De Facto

Onkoloģija Latvijā: problēmas jau pirmajos soļos

De Facto

(Zīmju valodā). De Facto

KNAB Valmierā: vai pašvaldība izkrāpusi ES fondus?

«De facto»: KNAB Valmierā izmeklē, vai pilsēta godīgi tikusi pie Eiropas naudas jaunai ražošanas ēkai

Eiropas Prokuratūras un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) oficiālajos paziņojumos teikts, ka Valmieras pašvaldības amatpersonas, iespējams, ļaunprātīgi izmantojušas dienesta stāvokli un veikušas nelikumīgas darbības kopā ar vairāku uzņēmumu pārstāvjiem. Tas darīts, lai pašvaldība prettiesiski iegūtu vairāk nekā 4 miljonus eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Kriminālprocesā sešām personām ir tiesības uz aizstāvību.

ĪSUMĀ:

  • Kriminālprocesā sešām personām ir tiesības uz aizstāvību.
  • Eiropas prokuroriem interesē Valmieras Rūpniecības un eksporta parka projekts.
  • Izmeklētāju interesi piesaistījusi topoša ražotne, kur komplektēs bruņumašīnas.
  • Izmeklētājus interesē ēkas nomas izsole un būves pielāgošana nomniekam. 
  • Infrastruktūras gala lietotāja izvēles veids nosaka saņemamās Eiropas naudas apjomu.
  • Viens no izmeklēšanas virzieniem varētu būt: vai pašvaldība, realizējot projektu, nav slēpusi būtisku informāciju no naudas dalītājiem?
  • Ražošanas ēkas nomnieks būs uzņēmums "Defence Partnership Latvija".
  • Bruņu mašīnu ražotājs apgalvo – pirms nomas tiesību izsoles nekādu vienošanos ar pašvaldību nebija noslēdzis. 
  • Pašvaldība neatklāj, cik pretendentu izsolē piedalījās, jo tā neesot publiskojama informācija.
  • Kriminālprocesa dēļ Eiropas Savienības finansējums industriālo teritoriju attīstības projektam ir apturēts.

Eiropas prokuroru uzmanības centrā nonācis Valmieras Rūpniecības un eksporta parka projekts. Bijušā gaļas kombināta teritorijā pašvaldība ir nolīdzinājusi nevajadzīgās ēkas, labiekārtojusi infrastruktūru un ceļ jaunu ražotni, kur komplektēs bruņumašīnas. Septembra sākumā jaunajai ražotnei nosvinēja spāru svētkus. Noprotams, ka tieši darbības ap šo ēku arī piesaistījušas izmeklētāju interesi. 

Kāds ir iespējamais noziegums, skaidri pateikts netiek. Taču norādes liecina, ka izmeklētājus interesē ēkas nomas izsole un būves pielāgošana nomniekam. Vairāki avoti, tostarp par konkrēto lietu informēti, vērsuši "De facto" uzmanību uz to, ka no fondiem iespējams saņemt vairāk naudas – līdz 85% –, ja būvētās infrastruktūras gala lietotājs nav zināms un to izvēlas atklātā konkursā. Taču, ja objektu ceļ kādam konkrētam komersantam, tad līdzfinansējums ir krietni mazāks – 45% vai 55% – un vairāk jāiegulda pašam uzņēmumam. Valmiera saņēmusi tuvāk augšējai robežai.

Tādēļ viens no izmeklēšanas virzieniem varētu būt: vai pašvaldība, realizējot projektu, nav slēpusi būtisku informāciju no naudas dalītājiem?  

Ražošanas ēkai jūlijā izsolē atrada nomnieku – uzņēmumu "Defence Partnership Latvija", kas ražos somu bruņutransportierus "Patria" Latvijas armijas vajadzībām. 

"Es absolūti noraidu izskanējušos apgalvojumus par prettiesiskām darbībām ar Eiropas Savienības fondiem," intervijas sākumā uzsvēra Valmieras mērs Jānis Baiks, pret kuru uzsākts kriminālprocess. Viņš citē nesen saņemtu vēstuli no Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA), finanšu ministram pakļautas iestādes, kas uzrauga fondu izlietojumu. Aģentūra nav konstatējusi, ka jaunā ražošanas ēka būtu pielāgota kādam konkrētam komersantam. 

"Viss, no manas puses vairāk neko es šobrīd pateikt nevaru. Es uzticos institūcijām, ar kurām mēs vienmēr esam strādājuši. Mēs visu esam darījuši atbilstoši atbildīgo valsts institūciju norādījumiem," teica Baiks.

Uz pārējiem jautājumiem, kas saistīti ar fondu projektu, Baiks atbildēja, ka nevar informāciju atklāt, jo izmeklētāji viņam ir lieguši runāt par konkrēto lietu. Lai gan mērs apgalvo, ka pašvaldībai nepārmet, ka tā būtu saņēmusi pārāk daudz naudas, lietas būtību viņš nekonkretizē. 

Arī uz jautājumu, vai pirms nomas tiesību izsoles zinājis, kurš būs uzvarētājs, Baiks atbildēja, ka "nebūs komentāru šobrīd par to." 

"Defence Partnership Latvija" vadītājs Uģis Romanovs iepriekš LTV atklāja, ka KNAB kriminālprocesā ir liecinieka statusā. Viņš "De facto" ar jautājumiem pāradresēja pie māteskompānijas Somijā, kuras lielākie īpašnieki ir Somijas un Norvēģijas valdības. 

"Patria" izvēlējās atbildēt rakstiski: ""Defence Partnership Latvija" bija atbildīgs par jaunu telpu atrašanu "Patria" ražošanai Latvijā un ieguva nomas tiesības no Valmieras pašvaldības publiskā izsolē šogad. Vietējās varas iestādes pagājušajā nedēļā informēja, ka daži Valmieras pilsētas pārstāvji ir uzklausīti saistībā ar izmeklēšanu, kas skar industriālā parka projektu. Attiecīgi tika iztaujāti arī divi "Defence Partnership Latvija" vadības pārstāvji. No "Patria" viedokļa iepirkuma procesā ir ievēroti vietējie tiesību akti, un gan pieņemamību, gan caurskatāmību ir apstiprinājis ārējais eksperts. Pretenzijas pret "Patria" nav izvirzītas."

Bruņu mašīnu ražotājs apgalvo, ka pirms nomas tiesību izsoles nekādu vienošanos ar pašvaldību nebija noslēdzis. Tiesa, Ministru kabineta noteikumi paredz, ka projektu iesniedzējiem jau sākumstadijā jāiesniedz apliecinājums par komersantu interesi. 

"Patria" meitas uzņēmums Latvijā par ražošanas ēkas nomu piekrita pašvaldībai maksāt teju 15 tūkstošus eiro mēnesī jeb 14 966,70 eiro plus pievienotās vērtības nodokli (PVN). Ne Baiks, ne pašvaldība neatklāja, cik pretendentu izsolē piedalījās, jo tā neesot publiskojama informācija. 

Par jaunās ražotnes celtniekiem pērn izraudzījās Valmierā labi zināmu uzņēmumu "Woltec". To vada divu bijušo Valsts prezidentu kancelejas vadītājs Aleksandrs Bimbirulis. Taču pusceļā būvniekus nomainīja. Tika izsludināti papilddarbi, kurus nosolīja cita firma – "PK serviss". Publikācijās tiek skaidrots, ka ražošanas ēkai nomainīja metāla konstrukcijas uz dzelzsbetona – gan tādēļ, ka izejmateriāli palika dārgāki, gan tādēļ, lai palielinātu nestspēju, jo potenciālie nomnieki gribējuši uz jumta likt saules paneļus. Pie apdares darbiem objektā atgriezīšoties uzņēmums "Woltec".

"Komentāru nebūs. Paldies, ka apvaicājāties," noteica "Woltec" vadītājs Bimbirulis. Arī "Woltec" birojā runātāji neatradās. 

Reaģējot uz KNAB sāktajām darbībām, CFLA ir apturējusi maksājumus Valmieras pašvaldībai līdz brīdim, kad izmeklēšana būs pabeigta. Ātri tas parasti nenotiek, tādēļ gandrīz 7 miljonus eiro vērtā rūpniecības parka pabeigšanai domei būs jāmeklē nauda citās kabatās. 

KONTEKSTS:

12. septembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) iepriekš sāktā kriminālprocesā veica kriminālprocesuālās darbības Valmieras novadā, tai skaitā vairāk nekā 20 kratīšanas, izņemšanas un nopratināšanas vairākos objektos. 9. jūnijā Eiropas Prokuratūra sāka kriminālprocesu un to nodeva KNAB.

KNAB paziņoja, ka izmeklē krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas. LTV vēstīja, ka lietas ietvaros ticis aizturēts arī Valmieras mērs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei"). Pec tam Baiks atstatīja sevi no partiju apvienības "Jaunā vienotība" valdes locekļa amata.

Iespējams, projekts, par kuru interesējas KNAB un Eiropas prokuratūra, ir Rūpniecības un eksporta parks. Tā izmaksas ir gandrīz 7 miljoni eiro, no kuriem 4,2 miljoni ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda nauda. Vēl nesen dome paziņoja par jaunas ražošanas ēkas izbūvi, ziņoja LTV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti