāk šajā postenī strādājušais Eiropas Savienības valsts ārlietu ministrs aiz sava Luksemburgas kolēģa Žana Aselborna.

Līdz ar to no profesionalitātes viedokļa iešūpošanās Valsts prezidenta amatā Rinkevičam nebūs vajadzīga, atzīmēja bijušais ārlietu un vēlāk aizsardzības ministrs, tagad Ziemeļeiropas politikas centra vadītājs Artis Pabriks.

"Viņš ir pazīstams, viņš zina ārlietu jautājumus, viņš pietiekami pārzina visu, kas saistīts ar drošības aspektiem. Es teiktu, ka viņš ir arī gana piesardzīgs, atsevišķos momentos varbūt ir nepieciešama asāka reakcija. Bet tas jau nāk ar diplomātisko darbu kopā, sevišķi ar ilglaicīgu, šī  piesardzība," norādīja Pabriks.

Kā ilggadējs ierēdnis viņš pārzina iekšējo konjunktūru, labi izjūt situāciju, zina, kad paklusēt un kad neklusēt. Tā izteicās Baltijas Mediju izcilības centra vadītāja Gunta Sloga, kura laikrakstā "Diena" rakstīja par valsts aizsardzības tematiem laikā, kad Rinkēvičs bija Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs.

"Viņš ļoti saprot, kur viņš ir, ko viņš dara un kāpēc viņš dara, un kā viņš iederas lielajā kopējā bildē. Tāpat viņš ļoti labi saprata mediju lomu, kāpēc ir svarīgi būt labās attiecībās ar medijiem, [uzturēt] kontaktus, sniegt informāciju, cik ir viņa spēju vai pilnvaru robežās. Es teikšu – ļoti atvērts žurnālistiem," vērtēja Sloga.

Iemantojis vēlētāju atbalstu

Profesionalitāte gan nav vienīgā Valsts prezidenta amatam nepieciešamā kvalitāte. Kā uzsvēra Artis Pabriks, tā kā sabiedrība pašlaik ir ļoti sašķelta, valsts vadītājam būtu jāspēj būt tās vienotājam.

Vai Edgars Rinkēvičs varētu iemantot tādu popularitāti un kļūt par visas tautas prezidentu? Viņa reitings, esot ministra amatā, bijis salīdzinoši augsts. Tā nav tukša slava, kas nāk līdz ar amata nosaukumu tikai tāpēc, ka daži ministri pēc definīcijas ir populārāki par citiem, norādīja Publisko tiesību institūta direktors Arvīds Dravnieks.

Rinkēvičs ir piedalījies Saeimas vēlēšanās, kurās tauta ar plusiņiem un svītrojumiem biļetenos atzīmē savas simpātijas vai antipātijas, un šo zīmju proporcija runājot ārlietu ministram par labu.

Taču Dravnieks norādīja uz kādu varbūtēju vājo punktu: "Vienīgais, par ko ir jāuzmanās, prezidentam nevajadzētu veidot savu ārpolitiku. Tai jābūt valsts ārpolitikai, un valsts ārpolitiku tomēr definē Saeima un izpilda valdība. Ja tu esi visu laiku bijis tas, kurš veido un vada šo nozari, tad pilnīgi dabiski var veidoties tāda vēlme turpināt."

Kā galveno uzdevumu redz drošību

Edgars Rinkēvičs pats tūdaļ pēc nominēšanas Valsts prezidenta amatam apliecināja – ņemot vērā laiku, kādā pašlaik dzīvojam, proti, karu Ukrainā un starptautisko vidi, kas strauji mainās, iekšējā un ārējā drošība būs Valsts prezidenta galvenais uzdevums.

"Viss pārējais pēc kāda laika noteikti arī var būt svarīgs, bet pievērsties šiem jautājumiem arī no tāda Valsts prezidenta viedokļa būtu un ir – to jau arī ir iezīmējis pašreizējais Valsts prezidents Levita kungs – pats svarīgākais, ko darīt. Ja Saeima man dāvās šo uzticību 31.maijā, tā nepašaubāmi būs prioritāte nr. 1. Iesāktās lietas tikai nedaudz citādā līmenī un kvalitātē neapšaubāmi tiks turpinātas," sacīja Rinkēvičs.

Vienlaikus viņš norādīja uz valsts attīstības jautājumiem: "Otra lieta – es gribētu runāt arī par to, ka mēs gribam redzēt valsti attīstoties daudz straujāk, daudz dinamiskāk gan tautsaimniecības jomā, gan jautājumos, kas saistās arī ar tiesiskumu."

Komentējot Rinkēviča nosauktās prioritātes, Gunta Sloga norādīja – aizsardzība, drošība, ārpolitika ir neapšaubāmi svarīgas, taču

pagaidām Valsts prezidenta amata kandidāts maz izteicies par sabiedrības sašķeltību un sasāpējušiem jautājumiem, piemēram, izglītības un medicīnas jomā.

Vairākums Latvijas Radio uzrunāto ekspertu, to vidū arī diplomāti, kuri izvēlējās palikt "aiz kadra", uzskata, ka Edgara Rinkēviča izredzes tikt ievēlētam par valsts galvu ir visai augstas. "Jaunā Vienotība" diez vai būtu virzījusi pastiprinātai publiskai apspriešanai šādu politisku smagsvaru, ja pastāvētu augsts risks ciest fiasko.

KONTEKSTS: 

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks 31. maijā.

Šim amatam izvirzīti divi koalīciju veidojošo partiju pārstāvji – "Apvienotais saraksts" pieteicis uzņēmēja un politiskā spēka dibinātāja Ulda Pīlēna kandidatūru, bet "Jaunā Vienotība" izvirzījusi savu partijas biedru, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Savukārt opozīcijā esošā Saeimas frakcija "Progresīvie" izvirzīja latviešu diasporas pārstāvi, bezpartejisko Elīnu Pinto.

Nevienam no viņiem šobrīd nav ievēlēšanai nepieciešamā 51 deputāta atbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti