REPORTĀŽA. Skolotāji streika dienās arī steidz pagūt iekavētos darbus

Apturēt mācību procesu pilnībā, skolēniem likt apmeklēt vien dažas mācību stundas dienā vai arī turpināt darbu kā parasti? Kā darīt streika laikā, bija jāizlemj skolu direktoriem visā Latvijā. Pārsvarā paši direktori gan nestreiko, taču daļa arī pauž atbalstu pedagogiem. Skolotājus atbalsta arī vecāki. Tikmēr streikojošie skolotāji streika dienās arī atgūst iekavēto darbos.

Rēzeknē streiko 17 izglītības iestādes

Kopumā Rēzeknes pilsētā streiko aptuveni 60% jeb 457 darbinieki, pārstāvot 17 izglītības iestādes. Streikā nepiedalās vien divi bērnudārzi. Lielākajā daļā iestāžu mācību process notiek daļēji, skolēniem apmeklējot tās stundas, kuru pedagogi streikā nepiedalās. Darbu pilnībā esot pārtraukušas divas Rēzeknes skolas un četri bērnudārzi.

No 457 streikotājiem 87 rēzeknieši pirmdien piedalījās arī protesta gājienā Rīgā.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Rēzeknes arodorganizācijas priekšsēdētāja Janīna Staudža novērojusi – gājiens pedagogus esot saliedējis: "Visi teica tā, ka šīm protesta akcijām ir jābūt un kaut kas beidzot ir jādara mums pašiem, lai mūsos ieklausītos. Mums jābūt arī tiem, kas jaunajai paaudzei māca pilsonisko aktivitāti. Mēs dzīvojam demokrātiskā sabiedrībā, mums jābūt pašiem pilsoniski aktīviem."

Ja pēc otrdienas arodbiedrības sarunām ar ministriju un premjeru nekas nemainīsies, pedagogu streiks turpināsies vēl trešdien un Rēzeknes 5. vidusskolā notiks tikai kora mēģinājums.

Atsevišķu skolu klases ir tukšas

25. aprīļa rītā Rēzeknes 5. pamatskolas gaiteņi un mācību klases ir tukšas. Tikai skolas aktu zālē pulcējušies zēni uz kora mēģinājumu.

Pedagogu streikā piedalās arī mūzikas skolotāja un zēnu kora diriģente Iveta Kepule: "Jo es uzskatu, ka skolotāju darba slodze ir nepamatoti paaugstināta un nesabalansēta. Lai sagatavotos vienai stundai, man ir nepieciešams vismaz divas stundas veltīt laiku. Es gribētu, nu, tas laikam ir utopiski, varbūt ka 50 pret 50 un vai vismaz normālus mācību materiālus. Jo tad, kad es uzsāku skolotāja gaitas, skolotāju slodze bija 18 stundas nedēļā. Ja tagad tās 36 vai 30 kontaktā – nav jābūt lielam matemātiķim, lai saprastu, kā ir izaugusi slodze."

Protesta gājienā Rīgā viņa gan negāja, jo strādāja citā darbā. Arī otrdien Kepule ir skolā, lai arī mācību stundas te nenotiek: "Koru skates nav atceltas. Mūsu skolas koris brauc uz Daugavpili uz novada skati, un ceturtdien ir pilsētā piekto devīto klašu koru skate. Arī rītdien es būšu skolā un aktīvi mēģināšu."

Rēzeknes 5. pamatskola
Rēzeknes 5. pamatskola

Rēzeknes 5. vidusskola ir viena no divām pilsētas skolām, kur mācību process streika laikā ir pārtraukts. Skolas direktore Vija Poikāne stāsta – notiek tikai mēģinājumi koru skatēm un instrumentālās mūzikas koncertam: "No 50 pedagogiem streiko 46. Absolūtais vairākums skolā nav."

Savukārt Rēzeknes 3. pamatskolā mācās 350 skolēnu. Tur šajās dienās gaiteņi ir klusi, taču ne pilnībā tukši. Strādā, piemēram, sociālais pedagogs Arvīds Peipiņš.

Viņš norādīja: "Man ir atsevišķas nianses, kas man ikdienā jāizdara, tās ir tikšanās ar vecākiem, ar bērniem. Streikam varbūt ne pārāk labs laiks izvēlēts, jo devītajām klasēm tuvojas pārbaudes darbi, eksāmeni."

Tomēr Peipiņš uzsvēra, ka streiku atbalsta, jo uztrauc zemais atalgojums un tas, ka trūkst jaunu kolēģu. Kopumā Rēzeknes 3. pamatskolā skolā no apmēram 40 darbinieku lielā kolektīva, nestreiko tikai septiņi pedagogi. Viņi mācību stundas vada, tomēr praktiski tas nozīmē, ka skolēni šajās dienās ierodas vidēji uz divām stundām vai diena ir brīva.

Rēzeknes 3. pamatskolas direktore Kristīne Ustinova norādīja: "Vakar tās bija divas klases, kurām nebija stundu vispār. Šodien tās ir četras klases, kurām nebūs stundas, kas būs rīt redzēsim."

Tikmēr Baldones vidusskolā, kur ikdienā mācās ap 600 skolēnu, dienas vidū ir kluss. Vien direktore un daži streikojošie skolotāji bija atnākuši uz interviju. Baldones vidusskolas direktore Indra Šmite sacīja: "Ir bijis pārāk daudz pēdējā laikā visa kā, viss jaunais saturs bez resursiem, iekļaujošā izglītība bez resursiem."

Baldones vidusskolā streiko vairāk nekā 40 skolotāji. Zemākā algas likme skolotāja atbalsta personālam ir 900 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet pedagogiem no šī gada janvāra vidēji 1280 eiro par vienu likmi pirms nodokļu nomaksas jeb bruto.

Kā streika iemeslus min vairākas sasāpējušas problēmas

Pedagogi jūtas izdeguši un nenovērtēti.

Par galveno streika iemeslu Rēzeknes 5. vidusskolas direktore Poikāne minēja nesabalansētās slodzes: "Es teiktu, ka tas ir primārais. Algas varētu būt otršķirīgais, bet pirmais ir tiešām šīs nesakārtotās slodzes, jo "Skola2030" uzlika milzum daudz papildu pienākumu. Mums nav mācību materiālu. Tur vismaz divas stundas ir jāpavada, meklējot materiālus, lai tā stunda būtu skolēniem interesanta, mūsdienīga, atbilstoša visām prasībām. Skolotāji vienkārši ir pārguruši un izdeg."

Pagaidām Poikānei nav radusies pārliecība, ka pedagogu prasības tiks īstenotas: "Solīts makā nekrīt. Tā es domāju pagaidām, jo līdz galam nav saprotams, kā tas viss notiks ar 1. septembri.

Laikam tā arī ir, kā Kariņa kungs teica, ka viņš un ministrija domā, ka jāpaaugstina tikai minimālā darba samaksa, bet skolotāji domā, ka jāpaaugstina proporcionāli visiem. Mūsu pilsētā nav nevienas skolas, kur būtu minimālā pedagoga alga 900 eiro, bet, ja jau tiek saņemts vairāk, tātad tā ir liela skola, tur ir milzīgas klases un līdz ar to papildu slodze."

Tikmēr Baldones vidusskolas skolotāji atzina, ka algu jautājums nav vienīgais, kādēļ pedagogi streiko. Proti, esot ļoti daudz neatrisinātu un sasāpējušu problēmu, kas jārisina, jo resursu nepietiekot nekam.

Baldones vidusskolā norādīja – iespējams, ka arodbiedrība nav pietiekami skaidri definējusi apmaksas principus, kas daļai sabiedrības nav saprotams, jo kamēr ministrija nerisina viena skolēna izmaksas, tikmēr skolām nauda nepieaug.

"Lielākajai daļai skolu jau algas līmenis ir lielāks, bet pie patiesās dzīves dārdzības, pie 20% inflācijas, kā mūsu novadā palikt 3 gadus pie tām pašām algām, tas nav ne taisnīgi, ne godīgi. Jo faktiski pedagogiem dzīves apstākļi pasliktinās, nevis uzlabojas," atzīmēja Baldones vidusskolas direktore Šmite. 

Baldones pedagogi arī izteica sašutumu, ka tik maz tiek domāts par drošību mācību vidē. Viena sestā daļa skolēnu Baldones vidusskolā mācās pēc iekļaujošās izglītības programmas principiem, taču iekļaujošajai izglītībai finansējuma nav.

Baldones vidusskolas sociālais pedagogs Ilona Bēmere pauda: "Valsts nav izdarījusi neko, lai iekļaujošo izglītību padarītu par finansētu un mērķtiecīgu procesu skolās." Ja agrāk skolēnu ar uzvedības traucējumiem varēja izņemt no klases, tad šobrīd noteikumi to neparedz, par ko sašutuši skolotāji. 

Mērdzenes pamatskolas direktore streiko kopā ar pedagogiem

"Mēs esam viena komanda", tā savu lēmumu streikot kopā ar pedagogiem, pamatoja Ludzas novada Mērdzenes pamatskolas direktore Inese Avota. Šajā lauku skolā apmēram 15 kilometru attālumā no Krievijas robežas mācās 94 skolēni. Visiem viņiem šajās dienās gan jāpaliek mājās, jo Ludzas novadā šī ir viena no divām izglītības iestādēm, kurām durvis streika dienās ir ciet – streiko gan pedagogi, gan administrācija. Vecāki esot brīdināti jau sen un reaģējuši saprotoši.

Mērdzenes pamatskolas direktore sacīja: "Šajā brīdī tā ir arī vecāka rūpe, kur šim bērnam atrasties un kas viņu pieskatīs. Jo galu galā – mēs arī esam vecāki. Tad, kad skolotāji atnākt no mācību stundām un gatavojas vēl stundām līdz vēlam vakar, ko tad skolotāju bērni un ģimenes dara?"

No pierobežas ciemata līdz Rīgai ceļā jāpavada apmēram četras stundas, lai piedalītos protesta gājienā, to pirmdien mēroja 2 no 16 šajā skolā strādājošajiem pedagogiem. Palikušie stāstīja, ka streika dienas veltīs ne atpūtai, bet darbam. 

Skolotāja Ina Zlidne pauda: "Man ir Māmiņu dienas koncerts jāsagatavo. Jāpadara arī skolas nepadarītie darbi, ko ikdienā neesmu paspējusi."

Savukārt skolotājs Valdis Domarks sacīja: "Es gatavoju malku. Salīdzinājumam – ja skolotājam alga ir 8,50 stundā, tad es palūdzu palīgstrādnieku palīgā, viņš man prasa 10 eiro stundā."

Vecāki satraukumu nav pauduši

Taču, kad skolēni apgūs to, ko šajās dienās viņiem nav bijis iespējas apgūt? To jautājumu risinās, kad skolotāji atgriezīsies no streika, stāstīja Rēzeknes 3. pamatskolas direktore Kristīne Ustinova. 

Par to, kam šajās dienās pieskatīt bērnus, arī Rēzeknē vecāki satraukumu nav pauduši.

Uzrunātie Rēzeknes skolēnu vecāki sacīja:

"Es esmu dekrētā. Man vienalga, vai bērns ir skolā vai mājās. Mani tas neietekmē."

"Jā, ir draudzenēm problēma, kur bērnus atstāt. Strādājošajiem ir tāda problēma."

"Man ir trešklasnieks, bet viņa skolotāja nestreiko, strādā. Ir vajadzīgs lielāks atalgojums pedagogam, jo viņu darbs ir atbildīgs."

"Man tas galīgi netraucē, vienīgi bērni mājās. Viņi, [skolotāji] cik gadus jau streiko un neko nav panākuši."

"Mani tik ļoti neietekmē, mums ir mazāks bērns, lielāks bērns, dzīvojas, nav tik traki. Nu, gribētos, lai panāk kaut ko, bet grūti pateikt."

Parki un rotaļu laukumi šajās dienās ir pārpildīti – streika dienās vairākas ģimenes kopīgi izbauda siltos laikapstākļus.

KONTEKSTS:

Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome 24. aprīlī ar protesta gājienu sāka trīs dienu streiku.

Arodbiedrība ilgstoši prasīja politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu. Tikmēr politiķi, tāpat kā pērn rudenī, atkal centās novērst streiku – valdība pedagogu atalgojuma grafiku apstiprināja sēdē otrdien, 18. aprīlī,  bet noteikumus, kā cels pedagogu atalgojumu – piektdien, 21. aprīlī.

LIZDA pārmeta valdībai, ka algas paaugstināšanas grafiks sagatavots novēloti un ka nevar pagūt novērtēt, vai pieņemtie noteikumu grozījumi paredz visu streika prasību izpildi. LIZDA tāpat bažījās par to, vai algu pieaugums attieksies arī uz skolu administrāciju, logopēdiem, sociālajiem pedagogiem un citām grupām. Tādēļ LIZDA nolēma pieprasīt premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") demisiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti