Izspēlē pretinieka identificēšanu un bloķēšanu ostā
Jau pašā rīta agrumā Rīgas ostas teritorijā Nacionālo bruņoto spēku, Zemessardzes un Jūras spēku karavīri, starp kuriem ir ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas karavīri un Zviedrijas bruņoto spēku novērotāji, praktiski izspēlēja mācībās "Namejs" dotos uzdevumus.
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes zemessargi sadarbības operācijā sniedza atbalstu Jūras spēkiem, izlūkojot mācību uzdevumam izvēlētu teritoriju, veicot tās drošības pārbaudi un perimetra kontroli. Savukārt zemessargi atbalstīja drošu jūras spēku vienību ienākšanu izvēlētajā teritorijā.
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 17. kaujas atbalsta bataljona Komunikācijas nodaļas speciāliste, kaprāle Dace Kampāne skaidroja, ka karavīri veic aizsardzības operācijas, kuru laikā tiek identificēts un bloķēts pretinieks.
"Rīgas ostā apzināti notiek šādas mācības, lai saprastu, kā reāli darboties tad, kad būs nepieciešams aizstāvēt konkrētu ostas teritoriju, jo tas ir ļoti stratēģiski svarīgs objekts. Ostas darbs netiek apstādināts, mēs pielāgojamies tiem apstākļiem, kā tas ir, kad notiek darbība – pietauvojas kuģis, un mēs varam paralēli mācību ietvaros veikt dažādus manevrus, kas arī realitātē būtu nepieciešams, ja tas būs vajadzīgs. Tāpēc arī tāda izvēle," skaidro Kampāne.
Mācību pārsteigums – biezā migla
Dotos uzdevumus karavīri patiesi pilda paralēli ostas darbiniekiem, kas tajā pašā laikā veic savus darba pienākumus.
Ir redzams, kā uzdevumu izpildes laikā ostā piestāj kuģis, kam darbinieki gatavojas, jo ir jāizceļ tā krava.
Vaicājot, vai tas karavīriem neapgrūtina veikt savus pienākumus, Kampāne uzsver, ka abas puses spēj veiksmīgi sadarboties.
"Jāteic, ka neesam ne mirkli izjutuši, ka neesam gaidīti.
Protams, viņi ir pārsteigti, bet tas ir tikai droši vien laika jautājums, lai arī cilvēki pierastu pie tā, ka arvien vairāk zemessargi iekļaujas sabiedrībā," saka Kampāne.
Misijas laikā karavīriem nācās sastapties arī ar kaut ko neparedzētu, proti, jau no agra rīta Rīgas ostas teritorija ir ietīta biezā miglā, kas pirmšķietami apgrūtina redzamību un līdz ar to spēju karavīriem pilnvērtīgi pildīt dotos uzdevumus.
Tiesa, kā atzīst Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 17. kaujas atbalsta bataljona rotas komandieris seržants Raitis Ostrovskis, biezā migla rada sava veida izaicinājumus, taču tajā pašā laikā dod arī jaunu pieredzi un prasmes.
"Tas noteikti dos kaut kādu pienesumu mūsu attīstībā, veicot kaut kādus uzdevumus pasliktinātos laikapstākļos. Katrā ziņā viss, kas ir mīnuss mums, ir pluss pretiniekam, tāpat arī ir otrādi – viss, kas ir pluss mums, ir mīnuss pretiniekam. Uz doto brīdi nekāda reāla [draudu] situācija nav notikusi, tāpēc uzskatu, ka, jā, [uzdevuma izpildē] viss ir veiksmīgi," stāsta Ostrovskis.
Mācību misijā ostā – arī obligāta dienesta karavīri
Starp dalībniekiem ir arī vairāki Valsts aizsardzības dienesta karavīri, kas pēc dienesta ir izvēlējušies turpināt savu ceļu Zemessardzē.
Kā stāsta jaunais karavīrs Matīss Zvaigzne, uzdevumi mēdz būt grūti, ekipējums smags, taču piederības sajūta, patriotisms un galvenokārt motivācija piedalīties ir pārāka un neizsīkstoša.
"Darbojos kopā ar zemessargiem, pildu tos pašus zemessarga pienākumus. Šķiet forši, ka šeit ir daudz mana vecuma cilvēku. Esam trenējušies, domāju, [mācībām] pietiekami daudz. Šobrīd "Namejs" ir pirmā vieta, kur mums ir kāda saskarsme ar civiliedzīvotājiem, un tad ir mazliet jāpierod pie tā, ka ne visi ir savējie, bet – adaptējamies," atzīst Matīss Zvaigzne.
Līdzīgi par aizvadīto dienu un veikto misiju izsakās arī Valsts aizsardzības dienesta karavīrs Kārlis Ansons, uzsverot, ka ir neierasti, taču visnotaļ patīkami pārbaudīt savas zināšanas un izturību, veicot uzdevumus tieši civilajā vidē.
"Tā ir ļoti unikāla iespēja vispār atrasties šeit un piedalīties. Protams, ka ir nogurums, bet tas pāriet," saka Kārlis Ansons.
Jautāts par laikapstākļiem, karavīrs saka: "No vienas puses, tas traucē, bet, no otras puses, tas tieši palīdz ar aizsegu un arī citos aspektos. Bet tagad ir saulains, un tas ir ļoti pozitīvi misijas beigās."
Nacionālo bruņoto spēku organizētajās visaptverošajās militārajās mācībās "Namejs" piedalās aptuveni 11 000 Latvijas un sabiedroto karavīru un zemessargu. Mācības norisināsies līdz 8. oktobrim.