4. studija

Kāpēc sūtījums radiem uz Krieviju izvēršas sarežģītā procedūrā?

4. studija

Vai garāmgājēji atpazīst jaunās Rātsnama zvanu melodijas?

Vai par vienu satiksmes noteikumu pārkāpumu pienākas divi sodi?

Divi sodi par to pašu pārkāpumu? Policija skaidro «cilvēcisko kļūdu»

Vai par vienu pārkāpumu cilvēku var sodīt divreiz? Var – pārliecinājies kāds Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājs. Kā var rasties situācija, ka par vienu Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu tiek saņemti divi sodi, un vai tas tik tiešām nozīmē, ka abi sodi būs jāapmaksā? – skaidroja "4. studija."

Samaksāja sodu, bet viss nebeidzās

"Pārkāpums bija, samaksāju sodu, bet man prasa vēl – par citu, ļoti līdzīgu pārkāpumu. Iedziļinoties konstatēju – ar divu dienu starpību dažādas inspektores mani soda par vienu un to pašu tai pat laikā un vietā izdarīto neatļauto pagriezienu. Kā tas var notikt un vai esmu vienīgais, kuru šādi "aplaimo"?" neizpratnē ir raidījuma skatītājs Lauris Kļaviņš.

Proti, viņš saņēmis no pašvaldības policijas informāciju par to, ka Rīgā, Tallinas un Krišjāņa Barona ielas krustojumā, izdarīts pārkāpums, kas ir fiksēts vienā no Pašvaldības policijas rīcībā esošajām kamerām, proti, viņš veicis neatļautu pagriezienu.

"Atcerējos, ka – jā, tajā datumā ap to laiku biju braucis.

Sapratu, ka biju kļūdījies, un neko – sods 30 eiro, kas mēneša laikā jāsamaksā, lai tā summa neapaug ar papildus piedziņas izdevumiem, un tā es arī izdarīju," viņš saka.

Lai arī sodu Lauris savlaicīgi apmaksājis, ar to viss nebeidzās..

"Man bija liels pārsteigums pēc kāda laika saņemt uz e-latvijas e-pasta adresi savu vēsti no pašvaldības policijas vēlreiz, ka man ir nenomaksāts sods, tā kā atgādinājums. Es domāju, ka varbūt esmu kļūdījies, neesmu apmaksājis to sodu, pārbaudīju – nē, viss kārtībā; un es šīs detaļas pārsūtīju arī policijai ar komentāru, ka viss ir tā kā nomaksāts. Saņēmu atbildi pretī, ka – jā, šis maksājums ir saņemts, paldies, un ir pievienots lietai, bet, lūk, esot cita lieta. Es sāku skatīties, tiešām – atšķīrās daži numuriņi, daži sakrita, daži tajā lietas numurā atšķīrās, bet, kas mani izbrīnīja, - ka pārkāpuma laiks, pārkāpuma vieta un saturs bija identiski.

Atšķīrās tikai inspektores vārds, uzvārds, kura fiksējusi šo lietu," stāsta Lauris.

Starp abām vēstulēm par piemēroto sodu esot bijušas divas dienas.

Rezultātā par vienu pārkāpumu piemēroti divi sodi, katrs - 30 eiro apmērā! Lietas numuri atšķiras, un arī dažādi inspektori piemērojuši sodu dažādās dienās. Lauris atkal vērsās ar iesniegumu policijā, lai noskaidrotu, kāpēc radusies šāda situācija.

Otrais sods anulēts

"Atnāca vēsts, ka tomēr ir anulēts šis sods. Bet mani vairāk interesē tā sistēma, kā tas var būt, ka tiek fiksēts kāds pārkāpums – viņu izskata kāds policists, saraksta šīs te soda kvītis un kas tad notiek? Nāk vēl viens policists savā maiņā un vēlreiz sāk izskatīt? Divreiz kuļami graudi?" jautā Lauris.

Viņš arī pieļauj, ka neesot vienīgais.

"Manā gadījumā es pievērsu uzmanību un pamanīju to, bet es pieļauju, ka ir cilvēki, kas apjūk un nesāk iedziļināties," viņš bilst.

"4. studija" vērsās pašvaldības policijā, jautājot, kā tiek izskatīti pārvietojamo kameru fiksētie sodi un kāpēc vienu un to pašu pārkāpumu fiksē vairāki policijas darbinieki. Tāpat arī - cik bieži cilvēkiem tiek nosūtīti vairāki lēmumi par vienu un to pašu pārkāpumu?

"Šajā procesā sagatavotie lēmumi par soda piemērošanu tiek pārbaudīti vairākos līmeņos, un, ja, piemēram, tiek konstatēti tehnisku iemeslu vai cilvēciska faktora ietekmē ir notikusi kļūda un lēmums par soda piemērošanu ir sastādīts prettiesiski, un, kā šajā gadījumā, dubultais sods, tad šis process tiek nodots augstākai amatpersonai izvērtēšanai," skaidro Rīgas pašvaldības policijas galvenā inspektora p.i. Jevhenijs Meļihovs.

Gadās "cilvēciskas kļūdas". Taču reti

Meļihovs norādīja, ka diemžēl gadās cilvēciskas kļūdas, taču no savas puses policija darot visu, lai tas nenotiktu. "Un šajā gadījumā, ja mēs runājam par konkrēto procesu, tad sanāca tā, ka vienlaicīgi šo kļūdu, situāciju konstatējām gan mēs paši, gan cilvēks pamanīja, ka viņam ir atkārtoti uzlikts sods, un viņš iesniedza sūdzību," stāsta Meļihovs.

Pašvaldības policijā skaidro, ka, ja arī auto īpašnieks nebūtu pamanījis kļūdu, ka divas reizes sodīts par vienu pārkāpumu,

paši policijas darbinieki to būtu konstatējuši un otrs sods tiktu atcelts.

"Šādas kļūdas ļoti reti notiek, jo darbinieki parasti, kad strādā ar tām kamerām, tad ievada mašīnas numuru un datu bāzē viņi jau redz, vai tai mašīnai jau tika sastādīts tādā un tādā datumā, tādā un tādā laikā process. Mēs arī ikdienā, veicot pārrunas un instruktāžas ar darbiniekiem, atkārtojam viņiem, lai viņi ikdienā katru mašīnu pārbauda, vai tai netika jau sastādīts lēmums un uzlikts sods.

Te tā sagadījās, ka tā kvantuma dēļ, tā visa dēļ tīri cilvēciski palaida garām darbinieks to procesu," saka pašvaldības policijas pārstāvis.

Rīgā katru dienu sastādīto Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu protokolu skaits lēšams simtos. Pašvaldības policijā atzīst, ka šādas situācijas gadās ļoti reti un divas reizes par vienu pārkāpumu, protams, nav jāmaksā, taču atgādina ikvienam būt vērīgam un, saņemot lēmumu par sodu, rūpīgi pārliecināties, kur, kad un par ko tas ir piemērots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti