Dienas ziņas

Daugavpils dūņu lauks var pārplūst vēlreiz

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Eksperte: Jāstiprina iestāžu spēks nelegālā satura apkarošanai

Eksperte: Jāstiprina iestāžu spēks nelegālā satura apkarošanai

Latvija ir pirātiskākā valsts Eiropas Savienībā nelegālā satura patēriņa ziņā. Tas rada zaudējumus valsts ekonomikai, un tāda situācija jālabo. Tādēļ, lai gan iestāžu kapacitāte aizvadītajos gados ir palielināta, tā būtu jāstiprina vairāk, uzskata jomas eksperte.

Latvijas "pirāta" profils liecina – tas ir gados jauns vīrietis, studējošs vai nestrādājošs un no ģimenes, kura mājsaimniecībā dzīvo trīs vai vairāk cilvēku. Tieši fakts, ka nelegālā satura lietotāji pārsvarā ir gados jauni, rada daudz izaicinājumu, jo šie "pirāti" labi pārvalda jaunās tehnoloģijas.

Problēmas risināšanai nepieciešams ne tikai palielināt iestāžu kapacitāti, bet arī stiprināt to sadarbību, uzskata biedrības "Par legālu saturu" valdes locekle Gunta Līdaka.

"Mēs šauri apkarojam kaut kādas sadaļas, bet kopējā bilde, kā tad tas izskatās, ko un cik daudz tas "pirāts" lieto, mēs faktiski neanalizējam. Un, manuprāt, tas ir galvenais uzdevums, ko mums vajadzētu izdarīt," norādīja Līdaka.

Jaunu pirātisma sadaļu Latvijā pavēra Krievijas iebrukums Ukrainā, pēc kura sākuma Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pērn aizliedza Latvijā pārraidīt Krievijas propagandas televīzijas kanālus. Tam sekojuši mēģinājumi nelegāli saturu Latvijā tomēr translēt gan internetā, gan cilvēkiem piedāvājot nelikumīgas ierīces televizoriem.

Taču pašlaik situācija uzlabojusies, mainoties sabiedrības attieksmei. "Tomēr cilvēki ir sapratuši, ka tas nav pieņemami, un viņi mēģina dzīvot tā, kā ir noteicis likumdevējs," zināja teikt Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Vitālijs Polovinskis.

Darbs ar nelegālā satura izplatītājiem nav viegls, jo "pirāti" veido jaunas lapas satura izvietošanai. Tāpat daļa satura tiek publicēta arī lielo sociālo tīklu platformās, piemēram, "Youtube".

"Izveidota speciāla sistēma, ar ko padome var ziņot par konstatētajiem pārkāpumiem par prettiesiski izvietoto saturu. Attiecīgi sniedzot informāciju, "Youtube" izvērtē, vai šo saturu izņemt. Šobrīd ir tā, ka pēc pagājušā gada 24. februāra sadarbība ir ievērojami uzlabojusies," sacīja NEPLP Monitoringa departamenta vadītāja Dita Remberga.

Vairumā gadījumu šādu Latvijai nelabvēlīgu informāciju auditorijai nogādāt mēģina tieši Krievijā dzīvojoši cilvēki, izvēršot dezinformācijas kampaņu. Tomēr iestādes nevar izslēgt to, ka daļu satura publicē arī rietumvalstīs mītoši cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti