Latvijas valdība otrdien apstiprināja izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kas paredz no 2026./2027. mācību gada pakāpeniski atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves pamatizglītībā. Skolām noteikts par pienākumu pakāpeniski aizstāt krievu valodu ar kādu no Eiropas Savienības oficiālajām valodām.
"Ar iespēju izvēlēties skolā otro svešvalodu kādā no Eiropas Savienības valodām mēs apliecinām piederību Eiropas kultūras telpai un demokrātiskās pasaules vērtībām. Pēc Krievijas uzsāktā asiņainākā kara šajā gadsimtā, genocīda pret ukraiņu tautu, krievu valoda kā obligāta izvēles iespēja otrai svešvalodai nav pieņemama lielai daļai Latvijas sabiedrības," šo lēmumu skaidroja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").
Latvijas valdības lēmums izraisījis Krievijas sašutumu.
"Latvijas varasiestāžu rīcību vērtējam ne tikai kā rupju krievu valodas nozīmes pazemināšanu, bet arī vēršanos pret visu, kas saistīts ar Krieviju.
Bet pats galvenais – kā spilgtu šovinisma izpausmi, arvien progresējošu diskrimināciju pret mūsu tautiešiem pēc valodas un etniskā principa. Šāda politika ir tiešs cilvēka pamattiesību pārkāpums," apgalvo Krievijas propagandas pārstāve Zaharova.
Viņa apgalvo, ka Latvija ierobežo cilvēku tiesības uz dzimto valodu, kultūru, tradīcijām un vēsturisko atmiņu, tādējādi pārkāpjot starptautisko tiesību principus.
Zaharova norādīja, ka Latvijā 40% iedzīvotāju ikdienas saziņā izmanto krievu valodu. Centrālās statistikas pārvaldes dati gan rāda, ka krievu valodas lietotāju skaits Latvijā ir mazāks.
Krievu valodu par dzimto uzskata 37,7% Latvijas iedzīvotāju, bet kā mājās lietoto valodu to norāda 34,6% iedzīvotāju.
Zaharova pavēstīja, ka Krievija "apņēmīgi atbildēs uz visiem uzbrukumiem krievu valodai" un aizstāvēs savu tautiešu intereses, piemēram, paredzēts paplašināt apmācību internetā un palīdzēt tiem, kas interesējas par krievu valodu un kultūru.
KONTEKSTS:
Latvijas skolās no 2026./.2027. mācību gada sāks pakāpeniski atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves pamatizglītībā, paredz 23. aprīlī valdībā akceptētās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos "Par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem". Skolām noteikts pienākums krievu valodu pakāpeniski aizstāt ar vienu no Eiropas Savienības (ES) oficiālajām valodām.
Patlaban Latvijas skolēni no skolas gaitu uzsākšanas kā pirmo un obligāto svešvalodu apgūst angļu valodu, bet līdz ar sākumskolas beigām sāk apgūt otro svešvalodu. Teorētiski bērni kā otro svešvalodu var apgūt franču, vācu un citas valodas, bet praksē visbiežāk mācīta tiek krievu valoda, jo skolās trūkst citu valodu pedagogu.